Genel HaberlerManşet

Futbol kalecilerini voleybol antrenörleri eğitse nasıl olur?

İngiltere’nin Devon bölgesinden bir voleybol antrenörü, bir futbol maçı izlerken Facebook’ta görüntülendi. Manchester United kalecisinin bir şutla yüzleştiğini yeni izlemişti. Çekim sırasında hareket halinde olduğunu gözlemledi. Sadece bu da değil, yerdeydi.

Futbol maçlarını izlerken bunu defalarca düşündüm. Koçlara, savunmadaki oyunculara topla temas üzerinde durmalarını istiyoruz. Onların dengeli olmasını istiyoruz. Ağırlıklarının ileri yönde herhangi bir yönde reaksiyona izin vermesini istiyoruz. En azından birincil sorumlulukları doğrultusunda hareket etmeye hazır olmalılar.

Eğer bir defans oyuncusu hala hareket ediyorsa, hareket yönleri dışında herhangi bir yere giden bir topu almak için en azından mücadele ederler. Eğer bir savunma oyuncusu vurucu temasıyla yerde kalkmışsa, topun yönünde gitmeden önce zemine / toprağa tekrar temas edene kadar bir saniye beklemek zorundadır. Düz ayaklı bir defans oyuncusu veya ağırlıkları topuklarında olan bir oyuncu doğrudan onlara vurmayan topu alamaz.

Futbolda kalecilik, voleybolda bu açıdan savunmaya benzer. Evet, farklılıklar var. Bir kaleci, bir atış beklediklerinde topla temas halinde hareketsiz ve dengeli olmalıdır. Voleybolda olduğu gibi, konumlandırma önceden yapılmalıdır. Yine de en iyi yarışmalardaki profesyonel kalecilerin bu konuda düzenli olarak başarısız olduklarını görüyorum.

Belki de voleybol antrenörlerini kalecilerini çalıştırmak için profesyonel futbol kulüplerine kiralayabiliriz. Muhtemelen sporumuza koçluk yapmaktan daha fazlasını yapabiliriz. 🙂

Bu arada, voleybolda olduğu gibi, diğer takımın sayı almasını engellemek, dikkate alınması gereken tek şeydir.

 

John FORMAN

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu