Dünya

On Dokuz Yaşında Dünya Kupası’nda

Japonya Erkek Milli Takımından Yuki Ishikawa’nın kız kardeşi 19 yaşındaki Japon pasör çaprazı Mayu Ishikawa, büyük liglerde oynamak voleybolun yükselen yıldızı.

Genç Ishikawa, yaş grubu yarışmalarında ülkesinin A takımına doğru yol aldı.

2019 Asya Şampiyonası’nda Ishikawa Japonya’yı beşinci kez şampiyonluğa taşıdı sıraya taşıdı. Bu yolda yarı final ve finalde üst düzey takımlar Kore ve Tayland’ı dört sette mağlup etmeyi başardılar.Bu takımlar; Kim Yeon-Koung, Pleumjit Thinkaow ve Nootsara Tomkom gibi yıldız isimlere sahipti. Ishikawa ayrıca turnuvanın En Değerli Oyuncusu ve En İyi Pasör Çaprazı seçildi.

Geçenlerde 2019 FIVB Voleybol U20 Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda En Değerli Oyuncu olarak seçildi ve Temmuz ayında İtalya’ya karşı kazanılan beş setlik galibiyetten sonra takımına altın madalya kazandırdı.

İki aydan kısa bir süre sonra Ishikawa, etkileyici yükselişine devam ettiği Japonya’daki FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Kupası’nda A takıma terfi etti.

“Asya Şampiyonası’nda, Japonya U20 ekibi tarafından temsil edilirken, üst düzey oyuncularıyla rekabet eden Kore ve Tayland’a karşı oynadık. ”dedi. “Kazandık, çünkü sahada çok fazla birlik olduk.

“Şahsen, takıma daha fazla puan kazandırmak için hücumda gücümün tamamını kullandım ve bu yaklaşım Dünya Kupası’nda oynamama gerçekten yardımcı oldu. ”
A milli takım ile Dünya Kupası’ndaki ilk maçta Ishikawa yedek olarak soyundu, daha sonra varlığını Rusya karşısındaki ikinci maçta hissettirdi, burada ilk sette sahaya çıktı ve sonraki dört sette 20 sayı kazandırarak iyi bir başlangıç yaptı. Bir sonraki karşılaşmasında 17 sayı ile takımının Kore karşısında en skorer ismi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı, sıra dışı  performansı, ekibinin rakiplerini zorlamasını sağladı tüm performansları, Japonya’nın Voleybol Uluslar Ligi şampiyonlarına karşı sonuçta ortaya çıkmasına rağmen, rakiplerinin sınırlarını zorlamalarına yardımcı oldu. Ishikawa’nın güçlü bir rakibe karşı 23 sayılık performansı, genç kariyerinde belirleyici bir andı.

“Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı bu maçta çok güven kazandım ve oyunumda bazı iyileştirmeler yaptım” dedi. “Ancak bu beş setlik maçı oynarken hala birçok zor durum vardı ve zaferi kazanmak için daha fazla zorlamamız gerekiyordu. Demek ki bundan sonra bu konunun üzerinde çalışmalıyız. ”

Ishikawa performanslarında olgunluk ve kararlılık gösterdi ancak kendini geliştirmeye ve Japon takımı için daha iyi bir oyuncu olmaya odaklanmaya devam ediyor.

“Bu benim üst düzey milli takımdaki ilk katılımım ve Dünya Kupası’ndaki ilk tecrübem. Yaş grubu turnuvalarında başka deneyimlerim oldu, ancak bu ilk kez daha yüksek seviyede oynuyorum. Hala daha iyi bir oyuncu olmak için daha fazla üzerinde çalışmam gereken şeyleri bulmak istiyorum ”dedi.

 

“Bir sonraki hedef Olimpiyat Oyunları, o zamana kadar bu takımın bir üyesi olarak seçilmek için daha iyi bir oyuncu olmak istiyorum.”

Mayu Ishikawa, kardeşlerinden ilham alarak ve kendi başına bir yıldız haline gelmek için uzun bir yol kat etti.

“Kız kardeşim ve voleybol oynayan kardeşim tarafından motive edildim. Onları her zaman oyun oynarken gördüm, bu yüzden bu spora girdim ”dedi.

“O zamandan beri voleybol oynuyorum ve bu benim için her şey. Tabii ki, hala alış veriş yapan ve birçok yeri ziyaret eden normal bir genç olmak gibi başka şeyler denemek istiyorum. ”

Çok fazla ilham kaynağı var ve ona öğretecek Japonya’nın erkek takımını birçok turnuvada yöneten kardeşi Yuki’dan daha iyi bir kişi yok.

“Lisedeyken, kardeşim bana her zaman smaçörlük konusunda iyi tavsiyeler verirdi” diye hatırlıyor.

“Oynadığımız zaman benzerliklerimizi gerçekten anlamadım, ancak diğer insanlar aynı yaklaşım ve forma sahip olduğumuzu söylerdi. Onun tarzını taklit etmeye çalışmıyorum, bu yüzden kendi tarzım olduğunu düşünüyorum. ””

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu