Köşe YazarlarıManşet

Ege Derbisini İzmir BŞB kazandı

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu Göztepe – İzmir Büyükşehir Belediyespor maçı İzmir’de Alsancak Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık yüz Göztepe taraftarı, yüz kadar tarafsız seyirci vardı. Göztepe’li taraftarlar salona takımlarının pankartlarını astılar.

Hakemler; Başhakem Serhat SEMİZ, Yardımcı Hakem Emine UÇAR

Göztepe; Nurten Aylin YALAZ, İlayda ALKAN, Hatice Gökçen ARIKAN, Cansen ÖRENCİK, Dilek Erken, Gizem KOÇAK (Nehir KURTULAN – L) altısıyla maça başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyespor; Tülay ÖNER, İdil Naz KANBUR, Aleyna VENCE, Dilara YERGÜN, Ezgi BÖKE, Esra Nur SOLGAN (Ayça KARAKAÇ – L) altısıyla maça başladı.

İzmir BŞB maçı 3-1 kazandı. Setler şöyle; 16-25  /  25-17  /  21-25  /  17-25

Göztepe geçtiğimiz hafta ligin genç ve teknik becerisi yüksek Marmara Akademi’yi deplasmanda 3-2 yendiler. Bu maça daha moralli çıktılar.

İzmir BŞB, geçen hafta ikinci yarının flaş takımı Edremit Belediyespor’a kendi evinde yenildi.

Her iki İzmir takımı, ligden düşmesi kesinleşen Küçükyalı Yelken ile Anadolu Üniversitesi’nden sonra ligde kalan son takım olmamak için mücadele ettiler.

Her iki takımda mücadeleci, sezonun sonlarına doğru olmasına rağmen müsabakayı ciddiye alarak oyun disiplini içinde oynadılar.

Birbirine güç bakımından yakın olan iki İzmir takımın maç esnasında bir iki özelliği öne çıkan oyunun kontrolünü ele aldı.

İzmir BŞB’nin topa vuran smaçörleri daha etkili oynadılar. Orta oyuncular file önü blok defansı iyi yaptılar. Hatta orta oyuncular sayı ürettiler. Arka defansta çok aksamadı. Oyunu dikkatli takip ederek, yardımlaşma ve işbirliği içinde oynayınca rakibe üstünlük sağladılar.

Göztepe, kazandığı ve kaybettiği setlerde de mücadele etti. İkinci seti çok iyi oynadılar. Orta oyuncuları Selcan PARTAL’ın sakatlığı file önü blok defans gücünü zayıflatmış. Selcan, birde file önünde sayı üreten bir oyuncu. Göztepe, arka defans, top takibi, mücadele azmi bakımından rakipten geri değildi.

İzmir BŞB ligin başında çift pasörle oynuyordu. Bu konuya bir yazımda değinmiştim. Pasör takımın beynidir. Zorunlu olmadıkça pasör değişikliği, takımı geriletebilir, pasörün takımın oyun sistemini beynine yerleştirene kadar setin yarısı geçer demiştim. Yani pasör değişmemeli.

İzmir BŞB için şimdi de libero değişikliği için birkaç sözüm var. Oyun içinde sürekli libero rotasyonu, takıma ne faydası var? Katkısı nedir? Servis karşılarken Libero Ayça, servis atarken Aleyna… Bu yöntemi ligde başka takımlarda uyguluyor.

Libero zorunlu olmadıkça değişmemeli. Her libero değişikliği, değişen liberonun takım kurgusunu yeniden beynine yerleştirmesi, rakibin özelliklerini kavraması ve oyuna ısınması zaman almakta. Bu kadar libero değişikliği, ne liberoyu geliştirir, ne liberonun takıma katkısını artırır. Sürekli oyuna gir çık yapan liberonun konsantrasyonu bozulur. Voleybol, zihinsel süreçlerin daha çok işe karıştığı bir spor dalıdır. Oyuncunun becerisini, aralıklarla ve kesintili bir şekilde orta koymasını isterseniz, oyuncu her gir çık yaptığında beynine yerleştirmeye çalıştığı oyun kurgusu yeniden düzenlemeye çalışır. Milli takımımızda ve süper ligde hangi takım maçlarını çift libero ile oynuyor?

İzmir Büyükşehir Belediyespor’dan orta oyuncu Esra Nur SOLGAN’a bir paragraf açıyorum. Başarılı bir orta oyuncu, oyunu iyi takip ediyor, zamanlaması çok iyi. File önü blok defansta etkili. Özellikle tek ayak vuruşlarıyla sayı üretebiliyor. Plase dokunuşları da çok şaşırtmaca olabiliyor. Esra’yı üç yıldır takip ediyorum. Esra’nın bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bir poker oyuncusu gibi, etrafına hiç renk vermiyor. Sayı aldığında hiç sevinmez, çok soğukkanlıdır, sanki sayıyı o kazandırmamış gibi, ortaya doğru gelir, arkadaşlarıyla halka olur. Hata yaptığında ne yapar, hiç üzülmez, yine soğukkanlılığını korur, arkadaşlarıyla kenetlenir. Çok itidalli, duygularını kontrol altına almış, daha çok oyun konsantrasyonuna odaklanmış bir duygu dünyasında. İlk kez bu maçta tebessüm ettiğini, ara ara gülümsediğini gördüm. Esra Nur SOLGAN, kendini profesyonelliğin kuralları içinde davranmaya adamış, başarılı bir orta oyuncu. İstikrarlı bir oyuncudur. Yolu açık olsun.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu