Köşe Yazarları

Ligler Başlarken

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri;

1. ve 2. Lig maçları başlıyor. Türk sporu ve voleybolu için hayırlı olsun. Tüm katılanlara seyir zevki yüksek ve keyifli maçlar diliyorum. Hepimizin temel amacı, Türk gençliğinin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasıdır.

Gençlerimizin spor yapması, sağlıklı beden ve sağlıklı kafa yapısına ulaşmasını sağlayacaktır.

Maçların centilmence geçmesini diliyorum. Takımınız yenince abartmadan sevinin, yenilince abartmadan üzülün. Hayatta kazanmakta var, kaybetmekte var.

Ticaret ile uğraşanlar der ki; “kar ve zarar birbirlerinin kardeşidir”. Kazanmak ve kaybetmek iki iyi dostturlar. Her kaybedişin, bir kazancı vardır.

Bir Çin atasözü; “Her tehlikenin içinde, türlü türlü fırsatlar vardır”

Sevgili voleybolcular;
Önce kendi gelişiminize değer katarak ilerleyin. İşinizi sevin ve mutlu olmasını bilin. Gücünüzü birleştirin. Takımınız için mücadele edin. Kendinize bir hedef koyun. Umudunuzu yitirmeyin, gün doğmadan neler doğar. Hep, bir alternatifiniz olsun. Başarmak için mücadele edin, yaratıcılığınızı ortaya çıkarın, sonuç almak için farklı varyasyonlar deneyin. Oyun içinde, değişim geçirin, yardımlaşın ve işbirliği içinde olun. Başarılar dilerim.

Değerli Antrenörlerimiz;
Şunu unutmayın önce insancıl becerinizi öne çıkarın. Teorik ve teknik beceri sezon öncesi ve hafta ortasında yapılan antrenmanlarda daha çok öne çıkar. Bilinki, voleybolcular bir insan ve duygularıyla yaşıyorlar. Hele kadınlar daha hassas ve narindir. Kadınlar ortak hareket etmekte ve işbirliği yapmada daha beceriklidirler. Maçlarınızı pozitif bakış açısıyla, yönetin. Hatalara ve eksikliklere çok fazla odaklanmayın. Oyun içinde geçmişe değil, geleceğe odaklanın.

Kıymetli taraftarlar;
Maçları keyif alarak izleyin. Hayatın içinde yenmekte var, yenilmekte var. Takımınızı destekleyin, tezahürat yapın, oyuncularınıza moral verin… Ama asla rakip takımın oyuncu, antrenör ve yöneticilerine saygısızlık etmeyin. Asalet, kendinizde olan değil, başkasına gösterdiğinizdir. Rakip takım sizin misafirinizdir, takımınızdan ziyade rakip takımın güvenliğine çok önem verin. Keyifli ve seyir zevki yüksek maçlar izlemenizi dilerim.

Değerli yöneticiler;
Amacınız Türk sporunu ve dolasıyla Türk voleybolunu geliştirmek. Topluma hizmet etmek, insanlığın uygarlaşması için spor yöneticiliği yapıyorsunuz. Takımınızın galip gelmesi, bu amaçlarınızın yanında çok küçük kalır. Önemli olan takımınızla birlikte rakip takım oyuncularının kendilerini geliştirdiği, takımınızın hedefe yürüdüğü, taraftarınıza seyir zevki yüksek maçlar izlettirmektir. Bu şartları oluşturduğunuzu düşünüyorsanız, işinizi mükemmele doğru yapmış sayılırsınız. Asalet toplumla olan ilişkinizin kalitesinde yatar. Başarılı bir sezon geçirmenizi dilerim.

Değerli hakemlerimiz;
Oyunun yönetimi sizde. Bütün gözler sizin üzerinizde. İşiniz kolay değil. Çok zor bir sorumluğu üstleniyorsunuz. Sizden en çok beklenen duygu, adalet ve hakkaniyet duygusudur. Maçı adil ve tarafsız yönetmeniz halinde, görevinizi ve sorumluluğunuzu yerine getirmiş sayılırsınız. Kuraldan şaşmayın. Oyuna katılanlardan etkilenmeden kararınızı verin. Verdiğiniz kararı kimse beğenmeyebilir. Eğer doğru bir kararsa, insanlar bir müddet sonra, duyguları yatışınca doğru verdiğiniz kararı anlıyor ve algılayabiliyor. Hata yapmış olabilirsiniz, bir sonraki kararlarınıza etki etmesin. Başarılar diliyorum. 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu