Genel Haberler

John FORMAN soruyor: Başarı, sadece kazanmak mı?

Koçluk Başarısı Nedir?

Koçluk başarısı konusunda daha önce özellikle burada birkaç kez yazdım. Özellikle burada genişletmek istediğim sonuncusu. Bu yazıdaki düşüncelerin çoğuna, 2019 Ağustos ve Eylül aylarında Avrupa gezisi sırasında ulaştım.

“Başarı” ile ne demek istiyorum?

Bu tartışmanın ilk amacı, burada ana terim olan başarıyı tanımlamaktır. Bu amaçla kazanmayı başarı olarak kullanıyorum. Bu kadar. Başka tanımı yok.

Burada, başarının yalnızca zafer ve şampiyonluklarla ölçülebildiğini söylemiyorum. Bu düşünceye ilk karşı çıkan ben olurum. Donanım dolu bir kupa vakası olmayan, oldukça başarılı olacağını düşündüğüm birçok koç var.

Öyleyse neden kazanıyorsun?

Dürüst olmak gerekirse, bu tartışmayı iki şey yüzünden kazanma şeklindeki başarı açısından çerçevelendiriyorum. Birincisi, herkesin anlayabileceği ve karşılaştırabileceği kolay ve yaygın bir ölçümdür. Diğeri ise, belli bir koç için başarıyı gerçekten zorlayan şeylerin kendileri tarafından bile iyi anlaşılmadığıdır.

Koçlukta başarının unsurları:

Bu konunun her iki yönünü ele almak için kazanmaya katkıda bulunduğunu düşündüğüm unsurları konuşmak istiyorum. İşte bunlar.

Yetenek : Bununla koçun kullanabileceği oyuncuların kalitesi, derinliği ve genişliğini kastediyorum.

Takım Organizasyonu : Bu, koçun mümkün olan en iyi takım oyuncularını sahaya sürme ve en iyi şekilde bir birim olarak performans göstermelerini sağlama yeteneğidir.

Antrenman : Koç, hem bireysel hem de ortak becerileri ve taktiksel yetenekleri geliştirmede ne kadar etkilidir.

Oyuncu ve Takım Yönetimi : Bu, koçun hem bireysel hem de toplu olarak iletişim ve psikoloji perspektifinden oyuncularından en iyi şekilde yararlanabilmesidir.

Rekabet Yönetimi : Bunlar, antrenörün maç için kararları verme, rakiplerini gözlemleme ve strateji hazırlama konusundaki yetenekleridir.

Yönetim : Koç, işleri saha dışından organize etmeyi başarabiliyor.

Bu öğelerin her birini ayrı ayrı kendi koşullarında ele alıyorum. Onları gerçekten bireysel olarak düşünmüyorum. Oldukça fazla çarpışma etkisi var. Genel olarak, yukarıdaki listenin koçluk başarısının itici güçlerini yakaladığını düşünüyorum.

Bunlara rağmen kazanma
Bu yazıyı yazmam için beni motive eden şeyin büyük bir kısmı ve yukarıda verilenler, yöntemlerinde bazı eksiklere rağmen kazanan antrenör fikridir.

Bu, eski eğitim tekniklerine rağmen kazanan antrenördür. Bunlar gerçekten iyi oyuncu ve takım yönetimi becerileri ile dengelenebilir. Her zaman iyi motive olmuş ve onlar için her şeyi yapmaya hazır olan oyuncuları vardır.

Peki her zaman çığlık atan ve bağıran koç nedir ? Bunlar zayıf oyuncu ve takım yönetimi becerilerini, liglerindeki diğer herkesten önemli ölçüde daha iyi yeteneklere erişebilmeleri gerçeğiyle telafi edebilirler.

Takımlarını organize ederken iyi iş çıkaran antrenöre ne dersiniz? Bu, iyi antrenman becerileri ve yarışma sırasında tüm doğru şeyleri yapma yeteneği ile dengelenebilir.

Kaybetmek
Bazı koçluk eksikliklerine rağmen kazanmanın en iyi yanı, bir veya daha fazla alanda gerçekten güçlü olarak kaybetmektir. Dünyanın en iyi, en etkili eğitim seanslarını düzenleyebilirsiniz, ancak zamanla eşleşme durumunda yanlış şeyler yaparsanız çok iyi olmaz. En yetenekli oyuncuya sahip olabilirsin, ancak oyuncu ve takım yönetimi yeteneklerin zayıfsa o zaman düşük performans göstermeleri olasıdır. Ve diğer beş şartı da  tamamen pozitif kategoride tutabilirsiniz, ancak işlerin idari tarafında başarısız olursanız, bütün bir mevsimi  veya daha fazlasını mahvedebilirsiniz.

En önemlisi nedir?
Peki, gerçekten başarılı olmak istiyorsan, zamanını ve enerjini neye konsantre etmen gerektiğini düşünüyorum? Yetenek özelliğini bir kenara bırakmama izin verin, çünkü birçok koç bu şeyler üzerinde çok az kontrol sahibidir. Özellikle de yeni sezonun başında en çok takım organizasyonunun takım performansı üzerinde en fazla etkiye sahip olan unsur olduğunu, düşünüyorum.

Şimdi, eğer takımınız daha önce hiç spor yapmayan bir grup çocuğa sahipse, muhtemelen organizasyon konusunda eğitime öncelik vermeniz gerekir. Bununla birlikte, ikili amaçları gerçekleştirmek için organizasyon çalışmalarını eğitime kolayca dahil edebilirsiniz (ve muhtemelen gerekir).

Ancak geri kalan unsurların önemli olmadığını söylemiyorum. Nasıl örtüştükleri ve odaklanma gereksinimlerinin zaman içinde nasıl değişebileceği göz önüne alındığında, hepsi farklı noktada potansiyel olarak son derece önemli olabilir.

Ve bu aslında konuyu kapatmak için iyi bir noktaya getiriyor.

Şu anda odaklanmanız için neyin önemli olduğunu bilerek, yukarıdaki listeye bir öğe daha ekleyebilirsiniz. Muhtemelen hepsinin en etkili unsuru budur. Ve bu muhtemelen yukarıda belirtilen koşulları sürekli iyileştirme için çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

John FORMAN

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu