Genel Haberler

Celal Demirbilek’i Kaybettik

Türk spor basının önemli isimlerinde, özellikle amatör branşlar olarak anılan spor dallarındaki unutulmaz emekleri ile hatırlanan, ödül avcısı Celal Demirbilek, bir süredir tedavi gördüğü hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti ve aramızdan ayrıldı.

Celal Demirbilek’in cenazesi 20 Kasım Çarşamba günü İstanbul Yeşilyurt Camii’den öğle namazı sonrasında defnedilecek.
Merhum Celal Demirbilek’e Allah’tan rahmet; kederli ailesi ve dostları ile Türk Basınına baş sağlığı dileriz.

Voleybol Aktüel

 

Kolaj: Voleybolun Unutulmazları – Gülnur Görgün

Celal Demirbilek Kimdir?

1953 yılında İstanbul’da doğdu. İskenderpaşa İlkokulu (Fatih), Gedikpaşa Ortaokul (Laleli), Pertevnial Lisesi’nde okudu.
İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Gazeteciliğe 1970 yılında Hürriyet Gazetesi’nde spor muhabiri olarak başladı.
Günaydın, Ayrıntılı Haber, Cumhuriyet Gazetesi, Yeniyüzyil ve Hürriyet gazetelerinde spor muhabiri olarak mesleğini 48 yıl sürdürdü. 2.5 yıl aradan sonra Karar Gazetesi’nde spor muhabiri olarak çalıştı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmalarda 1981, 1982, 1986, 1989, 1993, 1994, 1996, 2003, 2008, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Güncel Spor Yazıları dallarında 13 kez “Yılın Gazetecisi” ödüllerini kazandı.
1994-95, 1996-97 ve 2001 yıllarında üç kez Abdi İpekçi, Türk-Yunan Barış ve Dostluk Ödülleri’nin sahibi oldu. Meslek, TSYD, Spor Federasyonları, Belediyeler, Avrasya maratonu ve çeşitli kuruluşlar ile yurt dışında düzenlenen yarışmalarda Haber, Röportaj ve Fotoğraf dallarında toplam 198 ödül aldı.
1994 yılında EABA (Avrupa Boks Birliği) Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu, 1995 yılında AIBA (Dünya Boks Birliği) Press Komisyon Üyesi ve aynı yıl FILA (Dünya Güreş Birliği) Basın Komisyonu üyesi seçildi.
1995 yılında İstanbul’da düzenlenen Balkan Atletizm Veteranlar Şampiyonası’nda Disk Atma dalında Balkan üçüncüsü oldu.
2001 yılında Balkan Bisiklet Birliği Basın Komitesine seçildi.
Demirbilek; Fatma Hanım ile evli olup Ahsen adlı bir kız evlat ve Kerem adında bir torun sahibidir.

Amatör sporların efsane ismi Celal Demirbilek
Spor medyasının duayen gazetecisi Celal Demirbilek, alzheimer tedavisi gördüğü Beylikdüzü Devlet Hastanesi’nde 66 yaşında hayatını kaybetti. 100’ün üzerinde aldığı ödül dolayısıyla ‘ödül canavarı’ olarak anılan Demirbilek, Cumhuriyet gazetesinde başladığı meslek hayatının önemli bölümünü Hürriyet’te geçirmesinin ardından son olarak Karar gazetesinde görev almıştı.
Amatör sporlara verdiği önem ve yaptığı haberlerle gündemi belirleyen gazeteci Celal Demirbilek, hayatını kaybetti. Bir süre önce alzheimer teşhisi konan duayen gazeteci, ilerleyen yaşına karşın basketbol ve voleybol başta olmak üzere birçok salon sporu müsabakasını yerinde izlemesiyle takdir toplamıştı.

Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye serüveninde pay sahibi

Ödül canavarı lakaplı Celal Demirbilek, olimpiyat şampiyonu rekortmen halterci Naim Süleymanoğlu’nun Aralık 1986’da Türkiye’ye gelişine de büyük katkı sağlamıştı. Son olarak görev aldığı Karar gazetesinde Süleymanoğlu’nun Türkiye serüvenini “Naim’i 15 yıl bekleyen ceket” başlıklı haberiyle anlatan deneyimli gazeteci, ünlü haltercinin vefatından önce yaptığı son görüşmesinden önemli notlar aktarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu