Avrupa

Türkiye yerine İtalya’yı tercih etti

Sadece 19 yaşında ve 203 cm boyunda olan Magdalena Stysiak, kesinlikle uluslararası voleybol sahnesinin yükselen yıldızlardan biri. Stysiak, ilk yılını yurtdışında geçiriyor ve İtalya’nın göze çarpan takımı Savino Del Bene SCANDICCI’da oynuyor. Şu anda, hepimiz gibi evde kalıyor, koronavirüs pandemisinin patlak vermesi ve yayılmasından kaynaklanan durumdan sonra rekabetin devam edip etmeyeceğini bilmeden bekliyor.

“Hala her gün çalışıyorum,” diyor Magda. “Neyse ki, oldukça küçük bir köyde yaşıyorum ve evimin de bahçesi var, bu yüzden dışarıda da vakit geçirebilirim. Haftada üç kez, video konferans yoluyla ekibin diğer üyeleriyle bir eğitim oturumu düzenliyoruz. Polonya’da ailemle iletişim kurarken bir yandan da aktif kalmaya çalışıyorum. ”

Stysiak, İtalya’ya taşınmanın en doğru şey olduğundan emin. “Bu, hayatımda şimdiye kadar verdiğim en iyi kararlardan biri oldu! Gerçekten harika bir deneyim oldu ve nasıl bir oyuncu ve insan olarak geliştiğimi görebiliyorum. Polonya’dan daha fazla oyuncuyu aynı deneyimi denemeye kesinlikle teşvik ediyorum. İtalya ulusal ligi muhtemelen dünyanın en güçlü ve en rekabetçi ligidir. Türkiye de çok güçlü bir lige sahip, ancak ilk dört takım ile diğer takımlar arasında büyük bir boşluk var. Aksine, İtalya’da tüm takımların seviyesi çok yüksektir ve kazanmak istiyorsanız her bir maça odaklanmanız gerekir. Burada kolay bir rakip veya maç yoktur. ”

Magda sadece gelişiminden değil, İtalya’daki yaşamdan da memnun. “Açıkçası, mevcut izolasyon hiç kimsenin bekleyemeyeceği bir şey. Bu son birkaç haftanın dışında, gerçekten harika bir deneyim oldu. Kendimi evimde hissediyorum ve kulüp personeli her zaman olabilecek herhangi bir sorun ile ilgili yardım ve destek için hazır. Takımdaki atmosfer de harika. Lonneke Slöetjes 10 yaş daha yaşlı ve o da pasör çaprazı olarak oynuyor ama bu hiç önemli değil. Kim oynuyor olursa olsun her zaman birbirimize yardım ediyoruz ve Samantha Bricio da destek oluyoruz ”diye devam ediyor Stysiak. “Biraz İtalyanca öğrenmeye başladım voleybol jargonu ile artık arkadaş ve koçlarımızın söylediği her şeyi anlayabiliyorum; Taraftarlarla ve diğer insanlarla daha yakın bir ilişki kurabilmek için voleybol dışındaki İtalyanca anlayışımı geliştirmek için dil dersleri alıyorum. ”

203 cm boyundaki Stysiak, onu voleybola uygun hale getiren doğal özelliklere sahip. “Çocukken, diyelim ki 10 yaş civarındayken, zamanımın bir kısmını köyümdeki çocuklarla futbol oynayarak harcıyordum. Ancak voleybolun ilk bakışta bir çeşit aşk olduğunu söyleyebiliriz. Boş zamanlarımda sadece eğlenmek için tenis veya bilardo oynarken özellikle fiziksel temas nedeniyle basketbolla hiç ilgilenmedim. ”

Polonya’da Chemik Police ve Grot Budowlani Lodz formalarını giydikten sonra, Stysiak Şampiyonlar Ligi’nde de yüksek hırsları olan bir takım olan Scandicci’ye transfer oldu. “Parmağımı kırdım, bu yüzden Maribor ve VakıfBank ile maç oynamadım, ancak Kaliningrad’a karşı özellikle de MVP ödülünü aldığım Rusya’daki maça ilişkin çok güzel anılarım var. Şampiyonlar Ligi çok fazla baskı gerektiriyor, çünkü dünyanın en iyi takımlaryla oynuyorsunuz, ancak fiziksel olarak veya teknik olarak değil, zihinsel olarak gelişmek için özellikle benim gibi genç bir oyuncu için çok iyi. Virüs maalesef her şeyi durdurana kadar Eczacıbaşı ile çeyrek final maçlarını bekleyemedim. ”

Magda, Malwina Smarzek-Godek, Joanna Wolosz, Agnieszka Kakolewska ve diğerleriyle birlikte Polonya milli takımının istikrarlı yükselişinden sorumludur. “Çok iyi ve güçlü bir grup oyuncumuz var. Her mevsimde büyüyoruz ve inanıyorum ki daha fazlası olacak ve bir sonraki büyük uluslararası yarışmalardan bir şeyler kazanabiliriz. Ocak ayında Olimpiyat elemelerinde yarı finalde 2-1 önde olup 2-3 kaybettiğimiz Türkiye ile inanılmaz bir maç oynadık, ama bu hayat ve spor. Önümüzdeki yıllarda dünyanın en iyi takımları için bir tehdit oluşturabileceğimizi düşünüyorum ”diyor.

Son olarak, Magda gibi kendisi de evde sıkışmış olan hayranlara birkaç söz. “Kolay olmadığını biliyorum, ama evde kalmalı ve kurallara saygı göstermeliyiz, dikkatli olmalıyız çünkü davranışımız sadece kendimiz için değil, diğer insanların sağlığı için de önemlidir. Hiç zaman geçirmediğiniz bazı şeyleri yaparak zaman geçirmeye çalışın – zindeliğiniz üzerinde çalışmak, yoga yapmak, yemek yapmak, kitap okumak gibi, en azından yakında daha iyi zamanları beklemek için yaptığım şey budur ”.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu