Genel Haberler

Evden Uzakta Yaşam

Avustralyalı pasör çaprazı Sam Walker profesyonel bir kariyerin tadını çıkarmak için voleybol yolculuğunun zorluklarını benimsemiş görünüyor. 25 yaşındaki voleybolcu evden uzak hayatı ve beraberinde gelen zenginliklerden bahsetti.

Walker rüyasını gerçekleştirmek için genç yaşta evden ayrılmak zorunda kaldı. Kaybettiğini hissetmek yerine, bir voleybol sporcusunun yaşamını gerçekten yaşadı ve kucakladı.

“Bugün olduğum yere ulaşmak için 15 yaşındayken Canberra’daki milli takım programına katılmak için Perth’deki evimden ayrılmak zorunda kaldım” dedi.

“Daha sonra 18 yaşındayken Avrupa’da profesyonel kariyerime başlamak için Avustralya’dan ayrıldım. Avustralya destek sistemimden uzaklaşmak ve genç yaşta yalnız yaşamak büyük bir değişiklikti. Profesyonel voleybolun sürekli zorlukları ve eşsiz fırsatları beni oynamaya ve gelişmeye devam etmem için motive etti. Kariyerimi her zaman yeni, heyecan verici yerlere ilerletme olasılığıyla motive oldum. ”

Genç yaşta Walker zaten bir voleybol sporcunun saha dışında yaşamak için gerekli olan sorumluluklarının farkındaydı. Ayrıca, ağır seyahat, eğitim, milli takım ile rekabet etmeyi ve profesyonelce oynamayı nasıl dengeleyeceğini de öğrendi.

“Milli takımla seyahat etmekten hoşlanıyorum çünkü sadece takım arkadaşları değil, aynı zamanda çok yakın bir arkadaş grubuyuz. Hepimiz iyi geçiniyoruz ve tüm deneyimi keyifli hale getiren, sahada ve saha dışında iyi vakit geçiriyoruz.

“Milli takımda hayat gerçekten yoğun. Programa alıştım ve voleybola daldım. Ayrıca seyahat edebileceğim yerlerin tadını çıkarmaya çalışıyorum. Yurtdışında oynarken o kadar meşgul değil ve o zaman daha dengeli bir yaşam tarzım olduğunu hissediyorum. Mümkün olduğunca rahatlamaya, ekiple vakit geçirmeye ve birlikte oynadığım adamları tanımaya çalışıyorum.

“Yurtdışında oynarken arkadaşlarımdan ve aileden uzak olmak oldukça zor. Neredeyse her gün Avustralya’da ailemle konuşmak için zaman ayırdım ve kız arkadaşım istediği zaman ziyarete geliyor. ”

“Spordan öğrendiğim en değerli ders sadece çalışmaya devam etmektir. Bir sezonda veya hatta bireysel maçlarda, her zaman yükselişler ve düşüşler olacaktır. Yüzde 100 ünü koymaya devam ediyorsanız ve bir sonraki noktaya geçebiliyorsanız, kendinize ve ekibinize başarıda en iyi şansı verirsiniz.

“17 yaşındayken Vietnam’daki 2012 Asya Voleybol Kupası’nda oynadım. Smaçör pozisyonunda oynadım ve bu benim için büyük bir adımdı ve büyük bir meydan okumaydı. Son FIVB etkinliğim geçen Ocak ayında AVC Tokyo Olimpiyat eleme turnuvası oldu. Hayal kırıklığına uğradık çünkü peşinde olduğumuz sonucu elde edemedik, ancak kişisel performansımı ilk etkinliğimle karşılaştırdığımda çok geliştim.

“Pasör çaprazı olarak pozisyonumu değiştirdim ve şimdi uluslararası düzeyde oynamakta rahatım. Becerilerim, fizikselliğim ve güvenim 2012’den beri önemli ölçüde gelişti. Oyun tarzım şimdi tamamen farklı.

“Şimdiye kadarki en büyük başarımın 2019 Asya Voleybol Şampiyonası’nda gümüş madalya olduğunu söyleyebilirim. Bu büyük bir takımsal başarıydı ve takımda daha büyük bir rol oynuyordum. Ayrıca dışarıdan gelen en iyi oyuncu için ödül aldım, bu yüzden büyük bir kişisel başarı oldu. ”

FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde Walker, 1 Haziran 2019’da Brezilya’ya karşı yedi ace ile oynadı.

“VNL her zaman yılın en heyecan verici dönemlerinden biri olmuştur. Seyahat nedeniyle inanılmaz bir turnuva tüm dünyada ve sürekli olarak oyunlar mevcut. Her zaman çok yoğun, aynı zamanda gerçekten eğlenceli ve ödüllendirici bir turnuva ve milli takım sezonuna başlamak için harika bir yol. Her ülkedeki tüm stadyumlardaki atmosfer, oyunlara enerji biriktirdiği için önünde oynamak harika. ”

Unutulmaz turnuvalardan bahseden Walker şunları ekledi: “Japonya’daki inanılmaz deneyim nedeniyle Dünya Kupası’ndan keyif aldım. En unutulmaz turnuva muhtemelen İtalya’daki 2018 Dünya Şampiyonası idi. Turnuva sırasında İtalyan seyircisinin yarattığı atmosfer unutulamaz.

“İtalya ligi deneyimim, denizaşırı ilk sezonumdu. İtalya’nın güneyinde Corigliano’da oynadım. Benim için büyük bir kültür değişikliği oldu, ama sezona geri döndüğümde esas olarak dost insanları, harika takım arkadaşlarını ve yemekleri hatırlıyorum. Voleybolumu geliştirmek için iyi bir yerdi. Sahada fırsatlar elde etmek için çok çalışmak zorunda kaldım ve sonuç olarak çok geliştim. Heyecan verici bir sonuç olan ikinciyi de bitirdik. ”

Voleybol ilk sporu olmayabilir, ama Walker başarıyı takip etme dürtüsünü burada buldu.

“Lisede voleybolla tanıştım. Bir spor seçmemiz istendi ve birkaç arkadaşımla voleybol oynamaya karar verdim. Ayrıca Avustralya Kurallar Futbol’u (AFL) oynadım ama voleybol oynamayı seçtim çünkü daha küçük takım ortamından keyif aldım ve oynamayı daha heyecanlı buldum.
“Lisans derecem var. Yurt dışında yaşarken ve profesyonelce oynarken okudum. Voleybolun dışında arkadaşlarımla ve ailemle rahatlamaktan zevk alıyorum. Sanat ve golf oynamayı seviyorum.

Güçlü yönleri hakkında sorulara Walker, disiplini, kararlılığı ve baskı altında sakin kalma yeteneği olarak cevap veriyor. “Aynı zamanda düz başlı, rahat ve iyimser olmaya çalışıyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu