Plaj Voleybolu

Kum ve Başarı

Nouh Al-Jalbubi, ülkenin başkenti Maskat’ta düzenlenen Asya Plaj Oyunları’na ev sahipliği yapmasından on yıl sonra, Umman gururu olarak tutkuyla dünya plaj voleyboluna giriyor.

Umman’ın kıyı şeridi 3.165 kilometre uzunluğunda olup, çeşitli su ve plaj sporları için ideal bir konumdadır. Ülkenin 2010 yılında tüm kıtaya kapılarını açması ile özellikle plaj voleybolunda yerel halkın plaj sporlarına ilgisi artmıştır.

“Ülkemin eğitim ve rekabet için iyi bir alan sağlayan iyi plajları var. Eğitim ve turnuvalara ev sahipliği yapmak için kullanılabilecek kaliteli kumlu dört iyi mekan vardır.

“Plaj voleybolu ülkede iyi bir potansiyele sahip çünkü yerel halkın ve birçok oyuncunun uğrak yeri olan uzun bir sahil şeridimiz var. Çeşitli şehirlerde insanların her gün oynayabileceği birçok kum kortu var.

 

Umman plaj voleybolu takımları da ulusal federasyonumuzun duvarlarını süsleyen birçok kupa ve madalya kazandı. Umman Voleybol Federasyonu ayrıca GCC Şampiyonası, Arap Şampiyonası ve FIVB Dünya Turu gibi birçok ulusal tur, seminer, kurs ve uluslararası etkinlik düzenliyor. ”

Nouh, ülkesinin zengin kaynaklarıyla gurur duyuyor ve plaj voleyboluna olan tutkusunu dünyanın her yerinden arkadaşlarıyla paylaşıyor.

 

“Bir sporcu olarak, dünyanın her yerinden birçok arkadaşı Umman’ı ziyaret etmeye ve plaj voleybolu oynamanın tadını çıkarmaya davet ederek ülkemde plaj voleybolunu tanıtmaya çalışıyorum. Onlarla sosyal medya aracılığıyla iletişim kuruyorum. ”

 

Bu tutku Umman’ın kuzeydoğu kesiminde bulunan Al Batinah bölgesindeki kıyı kasabası Al-Suwaiq’te başladı. Nouh, memleketinin spor kulübünde resmi eğitim almadan önce babasından bir şeyler öğrendi.

“Babam tutkumu destekledi çünkü kendisi bir voleybol oyuncusu ve sporu seven ve hayranı. Bugün onun yüzünden buradayım. Bana evde ve sahilde öğretti, sonra beni voleybolcu yapan uzman antrenörlerden bir şeyler öğrenmek için beni gençlik eğitim merkezine gönderdi.

“Ayrıca sahile yakın yaşadığım için çok şanslıydım ve şehrimdeki plaj kortlarına kolay erişimim vardı.

“Genç milli voleybol takımı için oynamaya başladım ve bölgesel turnuvalarda plaj voleybolunda ülkemi temsil ettim. Üniversitede plaj voleybolu oynamaya devam ettim ve kıtasal yarışmalarda ve Dünya Üniversite Oyunlarında Umman’ı temsil ettim. ”

Nouh sonunda kıdemli seviyede oynadı, ancak yedek olarak başladı. Fırsatı bir gün, ana oyunculardan birinin sakatlanması ve değiştirilmesi gerektiğinde geldi. Yeteneklerini sergileme fırsatını yakaladı ve o zamandan beri arkasına bakmadı.

 

“Oyunculardan birinin sakatlanması ve değiştirilmesi gerektiğinde GCC bölgesel turnuvasında oynama şansım oldu. Bu, ilk kez kıdemli takımda yer almam ve oynamak için yeterince iyi olup olmadığıma karar verecek koçları etkileme şansımdı. Neyse ki, partnerimle iyi oynadım ve koçlarımı etkiledim.

“Milli takım üyesi olmanın zorlukları ve sorumlulukları, yeteneğinizi en üst düzeye çıkarmanız ve performansınızla tutarlı olmanız gerektiğidir. Plaj voleybolunda, atalarınız bazen rakibiniz veya partneriniz olur. Plaj voleybolunda bağımsız olmalısın çünkü oyun sırasında sana talimat verebilecek yedek oyuncular veya antrenörler yok. ”

Ortağı ve koçları ile iyi bir ilişki kurduktan sonra, kısa süre sonra bölgesel ve dünya turnuvalarında evine madalya getiren milli takımın tam zamanlı üyesi oldu.

“Ordudayım ve plaj voleybolu kariyerime devam edebiliyorum çünkü ordunun spor departmanının bir parçasıyım.

“Geçen yıl, Umman’ın altın madalya kazanan Brezilya ve ikinci Almanya’nın arkasında bronz madalya kazandığı Dünya Askeri Oyunlarında Çin’de yarıştık. Aynı yıl Arap Şampiyonası’nda da altın kazandık.

“Ülkeme ve silahlı kuvvetlerdeki çalışmalarıma vermem benim için büyük bir onur olan bronz madalyayı eve getirmek için birçok üst düzey takıma galip gelebildiğimiz için bizim için unutulmazdı.

İlk turnuvamı hâlâ hatırlıyorum. Katar’daki GCC bölgesel turnuvası, duygularımın acelesi vardı. Bazı maçlarda iyi oynardım ama tecrübeli takımlara karşı iyi oynamam. Ayrıca çok sayıda seyircinin önünde oynarken baskıya alışık değildim ve bazen beni istikrarsızlaştıran bir TV yayını vardı.

“İlk Dünya Turu etkinliğim 2014’te Portekiz’deydi. Deneyimim olmadığı için ilk birkaç yarışma zordu, ancak sonunda daha iyi oldum ve evimizin önündeki ilk Dünya Turu 1 yıldızlı etkinliğimde dördüncü sıraya ulaştım. kalabalık. Tabii o zaman ve şimdi sahip olduğum felsefe farklı. Şimdi oyunu daha iyi anlıyorum. ”

Al-Jalbubi’nin anlayışı gelişti, ancak kendine ve partnerinin yüksek düzeyde rekabet edecek kadar iyi olduğunu hatırlatması gereken zamanlar oldu.

 

“Singapur’daki 2 yıldızlı Dünya Turu etkinliğindeydim ve birçok iyi takımın olduğu eleme turunda yarışıyorduk. Otelden ayrıldım ve koçum beni çantalarımla gördü. Beni çantalarımla görünce şaşırdı ve birinin yaralandığını ve bu yüzden artık rekabet etmeyeceğimi düşündü..

“Ona bir sonraki tura kalamayacağımızı söyledim ve gitmeye hazırdım. Bana güldü ve kendime güvenim olmadığını söyledi. Bir sonraki tura geçmek için mücadeleye devam etmemi söyledi. Bu yüzden, elemelerde iyi takımlarla savaştık ve kazandık, ardından bir sonraki tura kalifiye olduk. ”

Nouh, daha iyi bir sporcu olmak için daha yapılacak çok iş olduğuna inanıyor.

“Bu spor bana bir şeyi başarabilmek için sabırlı olmayı öğretti. Hayatta hiçbir şey çabuk gelmez, bu yüzden fırsat elde etmek için çok çalışmak gerekir.

 

“Bir sezona başlamadan önce, bir turnuvada yarışmak için fiziksel, zihinsel, teknik ve taktiksel olarak hazır olmamız için bize rehberlik edecek bazı tıbbi testler yapmalı ve koçumuzun eğitim planını uygulamalıyız.”
28 yaşındaki oyuncu hala antrenman yaptığı ve aile hayatının tadını çıkardığı plajın yakınında yaşıyor – her plaj voleybolu sporcusu için gerçekten bir lüks.

 

Eşim ve benim basit bir hayatımız var. Babamın yanında küçük bir evimiz var ve ailemle hayatın tadını çıkarıyorum. Aynı zamanda voleybol sporcusu olan iki erkek kardeşim var – biri plaj voleybolu oynuyor. Evim sahile yakın, bu yüzden günlük egzersizlerimi orada kumda yapıyorum. Plajda film izlemekten ve yüzmekten zevk alıyorum. ”

Gelecekte hala sporla ilgili şeyler yapmak istiyor ama şimdilik önümüzdeki beş yıl içinde bir atlet olarak amacına ulaşmak istiyor.

 

“Uzun vadeli hedeflerim, birçok yarışmada mücadele etmek isteyen diğer plaj voleybolu oyuncularından farklı değil. Oyunumun seviyesini yükseltmek ve sıralama puanlarımı yükseltmek istiyorum.

 

“Kıta Kupası aracılığıyla Paris 2024 Olimpiyat Oyunlarına katılmayı ve daha fazla Asya Turu, Asya Oyunları, Asya Plaj Oyunları, FIVB Dünya Turu ve Dünya Şampiyonasına katılmayı umuyorum.

“Umarım Dünya Turu katılımlarım sayesinde ve dünyanın en iyi oyuncularına karşı yarışarak oyunumu hızla geliştirebilirim. Önümüzdeki yıllarda en iyi Asyalı oyunculardan biri olmayı umuyorum.
“Ayrıca Umman’daki okullarda ve eğitim merkezlerinde küçük çocuklarla bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu