Köşe YazarlarıManşet

Finale Yükselen Tüm Takımlar Bir Üst Lige Çıkarılmalı

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Hepinize çok geçmiş olsun. Tüm dünyayı saran salgın hastalıktan mücadele ederek, tedbir alarak ve kendimizi koruyarak bu sorunu aşacağız.

19 Mart günü Spor Bakanı Sayın Muharrem KASAPOĞLU’nun Başkanlığında Futbol, Basketbol, Voleybol ve Hentbol Federasyon Başkanlarıyla yapılan toplantıda tüm lig maçları ve bir üst lige yükselme final müsabakaları ertelendi.

Öncelikle bu kararın doğru olduğunu belirtmek isterim. İnsan sağlığı ve yaşamı her şeyin üstünde. Devlet, insanı yaşatmak için her türlü tedbiri almaya yetkilidir. Bu salgının, en az hasar ve en az zararla atlatılmasını temenni ediyorum. El birliği, güç birliği ve yüksek moralle bu sorunu aşacağız.

Voleybol liglerimizde lig maçlarımız aslında tamamlanmıştı.

Efeler ve sultanlar ligimizde çapraz eşleşmelerle final maçları yapılacaktı.

1.Lig Kadın ve Erkek Liginde, yarı finaller oynandı, final müsabakaları erteleme kapsamına girdi.
2.Lig Kadın ve Erkek Liginde, yarı final ve final müsabakaları tamamlandı.
Yani bu durumda, kadın ve erkek süper ligimiz ve 1. Liglerde final müsabakaları erteleme sürecinde.
Süper liglerde ertelenen maçlar; lig sıralaması ve lig şampiyonun belirlenmesine yönelik final maçları.
1.Liglerde ertelenen maçlar; final aşamasında bir üst lige yükselecek takımların belirlenmesine yönelik müsabakalar.
Erteleme kararı Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesi altında alındı. Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan alınan bu kararın, süreci nasıl etkileyeceği, nasıl bir yol haritası ortaya çıkacağı ve ileriye dönük nasıl bir yöntem izleneceği merakla beklenmektedir.

TVF’nin alacağı karardan kulüpler, teknik adamlar, oyuncular doğrudan ve direk etkilenmekte. Ayrıca takımına gönül vermiş voleybol takipçileri tarafından da merakla beklenmektedir.

Erteleme sonrasında alınacak kararda, voleybola büyük yatırımlar yapan şirketler, devlet kurumları, kulüplerin zarar görmemesi ve mağduriyet oluşturmaması yönünde bir önlem alınmalıdır.
1.Ligleri ve takımları takip eden, maçları izleyen, voleybolu yazan biri olarak; 1. Lig Kadın ve Erkek final müsabakaları hakkında düşüncelerimi belirtmek istiyorum.
2. Lig Erkekler Final müsabakaları Solhanspor, Afyon Belediyesi YÜNTAŞ, Haliliye Belediyespor ve TFL Altekma takımları arasında 30-31 Mart 1 Nisan tarihlerinde Ankara’da yapılacaktı. Final maçları ertelendi.
1.Lig Kadınlar Final müsabakaları Kale 1957, Kuzeyboru, Sarıyer Belediyespor ve İlbank takımları arasında 24-25-26 Mart tarihlerinde Bursa’da yapılacaktı. Final maçları ertelendi.

Şimdi gelelim asıl meseleye.

Efes’li filozof Heraklitos, “Bir nehirde iki defa yıkanılmaz” diyor. Çünkü ilk yıkanıldığından sonra aynı nehirden çok sular akmıştır. O nehir artık aynı nehir değildir. Yıkanan kişi de aynı kişi değildir. Evreni oluşturan atom molekülleri, her an değişim geçiriyor. Su değişiyor, ırmak değişiyor, yıkanan insan değişiyor…

1.Lig Kadınlar ve erkeklerde finale yükselen dört takım ertele süreci sonrasında, (ne kadar olacağı belli değil) final maçlarının yapılmasına karar verildiğinde;

Bu takımlar aynı takım mı olacak?

Bu oyuncular aynı motivasyon ve fiziksel güçte olabilecekler mi?

Teknik adamlar aynı motivasyon, arzu ve istekte olacaklar mı?

Kulüp yöneticileri, oyuncuyu takımda tutmak için verdiği çaba ve enerji aynı kalacaklar mı?

Final oynayacak kadın ve erkek toplam sekiz takımın, oyuncu ve teknik adamları hiç dağılmadan ne kadar bir arada kalacaklar?

Oyuncuların resmi sözleşmesi 31 Mayıs, ancak ülkemizde teamüller gösteriyor ki, Mart ortası veya Mart sonu geldiğinde oyuncunun kulüple ilişiği fiilen bitiyor.

Kulübün sunduğu barınma imkanları, süresi belli olmayan bu süreçte oyunculara daha ne kadar sunulacak? Kulüpler, oyuncuları daha ne kadar kampta tutacaklar? Oyunculardan final sonrasında ileriye dönük planları olanlar var, evli olanlar evine kavuşmak isterler, bekarlar evlilik planları yapmış olabilirler, bu süreçte anne ve babasının yanında olmak isteyenler vardır. Erteleme sürecinin yarattığı olumsuzlukları daha çokça sıralayabiliriz…

Bu arada hassas bir konu daha… Yabancı oyuncuların durumu ne olacak? Ülkemizde daha ne kadar konaklayacak? Ülkesine dönmek isteyenler olacaktır. Onlar da ailelerinin yanında olmak isteyebilirler.

Türkiye Voleybol Federasyonu’na bir öneri sunuyorum.

1.Lig Kadınlarda finale yükselen Kale 1957, Kuzeyboru, Sarıyer Belediyespor ve İlbank takımlarını final maçlarını oynatmadan Sultanlar Ligine yükseltilmesini;

2.Lig Kadınlarda finale yükselen Solhanspor, Afyon Belediyesi Yüntaş, Haliliye Belediyespor ve TFL Altekma takımlarını final oynatmadan Efeler Ligine yükseltilmesini;

TVF erteleme süreci ve sonrasına pragmatik yaklaşmalı. Yani sorunun çözümünde daha az hasarlı ve daha az zararla çözüm üretme yoluna gitmeli.

1.Lig Kadın ve Erkeklerde erteleme sonrası oluşacak, kulüp, takım, teknik adam, oyuncu ve yabancı oyuncuların durumu göz önünde bulundurulduğunda ertele sonrasında, ne zaman olacağı belli olmayan final maçlarını oynatmak mı daha az hasarlı yoksa bu takımları doğrudan süper lige çıkarmak mı daha az hasarlı?

Türkiye Voleybol Federasyonu daha iyi bilir! Ancak bana göre de finale yükselen Kadın ve Erkelerde sekiz takımı doğrudan süper lige yükseltilmesi, daha az hasarlı ve daha az sorun teşkil edecek bir karar olacaktır.

20. Yüzyılın başlarında, İngiltere’de büyük bir tünel inşaatı vardır. Çabuk bitsin diye, tünelin her iki tarafından kazmaya başlamışlar. Ancak, o zamanın teknolojisine göre tünelleri bir türlü ortada buluşturamıyorlarmış. Söz sahibi bir yetkili akıl vermiş. Tünelleri ortada buluşturma tekniği ve bilgisini, Türkiye’de aynı coğrafi şartlara benzeyen Karadeniz’de yaşayan insanlar bilir, demişler. Karadeniz’den Temel, uşağım ben anlarım bu tünelin nerede buluşacağını demiş. Uçak biletini göndermişler, varmış İngiltere’ye Temel. Uçaktan iner inmez, beni tünellerinize götürün demiş. Temel, tünelin bir tarafına bakmış, beni öbür tarafa götürün demiş, oraya da bakmış. Şimdi de dağın tepesinde iki tünelin tam ortasına götürün demiş, götürmüşler. Herkes Temel’e bakıyor, bir o yana bakmış bir bu yana bakmış; “Eliyle işaret etmiş, “Ha uşağum bir tünel oradan kazdınız, bir tünel buradan kazdınız, kazarak bu tepenin altına geldiniz. Tüneller bu tepenin altında karşılık geldiyse, ne mutlu size bu işi başardınız, Eğer, karşılık gelmiyorsa, bir sağdan bir soldan iki tüneliniz olur, güvenlikli bir şekilde kullanırsınız, size hayırlı olsun tünelleriniz” demiş.

Kadınlar 1. Ligde; Kale 1957, Kuzeyboru, Sarıyer Belediyespor ve İlbank takımlarını,

Erkekler 1. Ligde; Solhanspor, Afyon Belediyesi Yüntaş, Haliliye Belediyespor ve TFL Altekma takımlarını,

Finale çıkarırsanız süper ligimiz 14 takımlı olur.

Temel’in iki tünel çözümü gibi, süper liglerimiz 14’er takımlı olur. Sorun daha az hasarlı ve daha az sorunla çözülmüş olur.

Bu arada süper lig 14 takımlı olursa, 1. Ligler 11 takımlı olur. Bununda bir çözümü var.  Kadınlar ve Erkelerde finale yükselip, finalde elenen;

Kadınlarda; Fenerbahçe, Kalecik Belediyesi Spor Mektebi, İzmirspor ve Gelişim Koleji takımlarını,

Erkeklerde; TÜRŞAD, Adıyaman Gölbaşı Lisesi, Yeniköyspor ve Melikgazi Belediyespor takımlarını,

1.Lige yükseltildiğinde, gelecek sezon 1. Lig grupları 13’er takımlı ikişer grup olur.

TVF erteleme konusunda nasıl bir karar alırsa alsın, alacağı her karar eleştirilecektir, karşı çıkılacaktır, beğenilmeyecektir.

Kadınlarda ve Erkeklerde 1. ve 2. Liglerde finale yükselen, finali hak eden, finali oynayan veya oynayacak olan tüm takımları bir üst lige yükselterek daha az eleştiri alacaktır. Bu çözüm, daha hakkaniyetli, daha eşitlikçi ve daha mağduriyete yol açmayan çözümdür.

Takımların hedefi, oyuncuların beklentisi, teknik adamların emeği, taraftarın gönül vermişliği göz önünde bulundurularak, şahsımın naçizane görüş ve düşüncelerini ortaya koymaya çalıştım.

TVF kurullarının alacağı her türlü karara şimdiden saygı duyacağımı belirtir, herkese sağlık ve zinde bir hayat dilerim.

Sevgi ve saygılarımla.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu