GDS 40 saniye, VAR 4 dakika

0
227

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç’un futboldaki Kulüpler Birliği Toplantısında dile getirdiği ‘VAR sistemi voleyboldaki gibi olmalı!’ sözlerinin ardından, 28 Şubat 2019 günü sitemizde yayınladığımız bir haberi tekrar paylaşmak istedik.

 

GDS 40 saniye, VAR 4 dakika
28 Şubat 2019

Futboldaki Video Asisstant Referee (VAR), 27 Şubat 2019 Çarşamba günü oynanan maçta bir pozisyonu tam 4 dakikada ve tartışmaya açık olarak yorumlarken, topun çok daha hızlı seyrettiği Voleybolda uygulanan Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS)’de bu süre ortalama 40 saniye sürüyor.

Futboldaki Video Asisstant Referee (VAR), 27 Şubat Çarşamba günü oynanan Hatayspor – Galatasaray maçında bir pozisyonu tam 4 dakikada ve tartışmaya açık olarak yorumlarken, topun çok daha hızlı oynandığı voleybolda uygulanan Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS)’nde bu süre ortalama 40 saniye sürüyor.

Hatay Atatürk Stadı’nda oynanan Çeyrek Final rövanş maçında karşılaşmanın orta hakemi Yaşar Kemal Uğurlu’nun bir pozisyonda kendisine ulaşan uyarıya istinaden VAR uygulamasına gitti. Ancak 4 dakika sonra verdiği, oyun sırasında Yardımcı Hakeminin verdiği kararı bozarak verdiği tartışmalı kararı açıklaması 4 dakika sürdü.

Kısa bir süre önce TVF tarafından açıklanan ve Efeler ve Sultanlar Ligi ilk yarısındaki 132 maçın 493 setinde toplam 612 kez kullanılan GDS Uygulamasından ise bu süre 39,5 saniye sürüyor.

TVF tarafından açıklanan GDS raporuna ulaşmak için tıklayınız.

Voleyboldaki GDS Uygulamasında Voleybol Hakemi olma zorunluluğu bulunmazken, futbolda VAR hakemleri ise belirli bir kademedeki futbol hakemlerinden oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here