Röportaj

Öğrenmekten Bıkmayan İspanyol

 • Gonzalo Garcia Rodriguez Kimdir? 

Gonzalo García 45 yaşında bir İspanyoldur. Her gün herkesten ve her şeyden öğrenmeye, dünyayı adım adım keşfetmeye devam ederim. Çevremdeki herkese mümkün olduğunca katkıda bulunmak için büyük bir coşkuyla her zaman daha iyi olmaya çalışırım.

 • Voleybol kariyerinize ne zaman başladınız?

İspanya’da, voleybolun en önemli şehirlerinden biri olan Almeria şehrinde doğdum. bu yüzden önce oyuncu, sonra antrenör olarak kendimi voleybola adamak neredeyse bir zorunluluktu. Bu dünyaya aşk için girdim, beni onu uygulamaya teşvik eden bir kızla tanıştım. Topla ilk temastan bu yana geçen 35 yılı aşkın bir sürenin sonunda voleybolun bana verdiği her şeyi geri vermek için buradayız.

 • Unutamadığınız olaylar var mı?

Hatırlayabildiğim birçok olay ve an var. Ama antrenör olarak çalışmaya başladığım her takımdaki ilk günümü çok özel olarak hatırlıyorum.

Yeni bir gruba katılma hissi, ilk kelimeler, bakışlar, duyumlar, diğer belirli anların çok ötesinde.

Ama çok duygusal bir şeye odaklanacak olursak, annemin ölümünden birkaç gün sonra, Superliga Femenina 2 ye yükselmek, benim tarafımdan unutulmayan bir an oldu.

 • Gördüğün en güzel salon hangisi?

Her biri birbirinden güzel birçok salonda oynamak veya çalışmak için zamanım oldu. Ama internette gördüğüme göre Orlando’daki Orange County Kongre Merkezi en iyisi. Burada 150’den fazla voleybol sahası aynı anda kullanılabiliyor ve bu onu voleybol için bir mabet haline getiriyor.

 • Voleybolda en sevdiğiniz pozisyon hangisi ve neden?

Pasör olduğunu söyleyebilirim. Ama dürüst olmak gerekirse smaçör pozisyonunu seviyorum. Bana bu sporu hissetmem ve anlamam için en iyi yol gibi geliyor.

Voleybolda smaçör olmak çok basit. Ama iyi bir smaçör olmak o kadar basit değil ve kalite, kişilik, yetenek, güç, risk ve verimliliği nasıl birleştireceğini bilmek çok az seçilmiş kişinin ulaşabileceği bir şey ve onlardan çok zevk alıyorum. Bir antrenör olarak bu tür sporcuları keşfetmeye çalışıyorum ve bu özelliklerini kullanmalarına yardımcı olmaya çalışıyorum

 • Dünyada en beğendiğin voleybolcu kim ve neden?
  Oh, bir oyuncu olarak size sadece bir tanesini söyleyemem, çünkü birçok farklı oyuncuyu seyretmekten zevk alıyorum.

Eminim bu listeden bazılarını çıkarıyorum ama erkeklerde Ngapeth, Giannelli, Nimir, Nishida, Michieletto, Juantorena,… Kadınlarda ise Gabi, Haak, Wolosz, Egonu, de Kruijs, de gibi oyuncular…

Tek bir sporcu seçmek zor, sıra dışı seviyede birçok sporcu var ve bu da bizi çok eğlendiriyor.

 • Görüntülü Değerlendirme Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Voleybol, birçok yönden ve takım sporları alanında her zaman diğerlerinden çok daha önde olan bir spordur. Ve voleybolun teknolojiye ne kattığı çok önemli.

Hassas bir spor yapıyoruz, santimetreler hatta bazen milimetre bile önemli oluyor ve bu topun uçma hızıyla birlikte maçlarda hakemlerin işini çok zorlaştırıyor. Bu yüzden bu sistemin yardımı harika ve maçlara çok daha fazla adalet sunuyor.

 • – Voleybolun geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Voleybol her yönüyle sürekli gelişiyor. Oyuncular giderek daha profesyonel hale geliyorlar, kendilerine daha iyi bakıyorlar ve fiziklerini geliştiriyorlar.

Antrenörler, taktik ve metodolojik olarak ve ayrıca teknoloji kullanımı sayesinde oyuncuların ve takımların çalışmalarını iyileştirmek için sürekli olarak daha fazla seçenek üzerinde çalışıyor.

Düzenlemeler açısından ihtiyacımız olan bu evrime uyum sağlamak için çok çalışmaya devam etmeleri gerekiyorsa bu durum voleybolu yöneten kurumların sorunu.

Çift dokunuş, servis atışı, her geçen gün daha güçlü ve saha içi, bu da manşeti çok zorlaştıran, filenin yüksekliği gibi gözden geçirilmesi gereken, üzerinde çalışılacak çok şey var ama biz hep aynı gözle bakıyoruz..

 • – İspanya ve İzlanda’daki voleybol seyircisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İspanya’da giderek artan sayıda voleybol taraftarı var. Bu durum, voleybolun basında yer almadığı için sosyal medyadaki patlamadan kaynaklanıyor.

Medyada voleybolla ilgili bir yayın görmek çok nadirdir. Taraftarın spordan zevk almasına katkıda bulunmaz ve sıkıcıdır.

Benim ülkemde voleybol hayranı neredeyse her zaman bir şekilde sporun bir parçası olmuştur.

İzlanda’da da benzer, çok sayıda voleybol taraftarı yok. Ama geldiğimden beri voleybolun çokça tanıtıldığını ve toplum içinde sürekli genişlediğini fark ettim. Milli takımı evde oynarken desteklemek için salona geliyorlar.

 • İspanya ve İzlanda’daki voleybol hakkında ne düşünüyorsunuz?


Hem İzlanda’da hem de İspanya’da voleybolun çok büyümesi gerekiyor ve bu sadece sporcuları değil herkesi kapsamalı.

Voleybolun bu ülkelerde neden olgunlaşmadığını anlamak için kulüpler, sponsorlar, antrenörler, kamu kurumları, federasyonlar derin bir yansıma çalışması yapmalıdır.

Bu iki ülkede birçok kişinin voleybol oynadığı doğru olsa da, henüz rekabet toplumda yerleşmiş veya kök salmış değildir. Sonuçta daha fazla kalite ve medya kapsamı sağlayan şey budur ve büyümeyi kesinlikle mümkün kılmak için herkesin birlikte çalışması gereken yer burasıdır.

Voleybol, diğer birçok ülkede olağanüstü bir popülerliğe sahip bir spordur ve lisans açısından dünyanın en önemli sporlarından biriyiz.

Bununla birlikte, İspanya ve İzlanda’da iyi bir sosyal izleyici kitlesi var var ama rekabet söz konusu olduğunda seviye çok yüksek değil, bu geliştirmemiz gereken bir konu.

 • Dünya Şampiyonası hakkında ne düşünüyorsun?

Dünya şampiyonasını bütünüyle izliyorum ve takımların zaman zaman düzensizliği ve diğerlerinin de büyümesi nedeniyle çok dengeli bir turnuva olduğunu görüyorum.

Dün Ukrayna’nın Hollanda gibi bir dünya gücünü nasıl mağlup ettiğini ve Japonya’nın Fransa için işleri nasıl zorlaştırdığını gördüm.

Erkekler müsabakasında, her şey tamamen ortada, gerçekten eğlenceli ve görünüşe göre Polonya arka arkaya üçüncü kez dünya şampiyonu olmak için her şeye sahip.

Kadın voleybolunda, dünya turnuvası için son kadroları henüz görmedim. Ama bence şampiyonluk için favoriler ABD, Brezilya, İtalya, Türkiye, Sırbistan.

Harika ve bizim de çok eğleneceğimiz bir turnuva olması bekleniyor.

 • Neden hep kadın takımlarında çalıştınız?

Neredeyse her zaman kadın voleybolunda yer aldım, bu doğru ve bu, bir arkadaşımın yerine yönettiğim ilk takımım bir kadın takımı olduğu için ortaya çıktı.

Son yıllarda İzlanda’da erkekler ve kadınları birleştirdim, ancak kadın voleybolunda çok uzmanlaştığımı itiraf etmeliyim ve onların oynama şeklini gerçekten seviyorum ve her gün daha agresif ve yoğun hale getirmeye çalışıyorum.

Sahada kız ve erkek çocuklar arasında farklılıklar olduğu doğru olsa da, kadın voleybolunun her geçen gün daha fazla teknik ve taktiği güçle birleştirdiğini görüyoruz, bu da onu çok renkli ve eğlenceli hale getiriyor.

 • FIVB II sertifikası nedir?

FIVB II unvanını birkaç ay önce aldım ve niyetim bize rehberlik eden öğretmenlerden ve benim gibi bilgiyi paylaşma ve öğrenme arayışıyla gelen meslektaşlarımdan öğrenmeye devam etmek.

Son kalifikasyonla birlikte, dünya voleybolunun seçkinlerinde çalışan öğretmen ve meslektaşlarımla birçok deneyimi paylaşabildim, büyüleyici buldum ve çok çalışmaya devam etmem ve yüksek performanslı voleybol hakkındaki bilgileri derinleştirmem için beni motive etti.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu