Plaj Voleybolu

Liliana ve Elsa Sessiz ve Derinden İlerliyor

İspanyollar 2019 Haiyang elemelerinde üçüncü kez Olimpiyat Oyunlarına katılımı garantiledi.
FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turunda birlikte 11.nci sezonlarını geçiren İspanyol çift Elsa Baquerizo ve Liliana Fernandez, Tokyo Olimpiyat Oyunları’na olimpiyatlarda yer alan kadın takımlardan biri olarak damgasını vurdu.

 

Eylül 2019’da Çin’deki Olimpiyat elemelerinde sekiz maçta altı galibiyet elde eden Elsa ve Liliana, Tokyo Yaz Oyunları için kadı kontenjanlarından birini ele geçirdi.

 

Liliana, hem Londra 2012 hem de Rio 2016 Yaz Oyunları’nda dokuzuncu olduktan sonra, Elsa ile üçüncü kez Olimpiyatlarda yarıştılar.

Elsa / Liliana ortaklığı 2007 yılında, İspanyol ekibinin İtalya’daki FIVB 21 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nda dördüncü sırada yer almasıyla başladı.

Elsa, “2006 yılında Kanarya Adaları’nda bir gençlik programında tanıştık” dedi. “Liliana bir yıl önce geldi çünkü Danny Wood onu 2004 yazında genç bir ulusal şampiyonada oynarken gördü. Bu program İspanya Spor Bakanlığı, İspanya Ulusal Federasyonu ve Kanarya Hükümeti’nden destek almıştı. Tüm yıl boyunca antrenman yaptık ve başından beri inanılmaz derecede iyi bir kimyaya sahip olduk. ”

Elsa ile Liliana üniversitede okuduklarından spor ve antremanlar için tam bir burs aldılar. Daha sonra program 2008’in sonunda onlar için bitti ve Danny, programdan ayrılmaya karar verdi. İspanyol çift, uluslararası yarışmalarda şimdiden dördüncü sırayı almışlardı ancak gelecek kolay değildi, artık destek, daire ve para yoktu.

Elsa ve Liliana, 12 sezon birlikte FIVB Dünya Turu veya Avrupa turnuvası kazanamazken, uluslararası plaj voleybolu tarihinin en deneyimli takımlarından biri olarak yer alıyorlar. 2021 Olimpiyat Oyunları’nda İspanyollar, Dünya Turunda 11 veya daha fazla sezonda yarışan sekiz kadın takımdan biri.

2008’de uluslararası alanda ilk kez oynadıklarından beri 513 maç kazanan Elsa ve Liliana, 2001’deki ralli puanlama döneminin başlangıcından bu yana Brezilyalılar Juliana Felisberta’nın gerisinde yer alan 500 veya daha fazla Dünya Turu maçı oynayan beş takımdan biri.

Elsa ve Liliana’nın Dünya Turunda birlikte ilk sezonu, çiftin FIVB puan sıralamasında 77. sırada yer aldığı ve altı etkinlikteki 15 maçtan yedisini kazandığı 2008 yılıydı. Takımın en iyi sıralaması, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentindeki bir etkinlikte beş maçta üç galibiyetle 13.lük oldu.

İspanyol çifti, 2009’da Londra Olimpiyatları’nda sıralamada iyi bir yer kazanmak için mücadelelerine başladı. Elsa ve Liliana, sezonun Tayland Phuket’teki final etkinliğinde beşinci sırada tamamlayarak 11 etkinlikteki 36 maçın 16’sını kazanarak FIVB puan listesindeki konumlarını 31.nci sıraya yükselttiler.

2010-2012 döneminde Elsa ve Liliana, FIVB puan listesindeki yükselişine devam etti ve ikili 35 etkinlikte üç sezonluk 81-68 puan (54.4 kazanma yüzdesi) tutturdu ve 2011 yılında Kanada Québec’te dördüncü ve 2012 yılında Finlandiya Åland’da ikinci tura yükseldiler.

Liliana, Danny Wood “başlangıçta potansiyelimizi birlikte gördü ve her turnuvada ana gruplara ulaşmak için çok çalıştık. Yıldan yıla hızlı büyüyoruz! 2012 Londra’daki ilk Olimpiyatlarımıza bu şekilde ulaştık. Yaz Oyunlarına katılmaya hak kazanan İspanya’dan ilk kadın takım olduğumuz için bu biraz şaşırtıcıydı. Başardık ve kesinlikle harikaydı! ”

Elsa ve Lili’nin Rio’ya giden yolda, Dünya Turu puan listesinde 7., 9., 11. ve 7. sırada yer aldığı görüldü. İspanyollar, altı kez podyumda yer alırlarken sekiz kez final four ile FIVB finallerinde 47 etkinlikte 140-93 (% 60.1) bir yüzde tutturdu.

Liliana, oğlunu doğurmak için 2017 sezonuna ara verirken Elsa, Amaranta Navarro ile Viyana’daki 2017 FIVB Dünya Şampiyonası’nda 17.nciliği elde ederken üç farklı partner ile yedi Dünya turu etkinliğinde oynadı.

Şubat 2018’in sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Fort Lauderdale Major için yeniden bir araya gelen Elsa ve Liliana, Varşova’da beşinci sırada yer alırlarken sekiz etkinlikte 19-14’lük bir yüzde tutturarak FIVB puan listesinde 27. sırada yer aldılar.

İspanyollar, 2019 Dünya Turu’nda 28-19 luk yüzde ile 11. sırada yer aldılar. Elsa ve Liliana, Hamburg Dünya Şampiyonası’nda 17. olduktan sonra Moskova’daki Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü, ardından Roma’daki FIVB Dünya Turu Finallerinde beşinci oldu.

Hem FIVB hem de Avrupa etkinliklerini ele aldığımızda Elsa ve Liliana, 148 turnuvada 371-266 (% 58,2) ile yaklaşık 1 milyon ABD Doları kazanç elde ettiler. İspanyollar 16 kez podyumda yer aldı, 22 kez final four da mücadele etti ve 46 kez de çeyrek finalde yer aldı.

Ortaklığın neden başarılı olduğu sorulduğunda Elsa, “Saha içinde ve dışında her zaman iyi bir ilişkimiz oldu, tabii iniş çıkışlarımızla. Ancak hep aynı hedeflere sahip olduk ve onlara ulaşmak için birlikte çalıştık. Kendimize, ekibe ve hedeflere olan bağlılığımız her zaman güçlüdür. ”

Unutulmaz anlara gelince, İspanyollar 2013 Avrupa Şampiyonasında, 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarında ve 2019’da Elsa ve Liliana’nın sırasıyla Avusturya, Brezilya ve Çin’den ev sahibi takımlara karşı oynadıkları FIVB Olimpiyat eleme etkinliğinde olayları listeliyor.

Liliana, “İlki, 2013’te Avusturyalı kız kardeşler Schwaiger’e (Doris ve Stefanie) karşı 2013 Avrupa finaliydi” dedi. “Klagenfurt’ta harika bir maç ve atmosferdi. Her zaman böyle stadyumlarda oynayabilmeyi diliyoruz! ”

İkinci unutulmaz maç, Elsa ve Liliana’nın Agatha ve Barbara’yı yendikleri Rio Olimpik grup maçıydı. Elsa, “Herkes Brezilyalılar için tezahürat yapıyordu ve herkesin bize karşı olması oldukça etkileyiciydi,” diye ekledi Elsa.

Liliana, “Almanlara karşı olimpiyat elemesinde oynadığımız maç çok zordu” dedi. “ Üst üste maçlardan dolayı çok yorgunduk; çok uzun oyunlar oynadık ve zihinsel olarak çok zordu. Olimpiyat geçici sıralama listesinde iyi bir konumdaydık ama doğrudan bilet almak daha iyi olmaz mıydı ?! Bu yüzden oyuna ve rakiplere gerçekten çok odaklanmalıydık. Isınmadan önce gerçekten titriyorduk, sarıldık. Ama muhtemelen bu baskıyı kaldırmamıza, oyuna odaklanmamıza ve onun hakkında düşünmemize yardımcı oldu, başka şeyler değil. Dolayısıyla bu galibiyet de özellikle önemliydi! ”

Zorlu takımlara gelince, İspanyollar Humana-Paredes / Pavan, Amerika Birleşik Devletleri’nden Alix Klineman / April Ross ve Agatha / Eduarda “Duda” Lisboa’yı sıraladı. “Bu takımların her biri dünyada 1-2-3.

Elsa. “Hepsinin harika blokçuları, harika savunma oyuncuları var ve oyunlarında çok kararlılar.”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu