Genel Haberler

IOC’den Women In Sport High Performance Programı

Kenya'dan Catherine Nafula Mabwi ve İtalya'dan Federica Tonon, kadın antrenörleri güçlendirmek için 21 aylık programa katılıyor.

Kenya’dan Catherine Nafula Mabwi ve İtalya’dan Federica Tonon, kadın antrenörleri güçlendirmek için 21 aylık programa katılıyor.

İki FIVB Eğitmeni, Kenya’dan Catherine Nafula Mabwi ve İtalya’dan Federica Tonon, yaklaşık 100 kadını elit düzeyde koçluk yapmak üzere eğitmek üzere tasarlanan ve WISH programı olarak da bilinen, Sporda Kadınlar Yüksek Performans Yolu adlı Olimpik Dayanışma tarafından finanse edilen bir programa katılıyorlar.

WISH programı, kadın koçların oranını artırmak ve cinsiyet eşitliğine doğru ilerlemek için IOC tarafından başlatıldı. Uluslararası Federasyonlar (IF’ler) ve Ulusal Olimpiyat Komiteleri (NOC’ler) ve Organizasyon Komiteleri ile birlikte çalışan girişim, kadın antrenörleri koçluğun elit seviyelerde kilit roller kazanmada başarılı olmaları için desteklemeyi amaçlıyor.

Kenyalı Catherine Nafula Mabwi, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Kenya kadın milli voleybol takımının koçluk kadrosunun bir parçasıydı ve ayrıca bu yıl Lesoto’da Olimpik Dayanışma sponsorluğunda FIVB Antrenörler Kursu I kursu düzenledi.

İtalya’dan Federica Tonon ise yakın zamanda St Kitts ve Nevis’te Olimpik Dayanışma sponsorluğunda bir FIVB Plaj Voleybolu Kursu yürüten bir FIVB Plaj Voleybolu Eğitmenidir. Aynı zamanda, milli takımların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlayan devrim niteliğinde bir gelişim programı olan FIVB Voleybol Güçlendirme projesinin bir parçası olarak Tuvalu ve Vanuatu milli takımlarının Baş Antrenörlüğünü yaptı.

WISH girişimi, kadın koçlar için özel bir mentorluk ve eğitim programıdır.

Geçen ay, dört gruptan ikisi, 21 aylık programlarının ilk haftası için Birleşik Krallık’taki Hertfordshire Üniversitesi’ndeki Spor Enstitüsü’nde bir araya geldiler. “Kadın Koçları Güçlendirmek” başlığı altında, 19 kadın haftayı liderlik becerilerini, özgüvenlerini ve kariyerlerini daha da geliştirmek için tasarlanmış olan etkinliklerde çalışarak geçirdi.

Hafta, öz değerlendirme ve yaratıcı problem çözmeden pozitif koçluk kültürüne ve baskı altında nasıl liderlik edileceğine kadar değişen modülleri kapsıyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu