Uncategorized

Lig Başarısına İlişkin Korelasyonlar

Voleybol istatistiklerinin başarı ile korelasyonuna dair bir araştırma projesi üzerinde çalışmaya başladım. Bu durumda, başarı dediğimde % Win yani kazana yüzdesi demek istiyorum. Kullandığım verilerin tümü erkek ve kadın NCAA voleybol seviyelerinden geliyor. Veri toplamamı bitirmedim, ancak bazı ilk sonuçları paylaşabilirim.

Aşağıdaki tabloda, Maç ve Set Win% ile kolej maçlarında kazanılan puanlar ve istatistiksel raporlarda gördüğümüz standart rapor edilmiş istatistikler arasındaki istatistiksel korelasyonlar gösterilmektedir. Bütün bilgiler, sadece konferans maçlarından geliyor.

Tabloda çok sayıda sayı var, ancak gerçekte ilk satıra odaklanabilirsiniz. Burası bize Kazanılan Set yüzdesi olan % 71 ile Maç Kazanma % si arasında korelasyon olduğunu söylüyor. Vuruş Verimliliği [(Öldürmeler – Hatalar) / Toplam Saldırılar] % 77 den daha yüksektir. Bundan sonra, diğer veriler oldukça keskin bir şekilde düşüyor.

Ace / Set yüzdesi % 42’de, Blok / Set yüzdesi % 38 ile  çok geride değil. Arka bölgedeki Top kurtarma/Set yüzdesi oranı ise % 26. Top kurtarmaların karşıya  puan olmadığını görmek bir sürpriz olmamalı.

İnsanlar genellikle, özellikle kadın voleybolunda başarı ile en az ilişkilendirilen yetenek olarak engelleme hakkında konuştuğu Altın Madalya Squared’den söz ediyor. Bu analiz bunu desteklemiyor, ancak hem erkeklerin hem de kadınların verilerini içerdiğini unutmayın.

Analizime devam etmenin UZUN bir yolu var. Sadece bunu düşünülmesi gereken bir şey olarak paylaşmayı düşündüm.

https://coachingvb.com/correlations-to-league-success/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu