ManşetRöportaj

Kostas Papadopoulos: Dünya Şampiyonasını İtalya Kazanır

Yunan voleybol antrenörü ile yaptığımız özel söyleşi sizlerle…

 • Kostas Papadopoulos kimdir?

Ben 47 yaşında bir Yunan voleybol antrenörüyüm. Beden eğitimi ve spor diplomam ve voleybol uzmanlığım var (Aristotle University of Selanik) ve İtalyan voleybol federasyonunda en yüksek antrenörlük belgesine sahibim. Koçluk kariyerim Yunanistan ve İtalya arasında bölünmüş durumda.

 • Voleybol kariyerinize ne zaman başladınız?

Kariyerime 13 yaşında voleybolcu olarak başladım ve Yunan liginin A2 seviyesine ulaştım. Henüz üniversite öğrencisiyken 19 yaşında gelişim çağında koçluğa başladım.

 • Unutamadığınız anılarınız var mı?

Zor unutacağım üç olay var. U19 Avrupa bayanlar şampiyonasında Yunan milli takımı ile 4.lük ki bu Yunan voleybolunun kadın milli takımlar düzeyindeki en büyük başarısıdır. U18 İtalya bayanlar şampiyonasında Argentario Trento takımı ile bronz madalya. PAOK Thessaloniki ile Yunanistan A1 erkekler ligi şampiyonluğu.

 • Gördüğünüz en güzel voleybol salonu hangisi?

Selanik’teki taraftarlarla dolu PAOK spor salonu ve Trento’daki Palatrenτο

 • Voleybolda en beğendiğiniz pozisyon hangisi ve nedeni?

Voleyboldaki favori pozisyonum, pasör çaprazı pozisyonudur. Sahada birçok sorumluluğu var ve voleybolun neredeyse tüm temellerinde eksiksiz bir oyuncu olmalı.

 • Dünyada en beğendiğiniz voleybolcu kim ve neden?

Bir önceki cevabın devamında Alessandro Michieletto ile tüm voleybol dünyası atletik olgunluk yıllarında ulaşacağı seviyeyi hayal bile edemediğim 21 yaşında bir sporcu.

 • Görüntülü değerlendirme sistemi için ne düşünüyorsunuz?

Görüntülü değerlendirme sisteminin voleybol için değerli bir araç haline geldiğini düşünüyorum.  Hakemler için büyük bir yardımcı ve daha önce var olan kararların sorgulanmasından kaynaklanan yanlış anlamaların ve gerginliklerin önlenmesine yardımcı olur.

 • Voleybolun geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Voleybolun geleceğinin daha çok güç ve hıza dayalı olacağını düşünüyorum, bu alanda zaten kadın takımlarında da büyük bir evrim görüyoruz. Bu, günümüz sporcularının teknik becerilerden yoksun olduğu anlamına gelmez. Julio Velasco’nun dediği gibi, daha yaşlı sporcuların teknik olarak daha iyi olduğu fikri sadece bir nostalji meselesidir. Bunun nedeni, görünüşe göre birkaç on yıl önce sporumuzdaki güç ve hızın bugünün seviyelerinden çok daha düşük olmasıydı.

 • Yunan voleybol seyircisi için ne düşünüyorsunuz?

Yunanistan’daki taraftarlar, bildiğiniz gibi çok gösterişli ve coşkulu. Ancak bizim sporumuzda, bu tür kalabalıklar, diğer spor dallarından ve esas olarak futboldan gelen taraftarlardan  kaynaklanmaktadır. Yunanistan’daki saf voleybol taraftarları açıkça daha az ama genellikle çok iyi ve takımlarını destekliyor. Yunanistan’daki saf voleybol taraftarları daha az ama genellikle çok iyi ve takımlarını destekliyor

 • Yunanistan’daki voleybol hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yunanistan’da voleybol son yıllarda yükselişte. Erkekler ve özellikle bayanlar şampiyonalarına giderek daha fazla yatırım yapılıyor ve her yıl daha üst düzeyde yabancı sporcular geliyor. Bunun yerli sporcular için iyi olabileceği kanaatindeyim. Ayrıca Avrupa şampiyonalarının genişlemesiyle birlikte milli takımlarımız da orada daha kalıcı oluyor. Ancak çok fazla organizasyon ve sistemli çalışma gerektiren bir sonraki adım, bu şampiyonalarda bir ayrımdır. Bu alanda, gidecek çok yolumuz olduğunu düşünüyorum.

 • Dünya Şampiyonası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Erkekler dünya şampiyonasını düşününce, İtalya’nın bunu hak ettiğini düşünüyorum. Eşsiz De Giorgi liderliğindeki bu takım (tüm şampiyonada 24.4 yaş ortalaması ile en genç takım), voleybol için küresel düzeyde en umut verici ve sağlıklı takımdır. İtalya’da voleybolla uğraşan hepimiz için bir rehber olabileceğine inandığım yepyeni bir spor hareketi yaratılıyor. Kadınlar dünya şampiyonasında büyük bir rekabet ve üst düzey voleybol bekliyorum. 5-6 takımın madalya için mücadele edeceğini düşünüyorum. Çok objektif olmamakla birlikte İtalya’nın kazanmasını diliyorum. Bu şekilde, İtalyan milli takımlarının (kıdemli ve alt yapı takımları) katıldıkları tüm şampiyonlukları kazanacağı bir sezon tamamlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu