Genel Haberler

Efsanevi Portakal Veda Ediyor

Voleybolun çağdaş efsanelerinden biri olan 30 yaşındaki Loenneke Sloetjes, hayatında “yeni bölümler” peşinde koşmak için spora veda ediyor.
Hollanda’nın ikonik çaprazı için geçen yıl 2019-20 sezonundan sonra voleybola ara vereceğini söyleyen ve şimdi bunu kalıcı hale getirmeden önce bir ömür boyu süren inanılmaz başarılar gerçekleşti.
Sloetjes voleybola ilk adımını 11 yaşında memleketi Varsseveld’de attı ve beş yıl içinde komşu Lichtenvoorde’dan Longa’59 tarafından transfer edilerek Hollanda’nın en üst ligine katıldı ve ardından Almanya Bundesliga’da oynamaya başladı. .
Hollanda milli takımında geçirdiği önceki yılları bir omuz yaralanmasıyla sekteye uğradı, ancak 2015’te geri döndü – hem kulüp seviyesinde hem de ‘Oranje’nin bir üyesi olarak önüne çıkan herhangi bir rakibe korku saldı.
Belirleyici an, 2015 yılında VakıfBank’a transfer olunca geldi. Dört muhteşem yıl boyunca Türk kulübünü son derece rekabetçi iç ligde üç şampiyonluğa, iki Avrupa Şampiyonlar Ligi kupasına ve en çok beğenilen iki krona, FIVB Voleybol Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonasına taşıdı.
Bu arada, Hollanda’yı Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda dördüncü sıraya yükselterek yarışmanın Rüya Takımı’na en iyi smaçör olarak seçildi.
Sloetjes ayrıca Hollanda’nın Japonya’daki 2018 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın ilk dördü arasında yer almasını sağladı ve burada kendi adına 27 ace ile yarışmanın en iyi servis atan oyuncusu olarak ortaya çıktı.
Kariyerine İtalya’da 2019-20 sezonunda Savino Del Bene Scandicci ile devam etti. Bu, koronavirüs salgını nedeniyle hem yurtiçinde hem de yurtdışında aniden kısa kesildikten sonra, Sloetjes önce spora ara vermeye ve ardından parlak kariyerini sonsuza dek bitirmeye karar verdi.
Emekliliğinin ilanından hemen sonra duygusal tepkiler dökülüyor.
Hollanda milli takım kaptanı Maret Grothues, “Tüm başarılarına rağmen, tanıdığım en alçakgönüllü insanlardan biri” dedi. “Hem sahada hem de saha dışında, her zaman insanların yanında olan çok hoş bir insan. Onun yanında sahada olmak bir onurdu. Onu özleyeceğiz.”
Hollanda Voleybol Federasyonu Nevobo’nun Techincal Direktörü Joop Alberda, “Hollanda voleyboluna katkısı, spor tarihimizdeki büyük harflerle anılıyor,” dedi.
Sloetjes’in hem Hollanda milli takımı hem de Vakıfbank’taki eski teknik direktörü Giovanni Guidetti’den daha da fazla övgü geldi:
“Kariyerim boyunca birçok harika oyuncuya koçluk yapabildim, ancak ‘Lonny’ gerçekten listemin başında çünkü bu kadar sevilen bir oyuncu görmedim. Personel, taraftarlar, takım arkadaşları, onu herkes sevdi . Her zaman neşeyle çalışmaya başladı, her zaman çok çalıştı ve her zaman içinde sahip olduğu her şeyi verdi. Gerçekten harika bir örnek ve harika bir insan. Voleybol teknik özelliklerinden çok daha insani niteliklere sahip bir oyuncuydu ve bu biri hakkında çok şey söylüyor kim çok şey başardı.
Lonneke kalbimde ve anılarımda ve onu genç yetenekler için bir rol model ve örnek olarak kullanıyorum.
Ayrıca her zaman alçakgönüllüydü ve bu onu harika bir şampiyon yapıyor. Asla başardıklarına bakmadı, ancak her gün daha iyi olmak için çalıştı. Bu herkes için bir ders ve bu onu benim için şimdiye kadar çalıştığım en mükemmel sporcular arasında bir yer yapıyor. ”
Sloetjes, kararının içeriğini kendisi sağladı. “Geçtiğimiz yıl boyunca tekrar oynamaya başlamak için dürtü ve motivasyon arıyordum. Ancak, tekrar oynama dürtüsü gelmedi. Yoluma çıkan diğer şeylerden çok fazla enerji aldığımı ve öğrenebileceğimi fark ettim. Ben de şimdi aileme yakın olmak istiyorum. Yaşayabildiğim her şey için çok minnettarım. Oranje ve Vakıfbank ile elde ettiğim başarılar her zaman yanımda kalacak. voleyboldan edindiğim birçok arkadaşlık ile beraber. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu