Plaj Voleybolu

İspanyol Çift Kardeş Gibi

Kumsalda kardeş gibi oynarlar, birbirlerini kardeş gibi anlarlar, kardeş gibi yan yana dururlar ve hatta kardeş gibi görünürler. 12 yılı aşkın süredir takım arkadaşları olan Pablo Herrera ve Adrian Gavira, uzun ömürlülüğün gerçek bir sembolü haline geldi ve plaj voleybolunun kollarındaki mükemmel kardeşler.
38 yaşındaki Pablo Herrera, yaklaşık 20 yıldır uluslararası plaj voleybolunda İspanya’yı temsil ediyor. 2001 yılının Haziran ayında Raul Mesa ile birlikte FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turuna çıktı. Birkaç ay sonra, genç İspanyol ikili, kariyerlerindeki ilk büyük uluslararası madalya olan Fransa’daki FIVB U21 Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. Ertesi yıl, Herrera ve Mesa İtalya’daki bir etkinlikte daha da başarılı oldular ve U21 dünya şampiyonu olarak zafer kazandılar.

Herrera’nın ilk Dünya Turu madalyası 2004’te, kendisi ve Javier Bosma, Brezilya efsaneleri Emanuel Rego ve Ricardo Santos’a karşı finalde dramatik bir galibiyet (eşitlik bozmada 21-19) sonrasında Çin’deki Lianyungang Açık’ta altın madalya kazandığında geldi. Üç ay sonra, Brezilyalıların İspanyolları tarihi bir gümüşle terk etmeyi kazandıkları Atina Olimpiyat finali.
Ayrıca 2004 yılında Herrera ve Mesa 23 yaş altı Avrupa şampiyonu oldu. Bir yıl sonra, Moskova’da üst düzey kıta altını kazandılar. İkili, 2008’deki Dünya Turu ve kıta turu etkinliklerinde tekrar podyuma çıkmadan önce kuru bir dönem izledi. Ayrıca ekip olarak ayrılmadan kısa bir süre önce Pekin Olimpiyatları’na katıldılar.
2009’da Herrera ile takım kurmadan önce, Adrian Gavira dört gümüş madalya kazandı. Kıbrıs’ta 2006 FIVB Plaj Voleybolu Challenger’da ve 2007 CEV U23 Avrupa Şampiyonası’nda Francisco Alfredo Marco ile podyumdaydı. İtalya’daki 2007 FIVB U21 Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nda Alejandro Fernandez ile ve Polonya, Stare Jablonki’deki 2008 Dünya Turu etkinliğinde Inocencio Lario ile iyi karşılaşmalar izletti.

Herrera ve Gavira’nın ikili olarak ilk uluslararası görünümleri Mayıs 2009’da CEV Spanish Masters’da geldi ve beşinci bitirdiler. Ertesi hafta, Roma’daki Foro Italico Open’da dokuzuncu sırada bitirerek Dünya Turu çıkışlarını yaptılar. Ve o zamandan beri pratik olarak birbirlerinden ayrılamazlar.
“Birlikte oynadığımız ilk yıldan beri aramızda iyi bir bağ olduğunu biliyorduk. Biz çok rekabetçi iki oyuncuyuz. Adrian her zaman her topla mücadele ediyor ve takımı çekiyor, ”dedi Pablo Herrera Volleyball World’e.
Temmuz 2009’da, Herrera ve Gavira, Gstaad Grand Slam’de bronz madalya ile ilk Dünya Turu podyumlarına ulaştılar. İspanyol ikilisi şu anda Tur’da üç altın, yedi gümüş ve 10 bronz madalya topladı.
“Bu süre zarfında bazı güçlü savaşları hatırlıyoruz – örneğin, Alison Cerutti ve Harley Marques ile 2009 Stare Jablonki bronz madalyası (22-24, 21-18, 17-15) veya o yılın başlarında Marseille Grand Slam’de Yarı finale çıkmak için yan kortlardan birinde gecenin geç saatlerine kadar geçen çok uzun bir maçın (bir saat 25 dakika – 25-27, 21-19, 20-18) ardından Alison ve Harley’e karşı kazandık. Roma’daki 2019 Dünya Turu Finallerinde, Andre Stein ve George Wanderley’e karşı (bir saat 12 dakika – 22-20, 22-24, 30-28) gerçekten iyi bir maç oynadık ve bir set iki set gibiydi.’ diyor 33 yaşındaki Gavira
Herrera ve Gavira da kıta seviyesinde harika bir performans sergilediler. Birlikte ilk sezonlarında, CEV Avrupa Şampiyonası Turu’ndaki dört duraktan ikisini kazandılar ve ardından Soçi’deki kıta finallerinde bronz madalya aldılar. 2013’te, Klagenfurt’taki Avrupa Şampiyonası’nda kıta şampiyonluğunu alarak podyuma çıktılar.

“Beraber çok güzel anlar yaşadık ama aynı zamanda Pablo’nun 2011-2012’deki sakatlığı gibi kötü anlar da yaşadık. Sonrasında puanlarımızı kaybettik ve kariyerlerimize yeniden başlamak zorunda kaldık. Ancak birkaç FIVB madalyası ve Avrupa şampiyonluğu ile güçlü bir geri dönüş yaptık ”dedi Gavira.
Pablo ve Adrian, Olimpiyat Oyunlarının iki baskısında da oynadılar ve hem Londra 2012 hem de Rio 2016 etkinliklerinde dokuzuncu oldular. Şu anda FIVB Dünya Sıralamasında 11. sıradalar ve birlikte üçüncü Olimpiyatlarına (Herrera için beşinci bir turnuva!) Katılma yolunda iyi görünüyorlar.

“Birlikte oynamak çok iyiyiz. Saha içinde ve dışında birbirimizi çok iyi anlıyoruz. Bence bu, ekibimizin güçlü yönlerinden biri. Pablo ve ben son on yılda ve hatta ondan önce birlikte oynadık. Bir on yıl daha birlikte oynamaya devam edeceğimizi düşünüyorum. Gavira, “büyükbaba takımı” olacağız “dedi. “Çünkü Pablo ve ben kardeş gibiyiz ve iyi ve kötü anlarda bir arada kalırız.”
“Pek çok güzel anımız oldu ve bizi daha güçlü kılan pek de iyi olmayan anlar yaşadık. Gerçek şu ki, mahkemelerin içinde ve dışında gerçekten keyif aldık. Kardeş gibiyiz, ”diye onayladı Herrera.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu