Köşe YazarlarıManşet

Gruptan çıkma şansımız devam ediyor

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

Hollanda’da Olimpiyat vizesi arayan Filenin Sultanları ilk maçta Almanya’ya 3-1 kaybetti.
Gelin, set set maçı inceleyelim:

1.SET:

1-Ebrar 4 numarada,Hande PASÖR ÇAPRAZI Meliha baş smaçör de başladı.
8/12 Almanya.
Bizim hatalarımızdan öne geçti Almanya. Servis karşıladıktan sonra ilk hücumda topu öldüremedik, tecrübeli oyuncularıyla Almanya kontratak hücumlarını sayıya çevirdi. fark 9/17 oldu.
2-Manşetlerimiz fileye yakın gelmeyince orta oyuncularımız devreye giremedi. Bu beklenen bir durum olmalıydı bizim için. Tüm rakipler aynı oyun planı ile oynayacaklar bize karşı. Bu duruma karşı reaksiyonunuz Ebrar ve Hande ile yüksek topla kuvvetli atak yapmak olmalıydı, Bunu yapamadık.11/21 Almanya.
15/25 Almanya.
İlk sette servislerimiz çok yumuşak, etkisizdi. Servis karşılamanız da iyi olmayınca ortaları kullanamadık. Köşeler de sadece Ebrar’a kalınca Almanya oyunu rahat kontrol etti ve seti farklı kazandı.
3-İhtiyacımız olan, takımda eksik olan şey, takıldığımız pozisyonlarda yüksek pas atıp geçecek smaçörümüz olmamasıydı.

2.SET:

8/2 Türkiye. servislerimiz çok etkili olunca sayı bulmakta da etkin olduk, oyunu da istediğimiz gibi yönlendirip kolay sayı aldık.
14/6 Türkiye.
1-Bizim takımımız oyunun son bölümlerini oynamakta zorlanıyor. Buna sebep genç ve takımlarında skor yükünü çeken oyuncularımızın azlığından.
22/20 Türkiye.
25/21 Türkiye.
Bloktan sektirip, defanstan topladığımız toplara Hande ve Ebrar ile yaptığımız kuvvetli ataklarla seti kazandık.
2-Oyunu kontrol etmemizi sağlayan servisler çok etkili, bloklar doğru ve defansta her topa değen karakter olmalı. Defanstan çıkardığımız toplara ortadan oynayamıyorsak, köşelerden kuvvetli atak yapmalıyız. Skor ne olursa olsun, bu oyun karakterine vazgeçmeden devam etmeliyiz.
İlk sette 15 sayı alan takımımızın, 2.sette gösterdiği bu reaksiyon çok önemli öz güvenimiz için.

3.SET:

1-Tüm kritik sayıları Lippman ile yapıyor Almanya. Bu oyuncuyu blokta çok dikkatli kontrol altına almalıyız.
2-Almanya öyle çok etkili servis atan bir takım değil. Topu taktik olarak belli oyunculara atıyorlar fakat etkili olmuyor. Bu nedenle manşeti iyi verip ortadan ve köşelerden kuvvetli atak yapmaktan vazgeçmemeliyiz.
3-Meliha’nın önde olduğu pozisyonlar rakip hep oradan hücum edecek. Meliha’ya atılan paslarda da blokta uzun oyuncuları ile hep avantaj sağlayacak. Yedek olarak uzun smaçörümüzün olmaması bize dezavantaj oluyor. Sadece kenarda Pasör Çaprazı
19/22 Almanya.
20/24 Almanya.
21/24 Almanya. Servise Şeyma girdi, Topu avuta attı. Önde Fatma 4 numarada idi. Ebrar’ın blok ve hücum için oyuna alınması gerekirdi. Risk almadan bu tür maçları kazanmak imkansızdır. Her elemede risk almak ve başarmak zorundayız olimpiyat için.
21/25 Almanya.

4.SET:

Fatma ve Hande 4 numara, Pasör Çaprazı Meryem olarak başladık.
Sete kötü manşet karşılayarak ve etkisiz hücum ederek başladık.
3/6 Almanya.
18/19 Almanya.
20/21 Almanya, Fatma-Şeyma serviste değişiyor. Üç set servis kaçırarak setin bitmesini sağlayan Şeyma’yı Fatma ile servis attırmak için değiştirmek çok doğru bir tercih değil.
21/24 Almanya, Zehra servise gelince Ebrar ile değiştirmek de çok doğru hamle değil çünkü önde Fatma 4 numarada, pasörümüz 2 numarada idi. Serviste risk almak demek 1,5 set oynamamış Ebrar’a smaç servis attırmak değil önde bloğa da uzun blok oyuncusu koyabilmek demektir.
21/25 Almanya.

Genel olarak yorumlamak gerekirse;
1- Meliha, Fatma, Şeyma gibi smaçörlerle oynamak daha güçsüz atak ve daha alçak-etkisiz blok yaparak oynamayı kabul etmek demek. Bu nedenle, ne olursa olsun Hande, Ebrar, Neriman gibi oyuncuları saha içinde tutacak oyun yapısında ısrar etmekten başka çaremiz yok. Kazanır, kaybedersiniz ama doğruları yapmaktan başka çareniz olamaz. Bütün dünya bu oyunu böyle oynuyor.
2-Meryem çok iyi niyetli ama kapasitesi bu kadar. Biz Japonya’da oynayan Neriman’a milli formayı çok görüyoruz. Bizden başka hangi ülke sporcusuna, teknik adamına eleştiren, hakaret eden, aşağılayan tavırla konuşuyor, davranıyor? İnanılır gibi değil. Bizden başka hangi ülke, kendi insanını ülkeye para kazanmak için gelmiş insan karşısında aşağılıyor? Bizden başka hangi ülke para kazanmak için ülkemize gelmiş yabancıya her şeyi ile teslim oluyor?
3-Fatma, Şeyma, Meliha, Tuğba çok yetenekli ve iyi niyetli smaçörler. Hangisi bizi olimpiyatlara götürebilir? Bir çok kişi bu sporcuların alt yapılarda şampiyonluklar kazandığını, yaşıtlarının en iyisi olduklarını söylüyor hala.15-18 yasında en iyi olmak, yirmili yaşlardan sonra A Takımlarda en iyi olunacağı anlamına gelmemektedir. Fizik, teknik, taktik, sosyal, psikolojik olarak alt yapılardaki ortamı, gelişmeyi bulamayan ve 3-4 yabancı oyuncu üstüne kurulu düzende başarılı olmak ta pek mümkün değildir. Bunu senelerdir yaşayarak görmemize rağmen hala idrak edemiyoruz ne yazık ki. O nedenle olimpiyata gitmek de değil, olimpiyatta derece elde etmeyi hedef koymak gerekiyor Türk Milli Takımlarımıza Elimizdeki Hande, Ebrar, Neriman, Kübra, Zehra, Naz, Cansu gibi ana kadroya fizik ve gelişme olarak kapasitesi olan sporcular ekleyip tüm takımı psikolojik olarak da hazırlamak lazım. Bunun dışında yapılacak her türlü çalışma TÜRK milletinin hak etmediği bir durumdur.
Bir örnek veririm hep; gazozuna tavla oynarken iyi oynarsın, rahatsındır ama 100.000 TL dersek zar atarken elin titrer, pulu oynamak için kaldıramazsın. İşte sporcuların durumu da tam böyle. Kendi seyircimizi arkamıza alırsak her şey normal ama yabancı bir ülkede, hedef olimpiyatlar ise 3 pas yapmak öyle çok kolay olmaz. Bizim SPORCULARIMIZIN alt yapılardan çıktıktan sonra en büyük sorunu, yabancı oyuncu üstüne kurulmuş, yabancı antrenörler mantalitesinde çalışmaları, oynamaları beklenmekte. Fakat antrenman ve maçlarda tüm ağırlık yabancı oyuncuların gelişmesi, form tutması üstüne kurulu olunca iş değişiyor. ‘Eee ne yapalım profesyoneller, kendilerini hazırlamaları, hazır tutmaları gerekir’ diye topu, suçu sporculara atmakta çok kolay oluyor tabi. Şu anki düzen yabancı antrenör en iyidir, en doğrusunu bilir.
Rakiplerin eksik kadroları olduğunu da düşünürsek, hedefimizden vazgeçmeden son sayıya kadar kalan maçlarda mücadelemizi sürdürmemiz gerekir. Hala gruptan çıkma şansımız devam ediyor düşüncesindeyim. İnşallah kalan maçlarımızı kazanarak olimpiyatlarda TÜRK bayrağını dalgalandırırız.

İstatistik bilgiler;
🇩🇪Almanya 3 – 1 Türkiye🇹🇷 25/15, 21/25, 25/21, 25/21
#Almanya
Hanna Orthmann 23 Pts ( %43 verim + 3 blok + 2 ace )
Louisa Lipmann 22 Pts ( %44 verim + 1 blok )
Camilla Weitzel 12 Pts ( %43 verim + 2 blok + 4 ace )
Jennifer Geerties 8 Pts ( %38 verim + 2 blok )
#Turkiye
Zehra Güneş 17 Pts ( %56 verim + 4 blok + 2 ace )
Hande Baladın 13 Pts ( %52 verim + 1 blok )
Eda Erdem 11 Pts ( %44 verim + 4 blok )
Ebrar Karakurt 8 Pts ( %31 verim )
Meliha İsmailoğlu 6 Pts ( %29 verim )
Samet YAVUZ…teşekkür,

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu