Genel HaberlerManşet

Corona günlerinde en anlamlı kampanya: #EvdeKalOrmanı

Corona virüsü sebebi ile zorunluluk dışında çoğu insan, evinde hayatına devam ediyor. Bu günlerde, evde sıkılanlar ise bol bol oyunlar ve challengelar ile vakitlerini geçirmeye çalışıyor.
Eğlenmek için yapılan challengelar dışında, sosyal dayanışma ve sosyal sorumluluk içeren faydalı challengelar da bugünlerde yapılıyor. Bu amaçla yapılan paylaşımları destekliyor ve sayfamızdan da mümkün olduğunca duyurmaya çalışıyoruz.

Ecording, ecodrone projesi ile bugünlerde bir kampanyaya imza attı. Kampanya, #EvdeKalOrmanı etiketiyle yaptığın her paylaşım, doğada #ecoDrone ile bir ağaca dönüşüyor. Sen yeter ki #EvdeKal doğa bize emanet mesajı ile duyuruldu.

#EvdeKalOrmanı isimli projede, Instagram üzerinden paylaşılan her bir gönderi için bir ağaç dikilecek. 250.000 ağaç kampanyası ile başlayan bu proje, ilk beş günde 10.000 üzerinde paylaşım aldı.
Voleybol camiası, bu projeye de duyarsız kalmadı. Irmak Kazuk’un yaptığı ilk paylaşım ve Ulaş Kıyak’ı etiketlemesi ile voleybol camiasına yayılan kampanyaya, voleybolcular destek olmaya başladı. Ulaş Kıyak dışında, Bora Jozef Stanicki, Buket Gülübay, Ezgi Akyaldız, Enes Atlı, Merve Nezir  ve Yasemin Özel de, yaptıkları paylaşım ile ormana bir ağaç ile katkıda bulundu.

Daha detaylı bilgi almak ve #EvdeKalOrmanı’na katkıda bulunmak için, https://www.ecording.org/evdekalormani adresini veya Instagram üzerinden @ecordingmapp hesabını takip edebilir ve paylaşımda bulabilirsiniz.

Kısaca #EvdeKal Ormanı nedir?

Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka, Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (BAUICE) çalışmalarını sürdüren Ecording ekibi, Covid-19 virüsünün yayılma risklerine karşı ‘Evde kal‘ hareketini desteklemek amacıyla 250 bin tohumu toprakla buluşturmaya hazırlanıyor. Daha yeşil, sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya bırakma yolunda farkındalık yaratmayı hedefleyen projede şirketler ve kişiler adına tohum atışı da yapılacak.

DHA’da yer alan habere göre; Orman Genel Müdürlüğü ve partner marka destekleriyle koronavirüs salgınını önleme kapsamında evde kalınan her gün, Ecording tarafından geliştirilen tohumlama ve ağaçlandırma yapan insansız hava araçları (ecoDrone) ile Ankara’da kurulacak olan Evde Kal Ormanı’na tohum topu atılacak. Dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinden Dell ve Intel’in de sponsor olduğu ve sosyal medya üzerinden yaratılacak kampanyada #EvdeKalOrmanı etiketi ile evde yapılan her paylaşım için ecoDrone’lar aracılığıyla #EvdeKalOrmanı’na bir tohum topu atışı gerçekleştirilecek.

“Sosyal izolasyona teşvik amaçlandı”
Evde Kal Ormanı Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Ecording’in kurucusu Mert Karslıoğlu, “Bugünlerde sağlığımızın ve sevdiklerimizin benzersiz kıymetini bizlere fazlasıyla hissettiren günlerden geçmekteyiz. Tüm bunların yanı sıra insanlık olarak; dünyamızın, yaşamımızın ve doğamızın üzerindeki rolümüzün önemini de daha fazla kavramaktayız. Ecording olarak bu süre aralığında devam eden çalışmalarımızın belirli bir kısmını durdurup, koronavirüs ile mücadele için çözümler üretmeye başladık. Marka olarak en büyük avantajlarımızdan biri, hali hazırdaki ağaçlandırma çalışmalarını insansızlaştırıyor olmamızdır. Bu sebeple Evde Kal Ormanı projesi ortaya çıkmış olup, insanları virüsün yayılım risklerine karşı önlem olarak tavsiye edilen sosyal izolasyonun teşvik edilmesinin sağlanması amaçlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Ecodrone insansız hava aracı
Bireysel ve kurumsal çevre bilincini ve farkındalığını arttırmaya yönelik çalışmalar yapan ve buna yönelik çevre teknolojileri geliştiren bir sosyal girişim olan Ecording tarafından geliştirilen ecoDrone adlı insansız hava aracı ağaçlandırmaya hızlı ve teknolojik bir alternatif oluşturuyor. Gövdesinde bir depo ve tohum topu atıcısının bulunduğu droneların yaptığı iş, ulaşılması zor alanlara havadan tohum topu atışları gerçekleştirmek. ecoDrone’lar her uçuşunda 15 dakika havada kalıyor ve 2 hektarlık alana, öngörülen sıklıkta ve sürede 2500 tohum topu atışı gerçekleştirebiliyor. Tohumların atışı gerçekleştirilen yüzeye yapışıp tohumun tutunmasını sağlayacak bir karışım ve içindeki tohumdan oluşan tohum topu atışlarını gerçekleştiriyor. Tohum toplarının üretimi iklim değişikliğinden kaynaklı gelir eşitsizliği yaşayan kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor ve böylece hem kadın istihdamına destek sağlanıyor hem de iklim değişikliğiyle toplu olarak mücadele ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu