Plaj Voleybolu

İsimleri İçin Değil Brezilya İçin Oynadılar

Brezilya Milli Takımı, Doha’daki 2019 ANOC Dünya Plaj Oyunları’nda kadınlar plaj voleybolu 4×4 finalinde yerini aldıktan sonra, fivb.com, disiplinin uluslararası sahnedeki ilk izlenimlerini almak için kadrodaki üç yıldızla konuştu. Barbara Seixas, Juliana Silva ve Fernanda Alves, takım ruhunun ve Brezilya adı altında oynama fırsatının, sahip oldukları muhteşem deneyime katkıda bulunduğunu kabul etti.

“Şimdi kendi isimlerimizle oynamıyoruz, Brezilya olarak oynuyoruz! Her zaman Brezilya’yı temsil ediyoruz, ama bu sefer farklı çünkü Brezilya’nın milli takımıyız ”dedi. 36 yaşındaki 2011 dünya şampiyonu ve 2012 Londra  Olimpiyat Oyunları’nda plaj voleybolunda bronz madalya kazanmış olan Juliana Felisberta Da Silva.

Hollanda’da düzenlenen 2015 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasında gümüş madalya sahibi olan 34 yaşındaki Fernanda Berti Alves, “Bence hepimiz bu takım ruhunu burada hissediyoruz ve Brezilya adı altında oynamaktan mutluyuz” dedi. “İyi vakit geçiriyorum. Sahada çok eğleniyorum. Çalışacak fazla vaktimiz yoktu, ama takım ruhunun kendimizi daha hızlı bir ekip olarak kurmamıza yardımcı olduğunu düşünüyorum. İyi bir enerjimiz ve iletişimimiz var ve bu her şeyi kolaylaştırıyor. ”

Şimdiye kadar, Brezilyalılar Katar 2019’da empati yaptılar ve beş maçlarının hepsini düz setlerde kazandılar.

2015 dünya şampiyonu ve 2016 olimpiyat gümüş madalyalı isim 32 yaşındaki Barbara Seixas De Freitas “Hepimiz bu format hakkında gerçekten açık fikirliyiz ve kazanmaya devam etmek için çok motive olduk”  dedi. “Plaj voleybolu 4×4 bizim için gerçekten farklı bir deneyim oldu. Bu formatta daha fazla oyun yapabildik ve daha fazla taktik uygulayabildik. Ekibimizde farklı tipte oyuncularımız var, bu yüzden hangi takıma karşı oynadığımıza bağlı olarak farklı bir karışım bulabiliriz ve bu bizim için ilginç. ”

Juliana, “Bu gerçekten de iyi bir deneyimdi” dedi. “Aslında, 4×4 ile ilgili bazı deneyimlerim vardı, çünkü 16 yıl önce Brezilya turnuvasında oynadım. Bu eğlenceli, çünkü genellikle karşı tarafta oynarız ve şimdi aynı taraftayız. Bu bizim için çok iyi ve bundan zevk alıyorum! ”

“Normalde birbirimize karşı oynarız. Şimdi Brezilya’yı temsil etmek için birlikte oynuyoruz ve bu bizi gururlandırıyor.Bu çok önemli!” “Bu aynı zamanda tüm kızları sahada biraz daha iyi tanıma, her birinin baskı altında çalışma şekli ya da ne yaptıkları, ne düşündükleri ve oyun sırasında nasıl oynadıkları hakkında bilgi edinme fırsatı”.

Plaj voleybolunun standart iki taraflı versiyonunda tonlarca deneyime sahip üç Brezilyalı voleybolcu, dört oyunculu bu disiplini voleybol dünyasına bir katkı olarak görüyorlar. Bir spor olarak, benzer, henüz yeni fırsatlar ve yeni duygular getirecek kadar farklı.

“Çiftler halinde her zaman oyunun her bölümünü kontrol etmeye alışkınız. Bizim için iyi bir şekilde nasıl geçileceğini, eşiniz için nasıl iyi bir top oluşturacağınızı ve aynı zamanda topu diğer tarafa yere koyacak kadar akıllı olacağımızı bilmek bizim için önemli ”dedi. “4×4’te ayrı fonksiyonlara sahibiz, ancak ideal olarak, eğer pasör topu savunursa, o zaman başka bir kişi oyunu kurabilir ve pasör skor yapabilir. Bu yüzden harika bir takım edinmenin en iyi yolu çok görevi yapabilecek oyunculara sahip olmaktır. Ayrıca oyuncu değişikliği de yapabiliriz, bu yüzden bir oyuncu kendini iyi hissetmediğinde veya sakatlandığında başka birini oyuna sokma olanağımız olur. Bu olumlu bir şey! ”

Fernanda, “4×4’ün plaj voleybolunda başka bir kategori olarak kendisini kalıcı olarak kabul ettirdiği için mutluyum” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu