AvrupaManşet

CEV’in Infront firmasıyla yaptığı 12 yıllık medya hakları anlaşması ateş altında

CEV’in  Infront firmasıyla geçtiğimiz Mart ayında Olağanüstü Genel Kurul’da onayladığı ve 2020-2032 yılları arasını içeren medya anlaşması tepkilere neden oldu.

CEV’den 100 milyon € ‘luk Anlaşma haberimizi okumak için tıklayınız.

Voleybolun Avrupa’daki yönetim organı olan CEV, son 12 yıllık küresel medya haklarına sahip ve Infront ajansı ile üretiminin büyük bir kısmına konu olan üretim anlaşması ile voleybolun Avrupa kulüplerini temsil eden bir organ tarafından kınandı.

SportBusiness, Avrupa kulüpleri organı ACPV’nin CEV’ye federasyonun çalışma şekliyle birlikte medya haklarının bu kadar uzun bir süre boyunca verilmesiyle ilgili çeşitli yönleri sorgulamak için bir mektup gönderdiğininden bahsediliyor.

Eleştiriler, Avrupa voleybol kulüpleri ve diğer paydaşlar arasında kıtasal spor organının bu yıl yeniden seçilmek üzere bekleyen CEV başkanı Aleksandar Boričić tarafından nasıl yönetildiği konusunda artan hoşnutsuzluğa bağlı olarak ortaya çıkıyor.

2032 yılına kadar süren ve uluslararası ve kulüp müsabakalarını kapsayan CEV-Infront anlaşması, CEV’nin kıta federasyonunun 29 Şubat’ta Viyana’daki olağanüstü genel kurulunda üye dernekleri tarafından onaylandı.

Anlaşma, aşağıdaki maddelerden oluşan toplam 106 milyon € (114,7 milyon $) değerinde: 70 milyon € nakit ödeme; Infront tarafından sağlanan üretim ve dijital ayni değer hizmetlerinde 27 milyon €; ve Infront voleybol takımı maliyetine ve kapsamına 9 milyon € atfedildi. CEV, Infront’un duyurusunu IMG Arena ile uzun vadeli bir bahis akışı ve veri hakları anlaşması takip etti.

ACPV tarafından SportBusiness tarafından gönderilen mektupta dile getirilen şikayetler arasında CEV’nin, uluslararası kulüp voleybolu haklarını içeren hakların verilmesinden önce kulüpler organını dahil etme tartışmalarına katılma taleplerine yanıt vermemesi de yer alıyor.

Boričić’e gönderilen mektupta, iki yıl önce kurulan ACPV, “son zamanlarda kulüplerin başkanı olarak temsil ettiğiniz kuruluş tarafından görmezden gelindiğini ve uzanmış elimizin görüldüğünü gösteren gerçeklerle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor”.

ACPV; CEV Şampiyonlar Ligi, CEV Kupası ve CEV Challenge Kupası da dahil olmak üzere kulüp yarışmalarına hakların dahil edilmesiyle ilgili sorusunun yanı sıra, haklar için ihale sürecinin bulunmadığını ve Avrupa’nın voleybol kulüplerine 12 yıllık sözleşme hakkında bilgi verilmemesi ifade ediyor.

Sorulan diğer sorular: Gelecek yıllar için 12 yıldan fazla Infront’a bir seçenek verilmişse; dört ve sekiz yıl sonra sözde “ikili” fesih hakkında daha fazla bilgi varsa; CEV’nin yayıncılarla yapılan sözleşmeleri onaylama ve birlikte imzalama hakkı varsa; katılımcı kulüplerin kendi platformlarında dağıtım için hangi medya haklarını elinde tutabilecekler.

Kulüp müsabakalarına atfedilen ticari değer ve buna bağlı olarak devam eden katılım ücretleri ve para ödülü düzeyleri hakkında ilave sorular da ortaya konulmuştur. Minimum yayın garantilerinin detayları da sponsorlar tarafından verilebilecek maruziyeti tespit etmek istedikleri için kulüpler tarafından aranmaktadır.

Üyeleri bazı Avrupa liglerinin yanı sıra kulüpleri de içeren ACPV’nin, CEV’den endişelerini tartışmak için 30 Haziran’dan daha geç olmamak üzere bir toplantı istediği anlaşılıyor. Talebin sağır kulaklara düşmesi durumunda, kulüpler organı “üyelerimizin çıkarlarını aktif bir şekilde savunmak ve gelecekteki yarışmalara katılımı dikkatle gözden geçirmek için daha ileri adımlar atar” uyarısında bulundu.

Infront anlaşmasının eleştirilerine yanıt veren CEV, SportBusiness’a şunları söyledi: “Ortaklığın uzatılmasıyla ilgili tüm detaylar üye federasyonlarımızın temsilcilerine sunuldu ve daha sonra 29 Şubat 2020’de Viyana’da düzenlenen CEV Olağanüstü Genel Kuruluna katılan delegeler tarafından onaylandı.

“Bu kapsamda CEV, voleybol ailesinin üyeleriyle ortaklığın tam mantığını ve Avrupa voleyboluna kısa ve orta ve uzun vadede sağladığı faydaları paylaştı.”

CEV, paydaşlarına verdiği destek örneği olarak Covid-19 kriziyle Avrupa voleybolunu desteklemesi için 11,5 milyon € ‘Marshall Planı’na işaret etti ve genel bir ilke olarak, “tümüyle Voleybolun tabandan elit seviyeye kadar büyümesi ve daha da geliştirilmesi için koşulları iyileştirmeyi amaçlayan resmi olarak tanınmış paydaşlardan bahsetti ”.

2015 yılında CEV başkanı olan 71 yaşındaki Boričić, Moskova’daki CEV Genel Kurulunda yapılacak bir seçimde Estonya Voleybol Federasyonu başkanı Hanno Pevkur ile karşı karşıya gelecek.

Bazı Avrupa voleybol gözlemcileri Infront sözleşmesinin uzunluğunun kısmen Boričić tarafından önümüzdeki on yılın ötesinde garantili gelir sağlayarak başkanlığını güçlendirmek için bir hareket olup olmadığını sorguladılar.

Anlaşma onaylandığında, Sırplar anlaşmayı “CEV ve tüm Avrupa Voleybol ailesi için Avrupa’daki sporumuzun büyümesine daha fazla yatırım yapma konusundaki güçlü hedefimizi açıkça gösteren kilometre taşı anlaşması” olarak nitelendirdi.

Mektubunda ACPV, CEV’yi “voleybol kulüpleri, aynı zamanda ulusal ligler ve voleybolcular gibi önemli paydaşların sesini ve katılımını” göz ardı etmekle suçluyor. Mektupta ayrıca, CEV’nin “diğer saygın Avrupa spor organlarına uygun” yönetişiminin ve yapılarının modernizasyonu ve “eski tarz davranışların” ortadan kaldırılması çağrısında bulunuluyor.

Infront, CEV’nin medya haklarının milli takım turnuvalarına dağıtılmasına yönelik görevli ajansıdır ancak medya verilerini 2020-21 ve sonrasında CEV kulüp yarışmalarına ticarileştirmek için spor verileri ve içerik ajansı Sportradar’dan devraldı.

Önceden tanımlanmış hedeflere ulaşılırsa, her iki mevsim çevriminden sonra CEV ile eşit bir kâr payı sistemi mevcuttur.

Sözleşmenin bir parçasını oluşturan milli takım etkinlikleri arasında, EuroVolley ve Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası gibi erkek ve kadın amiral gemisi milli takım müsabakalarının yanı sıra Avrupa Voleybol Ligleri ve Olimpiyat eleme turnuvaları yer alıyor. Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonası’nın haklarına ek olarak hem plaj voleybolu hem de kar voleybolu CEV tarafından yürütülen kıta etkinlikleri de dahildir.

CEV, sadece voleybol, plaj voleybolu ve kar voleybolu tüm büyük yarışmalarda medya haklarının yönetimi ve pazarlanması için bir ajansla çalıştığı için hakların sahibi olduğunu söyledi.

Ulusal takım müsabakalarına medya haklarının satışı için mevcut Infront-CEV anlaşması 2013 yılında imzalandı ve 2021 yılına kadar sürecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.