Kar Voleybolu

Dünyanın En Soğuk Yeni Kış Sporu

Kar Voleybolu Festivali, Bretaye bölgesindeki Villars-sur-Ollon’daki dağlık kısımda gerçekleştirildi. Böylece herkesin yeni ve heyecan verici kar voleybolu sporunu deneme şansı oldu.

Kar Voleybolu Festivali Nedir?
Kar Voleybolu Festivali, FIVB’nin en yeni disiplininin kutlaması ve bu yeni kış sporunu denemek için harika bir fırsat oluşturuyor.
Aileler kar voleybolu aktivitelerine katıldılar, voleybol şampiyonlarıyla tanıştılar, Olimpik voleybol madalyalarına yaklaştılar ve elbette eğlendiler!

Buna ek olarak, servislerinizin hızını ölçmek için bir hız radarı ve katılımcıların vuruşlarını mükemmelleştirmelerine yardımcı olacak bir vuruş makinası vardı! Bu yeterli değilse, Kar Voleybol Festivali ekibi, yarış pilotları ve profesyonel sporcular tarafından el-göz koordinasyonu, refleksleri ve dayanıklılığı test etmek için kullanılan bir Batak makinesi kurdu.

Etkinliğe hangi voleybol yıldızları katıldılar?
Voleybol süperstarı Gilberto ‘Giba’ Amauri Godoy Filho ile hafta sonu boyunca gerçekleşecek bazı masterclass ve gösteri maçları hazırlandı. Atina 2004’te voleybolda altın madalya kazanan Brezilyalı, Londra 2012 plaj voleybolu şampiyonu Julius Brink, Sidney 2000 altın ve Atlanta 1996 voleybol bronz madalyalı Vladimir Grbic, Sidney 2000 ve Atina 2004 voleybol gümüş madalyası kazanmış olan Elizaveta Bracht-Tishchenko ve Avusturyalı Kar Voleybol yıldızı Florian Schnetzer katılanlar arasında idi. Dikkat edilmesi gereken bir diğer tanıdık yüz Kübalı üç kez Olimpiyat altın madalyası kazanmış olan  Mireya Luis.

Kar voleybolu oynamak zor mu?
Kesinlikle değil! Sporun salon ve plaj versiyonlarına benzer şekildedir ve herkes kar voleybolu oynayabilir. Sadece eğlenmeye hazır olmak gerekiyor!

Kar voleybolu kuralları nelerdir?
Kurallar basit:
•   Her takımda üç oyuncu vardır (yedek olarak bir oyuncu daha)
•    Her takım, karşı taraf servis atmadan önce beş kez servis kullanır
•    Top fileyi geçmeden önce en fazla üç dokunuş hakkı vardır
•   İlk olarak 15 sayıya ulaşan takım seti kazanır
•    İki set kazanan takım maçı kazanır
•    Tipik maçlar 20-25 dakika sürer

Kar Voleybol Festivali için ne giymeliyim?
Kar voleybolu için şapka ve eldiven ile sıcak spor kıyafetleri tavsiye edilir! Sporcular daha iyi kavrama sağlamak için futbol ayakkabıları giyerler ve ayakkabılar Kar Voleybol Festivali için  uygun olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu