Genel Haberler

Fenomen Çizgi Film Sona Erdi

Haikyu, Sekiz Yıl Sonra Veda Etti

Haftalık Shonen Jump dergisinin ikinci baskısı 20 Temmuz’da satışa çıktığında, popüler voleybol manga serisi Haikyu !! haftalık yayınını sekiz yıl beş ay sonra bitirmiş oldu.

O zamana kadar, Haikyu !! Karasuno Lisesi erkek voleybol takımını ve oyuncularını içeren 402 bölüm yayınlamıştı.

Haikyuu’nun yaratıcısı Haruichi Furudate !! voleybol oynamıştı ve spora dayalı bir manga yaratmak istiyordu. Diğer Japon voleybol mangalarına bakarsak, Haikyu !! muhtemelen en başarılısı oldu.

İlk başta Haikyu !! sadece Shoyo Hinata adlı kızıl saçlı kısa bir çocuktan oluşan. ana karakterle ilgili bir hikaye olarak çizildi.

Hinata, diğer öğrencilerin hiçbirinin voleybol oynamak istemediği bir ortaokula gitti. Ancak Hinata, Karasuno’nun Japon Ulusal Lise Şampiyonası’nda oynayanları izlerken daha gençken spora aşık oldu.

O sırada Karasuno’nun oyuncularından biri, Hinata’nın boyuna göre onu en sevdiği oyuncu olarak Küçük Dev olarak adlandırıldı. Bir gün, Hinata’ya ortaokulunda nasıl oynanacağını öğrenmek için voleybol oynayan diğer şehirlerle gitmesi söylenir. Spor boyunca birçok arkadaş edinir ve sonunda ekibinin bir ortaokul turnuvasına katılmasına yetecek kadar insan toplar. Yarışma sırasında, sonunda bir takım arkadaşı olan Tobio Kageyama olan bir rakiple tanışır.

Kageyama’nın ekibi, ortaokul turnuvasında Hinata’nın ekibine üstünlük kurdu. Fakat Karasuno Lisesine girerken, diğerinin de katılacağını bilmiyordu.Her ikisi de erkeklerin voleybol takımı antrenmanlarına katıldı ve birbirlerine “Neden buradasın?” diye sordu.

Soru tüm dizi boyunca iki şekilde cevaplanıyor, sporu seviyorlar ve kazanmak istiyorlar.  Ancak, bazen kazanmak için başarısız olmalısınız. Hinata voleybolu seviyor, ama tekniği yetersiz ve sistem ile strateji yürüterek oynamayı hiç öğrenmedi. Kageyama, daha önce oynadığı için bunları daha önce öğrendi, ancak geçmişte takım arkadaşlarıyla çalışmak için mücadele etti ve bazen ekibinin kaybetmesine neden oldu. Her ikisi de lise takımında çaylak olmalarına rağmen, takım arkadaşlarının olmadan Karasuno’nun daha güçlü bir takım olmayacağını anladılar.

Karasu anlamına gelen karga kelimesi nedeniyle Kargalar olarak da bilinen Karasuno, geçmişte Ulusal Lise şampiyonasına ulaşan başarılı bir valilik ekibiydi. Ancak, Hinata ve Kageyama takıma katıldıklarında, oldukları kadar güçlü değillerdi.

Yine de, okulun kıdemli oyuncuları biraz deneyim ve beceriye sahipti ve biraz yardım ve rehberlikle takımda rekabetçi olabilirlerdi. Japonya’daki birçok eyalette, Ulusal Şampiyonalara ulaşabilen sadece bir takım var. Ancak valilik turnuvasında karşılaşacakları birkaç güçlü takım vardı. Karasuno, ulusal turnuvaya ulaşmak için bu yerel takımların ve oyuncularının üstesinden gelmek için elinden geleni yapıyor.

Haikyu’yu yaratan Furudate !! dizisi, karakterlerin hikayeye sığması için alanlar yaratmak için harika bir iş çıkarıyor.

Kenardan gelen bir servis oyuncusu var iken takımla birlikte bir çaylak olan ne olacak? Bir maçta oynamak için kendine güvenini geliştirebilir mi? Sert bir servisçi veya smaçörle karşı karşıya olan bir libero hakkında ne söylenebilir? Başarılı olmak için tekniğini değiştirebilir mi? Daha önce hiç antrenörlük yapmayan ancak zafer yıllarında Karasuno oyuncusu olan baş antrenör, daha deneyimli diğer antrenörlere karşı başarılı olabilir mi? Voleybol bilmeyen bayan takım menajeri bile sporu öğrenip takıma uyum sağlayabilir mi?

Tıpkı bir takımda oynamak gibi, Furudate de insanlar arasındaki ilişkileri araştırıyor. Birine komik olan başkaları için olmayabilir veya insanlar en çok neye güveniyor? Bu etkileşimler gerçekten seriye gerçek bir his ve duygu veriyor.

Furudate, voleybolun benzersizliğini, voleybol stratejisine alışkın olmayanlara bile açıklıyor. Bir takım üçlü bloklara odaklandığında, hücumun hedeflemesi için savunmada bir yerde bir delik olacaktır. Takımlar maçın ortasında uyum sağlayabilir mi? Ek olarak, bir ön hücum pasörünün bir hücum oyuncusu olarak kullanımına tanımak ve arka pozisyondaki bir pasörün servis oyuncusu olarak kullanılması söz konusudur. Bu uluslararası maçlarda çok kullanılmaz ancak geçerli bir opsiyondur. Ayrıca, Furudate güçlü bir oyuncunun arka pozisyonda olmasının önemini açıklıyor, bu da rakip takımın onlara karşı nasıl bir plan hazırlayacağı bakış açısını değiştiriyor. Furudate’ın işaret ettiği bu küçük detaylar, sadece voleybol taraftarlarına değil, spor dışındaki kişilere de voleybol sporunu göstermek için harika bir araç.

Haikyu olağanüstü başarılı oldu ve dört televizyon animasyon programı, Haikyu !!, Haikyu !! İkinci Sezon, Haikyu !! Karasuno Shiratorizawa Gakuen ve Haikyu’ya karşı !! oluştu.

Haikyu !! Başa Dön bu yılın başlarında profillendi ve kısa bir süre önce iki buçuk yıllık koşunun ilk yarısını tamamladı. Haikyuu’nun ikinci yarı turu !! Başa Dön Ekim ayında Mainichi Yayın Sistemi (MBS) ve Tokyo Yayın Sistemi’nde (TBS) yayınlanacak.

Haïk un !! Japonya’da 2015’ten beri çok sayıda kısa koşu yapan canlı bir aksiyon oyununa dönüştürüldü. Koronavirüsün bu yıl performanslarını durdurmasıyla 98 aktör, karantina sırasında animasyondaki hareketlerin çoğuna dayanan bir video oluşturdu. Tamamlanan video 18 Haziran 2020’de yayınlandı.

Haikyu’ya övgüde !! Arjantinli erkek takımı UPCN San Juan Voley, Karasuno’nun rakiplerinden Aoba Johsai Lisesi’nden kurucu Tooru Oikawa’dan kurgusal bir sözleşme imzaladı.

Japon V.League, V.League’in Haikyu !! ile birçok kez yaptığı bir işbirliğinin parçası olarak özel bir gösteri maçına da sahip olacak.  16 Ağustos’ta koronavirüs nedeniyle kalabalık olmadan “uzaktan kumandalı bir maç” olarak yayınlanacak. Tüm V1 erkek takımlarından oyuncular, MSBY Black Jackal (Hinata’nın ekibi) maçına Schweiden Adlers (Kageyama’nın ekibi) ile katılacak. Katılan oyunculara ya da hangi takımda oynayacaklarına dair bir açıklama yapılmadı.

Haikyu takip edenler için !! sekiz yıl süren çalışmasının son bölümüne izin veremeyiz. Bununla birlikte, hikaye boyunca ana temalardan birinin voleybol ve insanların bağlantısı olduğunu söyleyeceğiz. Karakterler birçok kez ekiplerinin dışından insanlarla etkileşime giriyor. Bazen rekabet halindedir, ancak çoğu zaman pratik maçları ve başkalarından yeni beceriler öğrenmektir. Bu yüzden takımlar birbirleriyle tekrar karşılaşsalar bile, emin olunacak tek şey, arkadaş olarak, bazen de rakip olarak onları dört gözle beklemeleri. Takım arkadaşlarının, arkadaşların ve antrenörlerin bu etkileşimi, sporun günümüzde yaşamasını sağlar ve yaşlandıkça büyümemize bakmamızı sağlar.

Haruichi Furudate, voleybol sevginizi Haikyu aracılığıyla dünyaya verdiğiniz için teşekkür ederiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu