Avrupa

Kimliğimizi Bulmalıyız

Voleybol Bundesliga kulübü Allianz MTV Stuttgart’ın teknik direktörü, takımının gelecek sezon iki şampiyonluk kazanacak kadar iyi olduğuna inanıyor. Ve neden kötü anlar geçirdiğini de açıklıyor. 

Stuttgart – Bundesliga voleybol takımı Allianz MTV Stuttgart, yeni sezona Rote Raben Vilsbiburg ile başladı. Giannis Athanasopoulos mücadeleyi dört gözle bekliyor, ancak aynı zamanda koç da korona yüzünden oldukça endişeliydi.

Merhaba Athanasopoulos, sezon başlamadan önce sportif beklentiler son derece yüksek. Aslında Stuttgart’ın gördüğü en iyi kadroyla çalışıyor musunuz?

İyi olurdu.

Neden subjektif olarak cevap veriyorsun?

Bireysel kalite çok yüksek, bu doğru.

Fakat?

Henüz bir takım değiliz. Gelişmek için zamana, antrenman seanslarına, maçlara ihtiyacımız var. Ve kötü anlara. Ancak o zaman ekip olarak ne kadar güçlü olduğumuz görülecektir.

Şubat ayında Dresdner SC karşısında kupa finalinde, beş maç sonra mağlup oldunuz, böyle bir an mı?

Çok güzel bir örnek.

Bunu Allianz MTV Stuttgart’taki bir sonraki aşama izledi, sadece dört oyuncu kaldı.

Gerçek şu ki, bir koç olarak özellikle zor durumlar için. artık daha fazla seçeneğim var.

Şimdiye kadar, top her zaman Krystal Rivers’a indi.

Elbette, son iki yılda Bundesliga’daki en iyi hücum oyuncusuydu. Gelecekte, rakibin belirleyici saldırıyı kimin yaptığını artık bilmemesi avantajına sahip olacağız. Öte yandan yeni hiyerarşinin öncelikle takımızda gelişmesi gerekiyor. Yeni kimliğimizi bulmalıyız.

Bu gelişme ne kadar hızlı gidiyor?

Fikrim yok. Bunun oyunlar sırasında olması gerektiğini biliyorum. Başka bir yol için zaman yok.

“Hiçbir koç hiçbir şey planlayamaz”

Sezon bu sefer nisan ortasında bitiyor. Şampiyonluk için favoriler kimler?

SSC Schwerin ve Dresdner SC.

Neden?

Çünkü her yıl aynı şeyi söylüyorlar.

Gerçek?

Pek çok şey oldukça belirsiz. Corona durumunda, tüm antrenörler günlük çalışır. Hiçbirimiz bir şey planlayamayız çünkü kimse yarının ne olacağını bilmiyor. Bu yeni gerçekliktir.

Koronavirüs. . .

. . . kesinlikle voleybol Bundesliga’ya da bulaşacak.

Sonuçları nelerdir?

Korkarım ekibimin karantinaya alınması gerekecek. Çünkü daha sonra, zorunlu moladan önceki seviyenize geri dönmek için aynı miktarda zamana ihtiyaç vardır. Bunun adil rekabetle hiçbir ilgisi yok ve aynı zamanda herkesin normal bir sezon olmayacağının farkında olması gerekiyor. Sonuçta kazanan en iyi takım olmayacak.

Bu, işiniz için ne anlama geliyor?

Ekip çok çalıştı. Aynı zamanda, zihinsel gücü aktarabilmek, her zaman pozitif kalmak ve sahada durmamıza izin verilen her dakikanın tadını çıkarmakla ilgilidir.

“Her oyun, her cümle önemlidir”

Önceki Bundesliga sezonu, sona ermeden bir gün önce Mart ortasında iptal edilmişti. . .

. . . ve bundan derslerimizi aldık..

Hangi?

Sıkı programa göre bir, iki veya üç takımın karantinaya alınması gerekiyorsa, alternatif tarih bulunamaz. Tersine, bu, ilk günden itibaren tam olarak orada olmamız gerektiği anlamına gelir. Artık geçen sezon Münster veya Aachen’e karşı iç saha yenilgilerini karşılayamayız ve eğer Bundesliga erken biterse, her maç, her set ve muhtemelen her sayı önemlidir.

Mevsimsel hedefler nelerdir?

Şampiyonluk ve kupa kazanmak için savaşmak istiyoruz. Kolay olmayacak ama hiç olmadı.

Öfori gibi gelmiyor.

Bunun rekabetle ilgisi var. SSC Schwerin’de bir değişiklik oldu, ancak takım yine çok güçlü. Dresdner SC zaten iyi transferler sayesinde çok fazla klasa sahipti, kadro şimdi daha da geniş. Ve SC Potsdam o kadar iyi ki sürprizler çoktan ortadan kalktı. Ancak bir avantajımız var.

Hangi?

O kadar çok kalitemiz var ki kendimize bağlı. İyi bir iş çıkarırsak, her iki unvanı da kazanabiliriz.

“Zordu ve adil değildi”

Şampiyonlar Ligi ne kadar önemli?

Kulüp düzeyinde bundan daha önemli bir şey yok. Rakipler harika ve bundan çok keyif alıyorum. Birinci sınıf, oyuncular için son derece motive edici. Bu yüzden Stuttgart’a geliyorlar, para yüzünden değil.

SSC Schwerin’in sezon bittikten sonra grup aşamasına kaydolması daha da acı vericiydi ve takımlarının kalifiye olması gerektiği açıktı.

Zordu ve adil değildi, evet. Ancak başka bir şey beklemiyordum.

Neden?

Çünkü geçmişte müzakere masasındaki her karar Schwerin için veriliyordu. Örneğin, Süper Kupa’da kimin oynamasına izin verildiği gibi.

Pazar günü SSC Schwerin kupayı kazanan Dresdner SC’yi 3-0 yendi. Allianz MTV Stuttgart izlemek zorunda kaldı.

İtalya, Rusya, Türkiye, Hollanda ve Belçika’da sezon erken sona erdi. Bir Süper Kupa düello yerine, iptal anında en iyi dört takımın olduğu bir turnuva vardı. Bu, Almanya için de mükemmel bir çözüm ve dahil olan herkes için iyi bir deneyim olurdu.

“Paketlenmiş valizlere oturduk”

Şampiyonlar Ligi’ne dönüyoruz. Belirleyici ikinci ön eleme turu Dinamo Moskova’ya karşı yapılacak. Uygulanabilir bir görev mi?

Şansımız pek yok. Dünyanın en iyi takımlarından biri. Dinamo, Rus milli takımının yarısını oluşturuyor kendi sınıfında üst düzey  bir çapraz ve bir dış hücum oyuncusu var. Yine de, bu rakipleri de sıkıntıya sokabileceğimize ikna oldum.

Bundesliga’nın sonuna kadar oynanamayacağından korkuluyor. Korona durumu uluslararası yarışmalar için daha da tehdit edici değil mi?

Evet tabi ki. Bu, Minchanka Minsk’e karşı son derece kısa bir sürede iptal edilen ilk ön eleme turunda gösterildi. Zaten paketlenmiş valizlerin üzerinde oturuyorduk, sonra Minsk ekibinde pozitif bir test vardı  ve aniden her şey durdu.

Çözüm nerede?

Ya Şampiyonlar Ligi bir yıllığına ertelenecek.

Veya?

Benim bakış açıma göre, Avrupa derneğinin tek bir şansı var: rekabeti bir turnuva şeklinde düzenlemek. Birkaç gün içinde, tek bir yerde, bir salonun içinde. Tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi. Bu varyantı tercih ederim – sonuçta sporumuzu durdurmak çözüm olamaz. Bunun yerine, yeni gerçeklikle yaşamayı, onu kabul etmeyi öğrenmeliyiz. Başka seçenek yok.

Allianz MTV Stuttgart ile olan sözleşmeniz sona eriyor. Sıradaki ne?

Corona zamanlarında her şey güvensizdir. Her profesyonel için ve özellikle bir eğitmen için. Bir spor koçu olarak her zaman her şeye hazır olmalısınız.

Ayrıca değişiklik için mi?

Elbette. Bununla birlikte, aynı zamanda, Stuttgart’ta daha uzun süre kalmayı elbette çok iyi hayal edebiliyorum – buradaki koşullar ailem ve benim için ideal.

Yazan Jochen Klingovsky

https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.volleyball-allianz-mtv-stuttgart-athanasopoulos-wir-muessen-unsere-identitaet-finden.3cb32c8d-7751-4f1d-9e7e-8c14f1f8d8f1.htm

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu