Kar Voleybolu

CEV Kar Voleybolu Turunda Beş Yılın Özeti

CEV Kar Voleybolu 2020 Avrupa Turu bittikten sonra Kuzey İtalya’daki Plan de Corones / Kronplatz’da yeni Kraliçeler ve Kar Kralları ödüllendirildi. Koronavirüs pandemisi nedeniyle sezon erken kesilmişti ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu onu şemsiyesi altına aldığından kıta turunun son beş sezonuna bakalım.

CEV, yeni Kar Voleybolu sporunu (16 Ekim 2015 tarihinde Bulgaristan’ın Sofya’daki CEV Genel Kurulunda) tanıyan ve resmi Kar Voleybolu yarışmalarını düzenleyen ilk uluslararası yönetim organıydı.

12 ve 13 Mart 2016’da Çek Cumhuriyeti’nde Spindleruv Mlyn’de düzenlenen CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu’nun ilk etkinliğinden bu yana 21-23 Şubat tarihleri arasında Slovakya’da Donovaly’de gerçekleşen son durağa kadar, toplam 23 çift cinsiyetli turnuva düzenlendi (2016 – üç, 2017 – yedi, 2018 – altı, 2019 – dört, 2020 – üç). 2019 Avrupa Turu, Rusya’nın başkenti Moskova’da Aralık 2018’de yapıldığı için iki takvim yılına yayılan tek turdu.

11 farklı ülke Avrupa Turu etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Ermenistan, Avusturya, Çekya, Gürcistan, İtalya, Lihteştayn, Rusya, Slovakya, Slovenya, İsviçre ve Türkiye. Türkiye 5 kez ile en çok ev sahipliği yapan ülke oldu onu 4 kez ile İtalya ve 3 kez ile Gürcistan takip ediyor. Avrupa Turu yarışması 14 farklı mekana yayıldı ve Bakuriani (Gürcistan), Erciyes (Türkiye) ve Plan de Corones / Kronplatz (İtalya) üçer kez ev sahipliği yaptı.

Şaşırtıcı bir şekilde, profesyonel Kar Voleybolu’nun doğum yeri olarak kabul edilen Avusturya Alpine Wagrain-Kleinarl tesisi, 2016’daki ilk sezonunda CEV Tour’a sadece bir kez ev sahipliği yaptı. 2017 yılında Wagrain-Kleinarl’daki uluslararası turnuva, sponsorluk nedenleriyle Avrupa Turu’nun bir parçası değildi. 2018’de popüler kış tesisi, CEV Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonasını açtı. Wagrain-Kleinarl 2019’da CEV tarafından ortaklaşa düzenlenen FIVB Kar Voleybolu Dünya Turu’nun ilk durağını memnuniyetle karşıladı ve 2020’de COVID-19’un yayılması nedeniyle güzel mekandaki Avrupa Turu etkinliği iptal edildi.

Plan de Corones / Kronplatz’daki 2016 etkinliği, çift cinsiyetli bir durağa (44) katılan en fazla sayıda takım ve bir erkekler turnuvasına katılan en fazla takım (29) için rekorları elinde bulunduruyor. Kadınlarda ise, 2019 Aralık ayında düzenlenen 2019 Moskova turnuvası, 19 takım ile rekor kırdı.

Avrupa Turu’nda toplam 32 ülke temsil edildi. Bu sayı aynı zamanda CEV üyesi olmayan dört ülkeyi de içeriyor. Brezilya,İran, Kazakistan ve ABD. Cinsiyete göre bölünmüş 27 ülke erkeklerin turnuvalarına, 22 ülke ise kadınların rekabetine katıldı.

Türkiye, Avrupa Turu etkinliklerine takım katılımı sayısında  her ikisinde de toplam 92 kişi ile lider durumda bulunuyor. Onu İtalya 89, Rusya 74, ve Çekya ile Polonya 67 katılımla takip ediyor. Türkiye, 43 katılımla sadece kadınlar için bu sıralamaya öncülük ediyor,onu 37 ile Çekya ve 27 ile İtalya takip ediyor. İtalya 62 katılımla erkeklerin rekorunu elinde tutuyor, onu 60 katılımla Polonya ve 51 katılımla Rusya takip ediyor. Açılış 2016 sezonunda iki farklı ülkeden oyuncuların karma ikililerle rekabet etmesine izin verildiğini belirtmek gerekir , bu durumda bu istatistiklerde her iki ülkeye de sayılan birkaç oyuncu vardır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu