Köşe YazarlarıManşet

Gezegenin 1 Numarası Yeni Maceraya Başlıyor

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

İçinde bulunduğumuz Milli Takımlar sezonunun geride kalan bölümünde Filenin Sultanları Milletler Ligi (VNL) altın madalyasını alırken kazandığı ülke puanlarıyla gezegenin 1 numarası oldu. Filenin Efeleri de CEV Altın Ligi şampiyonluğu ardından kıta temsilcilerinin yer aldığı FIVB Challenger Cup şampiyonu olarak gelecek sezon VNL’de yer almaya hak kazandı. Ağustos ayının gelmesiyle birlikte voleyboldaki Milli heyecan, Avrupa kıtasına döndü.  Şimdi Kadın ve Erkek Milli Takımlarımızın Avrupa Şampiyonası macerası başlıyor

33. Avrupa Şampiyonu Belli Oluyor

Avrupa Şampiyonası ilk kez 1949’da düzenlendi. O dönemki isimleriyle Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya’nın yanı sıra Polonya, Romanya, Fransa ve Macaristan’ın katıldığı o turnuvayı SSCB kazandı.
Sonraki yıllarda katılımcı ülke sayısı giderek artarken şampiyonanın ilk 17 yılında SSCB toplam 13 kez kupaya uzanarak bir rekora imza attı.
SSCB’nin dağılmasının ardından, Rusya ön plana çıktı. 1993, 1997, 1999, 2001, 2013 ve 2015’te şampiyonluğa ulaşan Rusya, halen devam etmekte olan Ukrayna savaşı sebebiyle tüm uluslararası yarışmalardan menedilmiş durumda. Rusya’nın ardından İtalya ve Sırbistan üçer, Polonya ise iki kez şampiyonluk sevinci yaşadılar.

Geride kalan 32 organizasyonda SSCB 13, Rusya 6, Sırbistan ve İtalya 3’er, Doğu Almanya ve Polonya 2’şer, Bulgaristan, Çekoslovakya ve Hollanda birer kez Avrupa şampiyonu oldular. İki yılda bir yapılmakta olan Avrupa Şampiyonası’nın 2021 yılındaki son turnuvasında İtalya şampiyon olmuştu.

Avrupa kıtasının kadınlarda en büyüğünü belirleyen Avrupa Şampiyonası bu yıl, Belçika, İtalya, Almanya ve Estonya’nın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. 15 Ağustos Salı günü 2000 yıllık geçmişe sahip, dünyanın en iyi korunan yapılarından biri olan Verona Arena’da açık havada oynanan açılış maçında İtalya, Romanya ile karşılaştı. Bu maçın bizi ilgilendiren kısmı ise 3 Eylül’deki final maçına kadar görev yapacak olan, TVF Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEV Hakem Komisyonu Üyesi Aziz Yener’in Gözlemci olarak ülkemizi temsil etmesiydi.
Ayrıca organizasyonun Belçika etabındaki maçlarda Uluslararası Voleybol Hakemimiz Yavuz Akdemir görev yapacak. Yener ve Akdemir’e başarılar diliyorum.

 

Filenin Sultanları Bugün Sahne Alıyor

Milli Takımımız grup maçlarını Düsseldorf’ta oynayacak. Grupta Almanya’nın yanı sıra Çekya, Azerbaycan, İsveç ve Yunanistan’la karşılaşacağız. İlk maçında bugün TSİ 18.00’de İsveç ile oynayacak olan Milli Takımımızın, Yunus Öçal’ın çalıştırdığı Yunanistan ve Ataman Güneyligil’in başantrenörlüğünü yaptığı Azerbaycan’la oynayacağı maçları da merakla bekliyorum.

Tek Eksiğimiz Altın Madalya

2003 ve 2019 yıllarında ev sahibi olduğumuz ve finallerinde kaybettiğimiz Avrupa Şampiyonası tarihinde, 2011, 2017 ve 2021 yıllarında bronz madalya kazanmıştık. Koç Santarelli yönetiminde ilk sınavını tarihindeki ilk VNL şampiyonluğuna ulaşarak veren Filenin Sultanlarının grup maçlarını fire vermeden geçeceğine inanıyorum. 15.kez yer alacağımız Avrupa Şampiyonası’nda Polonya, Sırbistan ve İtalya’yla birlikte bu yılın en büyük favorisiyiz. TVF Başkanı Sayın Mehmet Akif Üstündağ’ın söylediği gibi ‘Bu Sene O Sene’ ve Cumhuriyetimizin 100.yılında tek eksiğimiz olan Altın Madalyayı kazanmak için bundan daha anlamlı bir yıl olamaz!

Belçika’dan Türk Antrenörlere Büyük Ayıp

Guidetti, Milli Takımımızın ardından Sırbistan’ın başına giderken yardımcı antrenör olarak Saim Pakkan, Ahmetcan Erşimşek ve Fatih Yağcı’yı da ekibine aldı. Ancak Türk pasaportlu Pakkan ve Yağcı Avrupa Şampiyonası için Belçika hükümetinden vize alamadıkları için Brüksel’de Guidetti’nin yanında olamayacaklardı. Neyse ki Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın sayesinde sorun çözüldü ve Guidetti Türk yardımcılarına kavuştu.
Başkanı Sırbistan vatandaşı Aleksandar Boricic olan CEV’in, kendi adıyla düzenlenen bir turnuvada kendi ülkesinin teknik heyetine vize verilmesini sağlayamaması gibi spor insanlarına vize sorunu çıkartılması skandaldır! Bence bu durum voleybolun marka değerine zarar vermektedir.
CEV’e önerimdir: Bundan sonra ev sahibi olarak organizasyon yapan ülkelerin devletlerinden vize garantisi alsınlar. Umarım verilmeyen vize, sportif rekabete dayanan bir karar değildir!

 

Kıymetli Okurlarımız,

Geçtiğimiz hafta sonu aracımla Bursa’ya giderken büyük bir tehlike atlattım. Otoyolda kurallara uygun bir hızla (130 km/saat) giderken turbo hortumunun çıkması sebebiyle hızım bir anda 50 km’ye düştü. Zor da olsa aracı emniyet şeridine aldım. Bursa’daki dostlarımın yardımıyla gece 03’e kadar süren bir uğraşla sağ salim onlara ulaştık. Japonların uzun ve mutlu yaşama sırrını anlatan kitap İkigai’ye göre dostlar ve arkadaşlarla geçirilen güzel zaman ömrü uzatıyormuş. Ömrümüzü uzatan bu dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Bu hafta da voleybolumuzun gündeminden ‘Haberiniz Olsun’ istediğim konuları paylaştım.
Kalın sağlıcakla.

.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu