Genel Haberler

Challange Sistemi Geliştirilmesi Gereken Bir Sistem

  • Mauro Montero kimdir?

Ben daha çok istatistikçi (Scoutman) olarak bilinen bir voleybol analistiyim. 31 yaşındayım ve Santiago de Chile’liyim.

  • Voleybol kariyerinize ne zaman başladınız?

Voleybolla ilgili ilk anım 6 yaşıma ait kardeşim Fabian’ı (9 yaşında) voleybol oynarken izledim ve mini voleybola başladım. Daha sonra orta öğretimde oynamaya başladım (2005), Profesör Alberto Varela (UPCN İstatistikçi – Arg) sayesinde, o zamanlar voleybol ve istatistikle daha fazla ilişki kurmaya başladım.

–  Unutamadığınız olaylar nelerdir?

İstatistikçi olarak ilk şampiyonluğumu kazandığımda yaklaşık olarak  2 aydır DataVolley öğreniyordum ve Cristian Hernández beni asla unutmayacağım bir turnuva olan 2015 Gwangju Üniversite Oyunları’na (Güney Kore) götürdü.

– Gördüğün en güzel salon nerede?

Slovenya’daki stadyum Arena Stožice. Bir olimpiyat deneyimi yaşama fırsatım olmadı ama o stadyumda düzenlenen Challenger Cup çok güzeldi.

 –    Voleybolda en sevdiğiniz pozisyon hangisi ve neden?

Pasör. Çünkü oyunun nasıl olacağına karar veren odur.Rakiplerin çalışmasının tamamı veya büyük bir kısmı pasöre dayanmaktadır.

  • Dünyada en sevdiğin voleybolcu kim ve neden?

Gilberto Godoy (Giba). Onun oyunlarını izleyerek büyüdüm. Bütün gece kardeşimle Sydney 2000, Athenas 2004’ü izleyerek geçirdik ve birlikte onun bir gün canlı oynadığını görmenin hayalini kurduk. Bu, 2007’de Güney Amerika’da gerçekleşen bir rüyaydı.  Onu oynarken gördük ve bize hediyeler verdi. Şüphesiz idolünüzle tanışabilme ve tanıştığımızda çok iyi bir insan olması gerçekleşen bir hayaldi.

– Video Challange Sistemi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Benim için Challenge sistemi oyunu temizliyor. Çıkan kararın sizin lehinize olup olmaması çok önemli değil. Futboldaki VAR gibi, çoğu kişi sporu sizi öldürdüğünü söylüyor. Hakemde insan olduğundan ve yanlış karar verebileceğinden ötürü, hem Challenge, hem NORCECA hem de Güney Amerika’da daha fazla şampiyonaya dahil edilmesi gereken harika bir araç. Ancak tüm teknolojiler gibi, nasıl kullanılacağını ve ne zaman kullanılacağını bilmeniz gereken bir teknolojidir.

– Voleybolun geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Voleybol, tüm sporlar gibi çok hızlı gelişiyor, çalışmaları ve ölçümleri için çok fazla teknoloji ekleniyor.
Ülkelerin ve kulüplerin üst düzey ve belirli fiziksel koşullara sahip sporculara daha fazla yatırım yaptığı günümüzde bilinen bir şey.

Bir yıl önce 1.70’lik bir oyuncunun oynayamayacağı konuşuluyordu bugün ise az da olsa şansı var.

– İspanya’daki taraftarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Voleybolu ya da İspanya ligini canlı bilmiyorum, Şili’de o ülkede forma giymiş ve hep iyi şeyler söyleyen iki oyuncumuz var, aslında bugün Beatriz Novoa yine İspanya’da oynuyor.
  • İspanya’da voleybol hakkında ne düşünüyorsun?

İspanya ligi hakkında sahip olduğum fikrim, sadece o ülkede ligi görmüş ve deneyimlemiş koçlarla yaptığım görüşmelerden.

Duyduğuma göre orta seviye bir lig, İtalya veya Türkiye’deki gibi büyük ligler gibi değil ama insanların çok çalıştığı ve sonucun çok önemli olduğu bir lig, buradan Şili’den farklı.

– Dünya Şampiyonası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dünya şampiyonasını deneyimleme şansım olmadı ama dünya şampiyonasının olimpiyatlardan sonra yaşanabilecek en iyi 2. turnuva olduğu söyleniyor.

Umarım bir gün dünyanın en iyi takımlarının gerçekten karşı karşıya geldiği bir karşılaşma yaşama fırsatım olur.

 

– Takımda teknik olarak ne iş yapıyorsun?

Teknik olarak çalışmıyorum, bu işlevi teknik asistanlı koç tarafından yerine getiriliyor.
Katkıda bulunmaya çalıştığım şey, tekniklerin nasıl farklılaştığını görmek için oyuncularımızın teknik videosunu ve istatistiklerini hazırlamak.

  • Voleybolda istatistiğin önemi nedir ?

    İstatistikler size takımın ve oyuncuların performansını gösteriyor ancak video analizi yapmadan sayıların sebebini anlayamazsınız.

    Benim için istatistiklerin %100 koçluk kadrosuna dahil edilmesi önemlidir, oyuncular oyun sistemlerini iyi oynamalı ve anlamalıdır, personelin onları nasıl idare ettiğine bağlı olarak istatistikler azar azar buna dahil edilir.


Oyuncu istatistiklerin ve eğilimlerin nasıl çalıştığını anladıkça, oyunu yavaş yavaş görme şekli değişir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu