Köşe YazarlarıManşet

Emanet Topla Gelen Başarı

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Sizleri ülkemizin en büyük gölü Van Gölü kıyısına götürerek, Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki müthiş bir voleybol öyküsünden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Girişim Kültür Yardımlaşma ve Türkiye Şehit Aileleri Derneği, 10 yıl önce gençleri her türlü olumsuzluktan uzak tutmak ve sporun birleştirici, bütünleştirici yönünden faydalanmak amacıyla bir kulüp kurmuş. Türkiye Şehit Aileleri Derneği Spor Kulübü (TÜRŞAD), bölgede en çok ilgi gören futbola rağmen erkek voleybolunu tercih ederek farklılık yaratmayı başarmış.

2017-2018 Sezonunda Bölgesel Ligde yer alan TÜRŞAD, o yıl yükselme maçlarına kalamamış ancak 2.Lig için gereken taahhütleri yerine getirerek TVF tarafından 2.Lig’e davet edilmiş.

Kovid- 19 TÜRŞAD’a İyi Gelmiş (!)

2.Lig’de bir yıl mücadele ettikten sonra, 2019-2020 sezonunda grubunu lider tamamlayıp Eskişehir’deki 1.Lig’e yükselme maçlarına katılan mavi beyazlılar burada 3.olup Final Etabına kaldı. Ancak Kovid-19 pandemisi sebebiyle final maçları oynanamadı. TVF, çözümü Final Etabı’nda yer alan 4 takımı da bir üst lige davet ederek buldu.

2 Yıl Sonra Efeler Ligi

1.Lig’de geçirdiği 2 sezon sonunda Türkiye’nin en üst ligi olan Efeler Ligi’ne yükselen TÜRŞAD’ın başarı hikayesinin görünen yüzü böyle.

Şehrin imece usulüyle yönettiği bu takım; Efeler Ligi’nde tüm imkansızlıklara rağmen başarıdan başarıya koşuyor. TÜRŞAD’ın maçlarının oynandığı gün, cadde ve sokaklar tamamen boşalıyor, okullar açıksa sınıflardaki akıllı tahtalarda, kahvehane ve bilumum mekanlarda pürdikkat maçları seyreden Adilcevazlılar, oynanan her maçı tüm hafta konuşuyorlar.

Önce Fenerbahçe, Ardından Galatasaray

Son günlerin dikkat çeken takımı, çarpıcı iki galibiyetle adından ve hikayesinden söz ettirmeye devam ediyor. Ligin 4. Haftasında Fenerbahçe’yi 3-1 yenen mavi beyazlılar, 10. haftada da İstanbul’da Galatasaray’ı 3-2 yenerek başarısının tesadüf olmadığını gösterdi.
Karşılaşmaya ‘Terörü Lanetliyoruz’ ve SMA Tip 1 hastası Ebrar Nur İnan için düzenlenen kampanyayı duyuran pankartlarla çıkan TÜRŞAD, sosyal sorumluluklarını da ihmal etmiyor.
Maçta Bitlisli taraftarların Galatasaraylı taraftarla ‘Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez!’ şeklinde karşılıklı tezahüratları ise tam bir bütünlük göstergesiydi. Zaten spor; barış, dostluk ve kardeşlik değil miydi?

Öyle Bir Forma ki!

Çıktığı her maçta sadece güzel voleybol oynamayı değil, vatan, bayrak, millet gibi önemli kavramları da sahaya yansıtan Doğu Anadolu temsilcisi TÜRŞAD’ın formaları ise tam bir efsane! Takımın Efeler Ligi’nde kullandığı formalarda Bitlis’in tüm ilçelerinde şehit olan 202, gazilik mertebesine ulaşmış 53 kişinin isimleri ile bu sezon TÜRŞAD forması giyen Cüneyt Dağcı’nın şehit dayısının ismi yer alıyor!

Kulüp Başkanı Kadir Köstekçi, Sports TV’deki 5.Set programımıza konuk etmemizin teşekkürü olarak bu anlamlı formadan birini ekibe ulaştırmam için bana verdi. Kadir Başkanın emanetini Salı günkü programda Dünya Baltacıoğlu’na teslim ettim. Dünya ağabeyin formayı gördüğünde ’Bu formayı giyecek olsam, üzerindeki isimler çizilmesin, forma yırtılmasın diye yere düşmek bile istemem’ sözleri üzerine ne söylenebilir ki?

Başarının Görünmeyen Yüzü


TÜRŞAD’ın bu başarısının altında imkânsızlıklardan şikâyet etmeden elindeki imkanlarla en iyiye ulaşmaya çalışan bir ekip ruhu var. Başkanından malzemecisine, teknik ekibinden oyuncusuna kadar tüm kulüp, Bitlis’in, Hizan, Mutki, Ahlat, Adilcevaz, Tatvan ve Güroymak’ın temsilcisi olarak kente gurur yaşatıyor.

Kıymetli Okurlarımız,

Biliyor musunuz, TÜRŞAD’ın geçen haftaya kadar antrenman yapacak bir topu bile yoktu!
Antrenmanlarını Ankara’da yapan takım, salonda bulunan topları kullanırken; deplasmanlara emanet aldıkları toplarla gidiyordu.
Durumdan haberdar olan Adilcevazlı bir iş insanı, takımın ihtiyacı olan 32 adet topu kendilerine hediye etti. Bu destekler gerçekten çok değerli!
Türkiye’nin en başarılı takım sporu olan voleybolda, aziz şehitlerimiz ile şanlı gazilerimizin adını taşıyan bu kulübümüze ülkemizin sahip çıkması, onların da gelecek sezon Avrupa Kupalarına katılarak bu anlamlı hikâyeyi tüm Avrupa’ya duyurması en büyük dileğim.
Kadir Başkan ve yöneticileriyle Mustafa Çayır’ın öğrencileri bunu gerçekleştirecek enerji ve sinerjiye sahipler.

Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu