Dünya

Cezasız Gelen Başarı

Winthrop Voleybol bu sezon çok iyi bir başarı yakaladı.
Konferans sezonunda 16-0 lık bir yenilmezlik serisi yakaladı ve 22 – 4 lük toplam rekor elde etti. Tüm bu başarı, sıkı çalışmalarla ancak spor salonunda tek bir fiziksel ceza olmadan yakalandı. Sahadaki tüm olumlu olayları bilir ve onları kullanabilirsek, kültür kazanma arzusuna dönüşür (kaybetme korkusu değil).

Fiziksel bir ceza yaşamamam uzun zaman aldı. Tohumlar John Kessel ve Miami Üniversitesi’nde 5 sezon boyunca birlikte çalıştığım rehber koçum Carolyn Condit tarafından yol boyunca ekildi. Carolyn çok sınırlı bir “ceza” egzersizine sahip. Bu onun felsefesinde işe yarayan bir şey.

Büyüdükçe, büyük koçlar ile çalıştım ancak tüm çalışma ortamlarım “yanlış şeyler” için bir tür fiziksel ceza içeriyordu. Çaba eksikliği, hatta “kötü” bir kayıp için sprintler, kaçırılan bir servis için şınav vb. Bu benim koçluğumun şekliydi ve koçluğa ilk başladığımda kesinlikle bu şekilde koçluk yaptım. “Mucize” filmini hiç gördün mü, bu filmde kesinlikle kaybedilmiş bir etkileyici paten sprint sahnesi bulunuyor.

Bu bizim kültürümüz. Bir oyuncu nasıl fırsat bulur, takımı nasıl kontrol eder. Buck filmini izlemeyi deneyin (tekrar teşekkürler Kessel) ve iyi bir at bakıcısının asla bir kez atını kırbaçladığını göremezsiniz buna rağmen onları mükemmel bir şekilde kontrol ettiğini anlayacaksınız. Her şey güven ve ilişkiler kurmakla ilgili.

Koçluk yapmaya başladığımda, haftanın sadece iki günü sınırlı çalışma süresi olan bir kulüp koçluk yaptım ve sprintlerde ne kadar zaman harcandığını fark etmeye başladım. Sprintleri elemine ettik ve daha fazla zaman kazandık.

Ek olarak, koçluk meziyetlerimin düzelmeye başladığını fark etmeye başladım. Şaşırtıcı bir şekilde, olumsuz olanlardan daha olumlu anlar yaşadım. Kendi ruhumun spor salonunda yavaşça yükseldiğini ve spor salonundaki oyuncuların benimle daha fazla etkileşime girdiğini hissedebiliyordum. Bana gelmek için daha istekliydiler, bu da daha fazla pozitif yapmayı öğrendiğim geri bildirim için daha fazla fırsat anlamına geliyordu.

Antrenörlüğümün ilk yıllarında, olumlu ve olumsuz durumlarda yardımcı antrenör olarak çalıştığım için şanslıydım. Her iki durumun da takımları nasıl etkilediğine şahit oldum. İronik olarak, her ikisi de skor levhasında başarılı idi ancak bireylerin genel başarısı yoktu. Negatif koçlar daha fazla sakatlık yaşadı, oyuncular voleybola daha ilgisizdi. Miami Üniversitesi’nde antrenör Condit ile çalışana dek bunu yaşamadım. Amacı genç kadınları güçlendirmekti ve yarattığı kazanma kültüründe neredeyse hiçbir ceza uygulamasının olmadığını gördüm ve tarihteki en başarılı 15. NCAA Koç’luğunu yaşadım.

Miami Üniversitesinde bu olumlu kültürün bir parçası olduktan sonra Winthrop Üniversitesi’nde ceza salonunun bulunmaması kolay bir seçimdi. Heyecanlandım, ancak devraldığım takım veya koçluk personeli için kolay olduğunu söyleyemem. Bireyleri sorumlu tutmadığım ve hatta bu konuda doğrudan tartışma yapmadığım zamanlar oldu. Tahmin ettiğim kadar yumuşak ya da hoş bir geçiş olmadı. Ancak kültür zaman alır ve inandığınız şeye bağlı kalmanız gerekir.

Bu, ekibimizin sprint yapmadığı anlamına mı geliyor? Hayır. Sprintler, şınav, oturma kalkma ve diğer tüm fiziksel antrenmanlar ile birlikte güç antrenörümüz tarafından idare edildi. Bugün sporcuların aşırı güç kullanan tek sporlu sporcular olduğunu anlamamız gerekiyor. Uzmanların fiziksel antrenman yaptırmasına izin verin ve sporda çalıştığımız zamanda uzmanlaşmak için zaman ayırabiliriz.

Sarkaç pozitife dönüştü. Ben doğası gereği sonsuza dek iyimser bir insanım, bu yüzden bu varlığım, tarzım ve koçluğuma uyuyor. Sonunda, şampiyon olarak mezun olan güçlü kadın liderler geliştiren cesaretlendirici ve güçlendirici bir ortam geliştirdiğine inanıyorum. Bu sezon işe yaradı… umarım devam eder.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu