Köşe YazarlarıManşet

Osman Uraner’den Nilüfer Belediyespor – Galatasaray HDI Sigorta maçı analizi

Merhaba sevgili takipçilerimiz,
Sultanlar Ligi’nde 1.haftanın son maçında Nilüfer Belediyespor, Galatasaray HDI Sigorta’yı konuk etti. Bu maçın bana düşündürdüklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Nilüfer Belediyespor takımını kim kurduysa, nasıl kurduysa tebrik etmek lazım. Sonra ‘Bursa’da voleybol bitiyor’ diye bağırıyor birileri. Olan genç altyapı sporcularına oluyor. Takımda 2 yabancı var, bir iki haftaya ‘3.yabancıyı da almalıyız’ diyecekler kesin. Türk sporcular kısa boylu ve Sultanlar Ligi için çok yeterli gözükmediler. Görünen o ki son dört takım arasında olacaklar.
Bursa müthiş bir potansiyel, kulüp tesisleri muhteşem ama kulüpte işleri organize edecek kişiler, kulübe uygun plan, proje üretemiyor. İnşallah sezon sonu Nilüfer Belediyespor’u da kaybetmez Bursa voleybolu.
Tüm sezon zor geçecek, servis ve servis karşılama da üst düzey performanslar gösteremezlerse Beylikdüzü hariç işleri zor. Maçın başında seyirci desteği ve Galatasaray’ın duraklaması ile ilk seti aldılar ama pasör çaprazlarından başka topa vuracak smaçörleri yok gibi. Umarım ben yanılırım ve Nilüfer Belediyespor çok başarılı sonuçlar alır. Bursa kadın voleybolu için çok önemli bir şehir.
Galatasaray, ilk sete çok kötü başladı ama sonradan oyunu normale döndürdüler. Geçen sene Belçikalı smaçöre nasıl katlandıklarını hatırlarsak, bu sezon da Yunanlı oyuncu aynı eziyeti çektirecek ve ülkesine büyük parayı cebine koyup gidecek. Güldeniz sakat değilse bu kadroda tek eli bağlı oynar. Cansu Sultanlar Ligi’nde sadece Galatasaray’da oynar herhalde!
Ataman kardeşim bu hataları nasıl yapıyor anlamıyorum? Dördüncülük gene kuvvetli ihtimal ama THY, AYDIN BLD, YSK, PTT’yi yabana atmamak lazım. İki kısa pasörle oynamak orta da Aslı Kalaç ve Güldeniz de olunca ilk 3 takımı zorlamak adına handikap gibi…
Voleybolun file üstünde Blok ile başladığını düşünürsek kısa pasör, kısa orta, kısa dört numara ile işiniz çok zor olacaktır.10 sene GS yönetimlerini aldattılar altyapıdan oyuncu çıkarıyoruz diye. Çıkardıkları oyuncuların hepsini büyük bonservis paralarına aldılar. Şimdilerde elde altyapı da kalmadı. Galatasaray Eski Sporcular Derneği Başkanı dikkat etsin etrafında dolaşan kişilere, kendisini aldatıyorlar. Galatasaray, yeteneksiz kişilere ölene kadar bakmak zorunda değil sırf Galatasaray’da top oynamış diye! Kaldı ki top oynadıkları süre boyunca en büyük paraları da kazandılar zaten.
Bu 3 büyükler ne kadar büyük, zengin kulüplermiş ki her branş 10 kat fazla paralara iş yapıyor (onu da eline yüzüne bulaştırıyor) yine de bitiremiyorlar kulüpleri.
Sezon boyunca Galatasaray dördüncülüğü korumak için büyük çaba sabredecek görünen o. Pasör çaprazı gerekli skor katkısını yapmaz ise dördüncülük de zor gelecek gibi. Güldeniz’in takıma katılması, pasör çaprazının skora katkı yapması, orta oyuncuların servis ve smaç sayılarının artması Galatasaray’ı yukarıda tutacaktır.
İlk hafta itibarı ile Nilüfer Belediyespor ile Galatasaray’ın bende bıraktığı izlenim budur.
Herkese iyi haftalar dilerim.

Saygılarımla,

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu