Genel Haberler

Çince Fısıltılar ve John Kessel

Her sekiz yılda bir, en basit kavramların bile tekrarlama yoluyla tüm makul kavrayışın ötesine çarpıtılabileceğini bilir ve yine de sözlü gelenekleri dikkatsizce kabul ederiz. Bu nedenle, başka bir kişinin söylediği bir şeyden yaptığı gözlemleri biraz korkuyla aktarırım. ABD Voleybol Federasyonu yakın zamanda tüm milli takım koçlarının hazır bulunduğu ve sunulduğu bir Yüksek Performans semineri düzenledi. John Kessel bu konuda bazı notlar yazdı. Yorumlarımı okuyarak umarım orijinal içeriği tahmin edebilir veya “orijinal” incelemeyi okuyabilir ve orijinal içeriği oradan tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Benim için öne çıkan birkaç nokta var.

– Antrenörlerin topu kendi başlarına oynamamaları ancak topu ağ üzerinden oynamak için oyuncuya yaptıkları yorum. Diğer şeylerin yanı sıra, oyuncular avantaj elde etmek için nerede serbest bir top ile oynanması gerektiğini öğrenirler. Bu bazen yaptığım bir antremandır, çoğu durumda uygulamanın daha rekabetçi olduğu ve rekabetçiliğini artırdığı görülmektedir. Bunu söyledikten sonra, topu farklı durumlar için filenin diğer çeşitli yerlerine de fırlattım.

– Servis atarken ağın üstündeki bandı kullanma oyuncuların anlaması için yeni yollar yaratır. Özellikle bu noktayı seviyorum çünkü geçen ay hem servis hem de blok için bandı kullanarak gerçekten iyi bir başarı elde ettim.  Yüzen servisle ace yapma hakkında gerçekten sevdiğim bir şey var. Bu sezon şimdiye kadar 2 avro harcadım.

– “Geri bildirim, hareketleri öğrenme ve değiştirmede en önemli faktördür”.  Ama benden iki ekstra katkı daha.  Antreman ve oyun geri bildirim sağlar. Bunun sağlamak istediğiniz geri bildirim olduğundan emin olun ve verdiğiniz geri bildirimin, antremanda verilen geri bildirim ile tutarlı olduğundan emin olun.  Ve sözlü geri bildirimin olmaması aslında kendi içinde geri beslemedir. Söylemedikleriniz, söyledikleriniz kadar önemli olabilir.

– 100 dolardan daha ucuza hizmet eden radar silahı fikrini seviyorum. Tek sorun, satın aldığımın sadece 10m’den daha kısa bir mesafeden ve doğrudan sunucunun önünden, tercihen doğrudan yörüngeden çalışmasıdır.  Başının üstünde tutabilecek bir asistanınız varsa smaç servis atmak sorun değil, ancak hız ölçümüyle bile smaç servislerin yeterli olduğuna ikna olmadım. Hücumda bir silah olarak kullanmayı tercih ederim.

Her neyse, dikkate alınması gereken birkaç nokta daha var.

marklebedew.com/2011/01/27/chinese-whispers

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu