Para Volley

Çekya’da Oturarak Voleybol Yaygınlaşıyor

VK Jihostroj kulübü başka bir branşla biraz daha büyüdü. Yeni Cesko Budějovice’deki başarılı kulübün yeni branşının adında voleybol bulunuyor. Hala Çek Cumhuriyeti’nde bebeklik döneminde bulunuyor. Yeni oluşturulan Güney Bohemya takımı, Çek Cumhuriyeti’ndeki üçüncü takım olacak.

“Fikir oldukça doğaldı. Oynamak için Prag’a gittim, birkaç turnuvaya katıldım. Jihostroj’un liderliğinde altında oturarak voleybol fikri sevildi. ”diye açıklıyor kurucu üyelerden ve oyunculardan Adam Šimonek.

Budejovice’deki ekibin amacı, engelli insanlar için spor etkinlikleri imkanı yaratmak ve aynı zamanda Haziran ayında Prag’da yapılacak olan uluslararası turnuvaya katılmak için bir takım oluşturmak.
Artık Jihostroj’da oturarak voleybol oyuncuları haftada bir kez antrenman yapmak için Vltava İlköğretim Okulu’nda toplanıyorlar.

Daha ümit vaat eden sporcularla birlikte saflarımızın artmasından ve Çek Cumhuriyeti’nde oturan voleybolun gelişiminde biraz yardımcı olabileceğimiz için mutluyuz. Tüm engelli sporcuları katılmaya davet ediyoruz, ”diye açıklıyor oturarak oyununu deneyen kulüp müdürü Robert Mifka. “Çok zor bir spor. Ellerine konsantre olmalısın ve topun altına girebilmek için kıçını biraz hareket ettirmek zorunda olduğunun farkında olmalısın” diye ekledi.

Oturarak voleybol paralimpik bir spordur. Oturarak voleybol Çek Cumhuriyeti’nde çok genç bir spordur, uzun zamandır Çek Cumhuriyeti’ndeki tek kulüp Prag’da idi. Geçen yıl buna Brno’da ve şimdi de Ceske Budejovice’de birer takım eklendi. Geçen yıl takım Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ne bile katıldı.

Oturarak voleybol klasik voleybol kurallarının çoğuna sahip. Her iki tarafta da altı oyuncu ve bir libero bulunuyor. Top oynarken, oyuncular yerle temas halinde olmalıdır.

“Şimdi başlangıç” aşamasındayız, engelli olup olmadıklarına bakılmaksızın herkes gelip deneyebilir. İki antreman yaptık ve ikincisine Prag’dan gelenler oldu. (Milli takım koçu Kristýna Kůtová, Milli takım kaptanı Roman Bernat ve Çek Milli Takımının üyesi Radek Hacaperka), ”

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu