Avrupa

Hırvatistan’ın yaratıcı pasörü Klara Perić fark yaratıyor

Kendi sahasında mücadele eden Hırvatistan takımında 23 yaşındaki Klara Perić oyun kurmadan sorumlu ve beş ülkede kazandığı becerileri ve tecrübesiyle etkileyici bir performans sergiliyor.

Hırvat takımının en büyük gücü dengeli bir oyun ve top dağılımının arkasında duran isim Klara Peric. 23 yaşındaki pasör Peric, milli takımda ilk sezonunu oynuyor ve şimdiden teknik direktör Daniele Santarelli’nin büyük bir güvenini kazandı.

“İlk altıda oynamak benim için kelimenin tam anlamıyla her şey demek. Bu harika kızlarla oynama ve harika kadromuzla çalışma fırsatı bulduğum için gerçekten mutlu ve heyecanlıyım…

… Bu benim ilk yılım ve ilk kıdemli EuroVolley’im. Bu fırsat için daha mutlu ve minnettar olamazdım. Seyircimiz olmasa da burada oynamak harika bir duygu çünkü kendi sahamızda ve ülkemizde oynuyoruz. 6 Mayıs’tan beri EuroVolley için hazırlanıyoruz ve kendimizi en iyi şekilde göstermek için tam anlamıyla elimizden gelen her şeyi veriyoruz.”

Peric henüz 23 yaşında olmasına rağmen, şimdiden beş ülkeden kulüpleri içeren zengin bir özgeçmişe sahip. Voleybol yolculuğuna memleketi Vinkovci’de başladıktan sonra HAOK Mladost’ta oynamak için Zagreb’e taşındı, ardından 18 yaşında İtalya’nın Pomì Casalmaggiore şehrine gitti. Bir yıl sonra CV Barcelona’ya gitti ve ardından kariyerine Sloven GEN-I Volley ve Fin LP Vampula’da devam etti ve sonunda pandemi zamanlarında Mladost’a geri döndü.

“Muhteşem bir deneyimdi. Birçok ülke ve kulüpte bulundum. Çok şey öğrendim ve harika oyuncularla oynadım. Sanırım gerçekten büyümek ve birçok farklı insandan ve farklı zihniyetlerden bir şeyler öğrenmek için bir fırsatım oldu ve işte bu. Bunun için, geçmişim için, nasıl olduğu için gerçekten minnettarım ve şu anda 23 yaşındayım ama nereye gitmek istediğim konusunda net bir hedefim var. Yükselmek ve Voleybol oynamaktan zevk almak istiyorum.”

Nispeten kısa kariyeri boyunca iki omuz ameliyatı geçirdi ve sonuncusu iki yıl önceydi. “18 yaşında profesyonel olarak oynamaya başladığımdan beri iki omuz ameliyatı geçirdim. Vücudum stresi yakalayamadı ve temelde biraz şansım yaver gitti ama şu anda dikkatimi üzerime çekiyorum. Vücudum ve her şey yolunda gitmeli.”

Pasörün rolü genellikle büyük bir sorumluluk olarak kabul edilir. Çünkü Perić aynı zamanda yaratıcılığını ifade etmenin bir yoludur. “Bu pozisyonu sevmemin nedeni her zaman topla temas halinde olmam. Yaratıcı olabiliyorum ve bu benim bir insan olarak temel özelliklerimden biri, bu yüzden pasör olarak oynamaktan gerçekten zevk alıyorum. ”

Becerileri ve tabii ki yaratıcı oyun kuruculuğuyla takımının EuroVolley 2021’de önemli bir sonuç elde etmesine yardımcı olacağını umuyor.

 

Martyna Szydłowska – CEV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu