Para Volley

Oturarak Voleybol Süper Lig 2. Etap Maçları Başlıyor

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından düzenlenen Oturarak Voleybol Süper Liginde sezonun ikinci etap maçları 7-8 Mart 2020 tarihlerinde Mersin Toroslar 500 Kişilik Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek.

2019-2020 Sezonu Oturarak Voleybol Süper Lig 2. Etap Müsabakaları maç programı şöyle:


Sezonun ilk yarısında oluşan puan durumları aşağıdadır:

Oturarak Voleybol 2019-2020 Sezonu Süper Lig Statüsü:

TÜRKİYE BEDENSEL ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU BAŞKANLIĞI

2019-2020 SEZONU OTURARAK VOLEYBOL ETAPLI SÜPER LİGİ STATÜSÜ

 

ETAP ADI TARİHİ YERİ
BİRİNCİ ETAP 11-12 OCAK 2020 BOLU
İKİNCİ ETAP    7-8 MART 2020 MERSİN
ÜÇÜNCÜ ETAP 28-29 MART 2020 MUHTELİF
FİNAL FOUR ETABI  5-6-7 HAZİRAN 2020 MUHTELİF

 

S.NO İLİ KULÜB ADI
1 ZONGULDAK Kdz. Ereğli Belediyesi Spor Kulübü
2 ZONGULDAK Alaplı ALGES Spor Kulübü
3 ADANA Ayyıldız Spor Kulübü
4 GAZİANTEP Bedensel Engelliler Spor Kulübü
5 KARABÜK Gençlik ve Spor Kulübü
6 ADANA Ceyhan Gençlik Engelliler Spor Kulübü
7 KARAMAN Gençlik ve Spor Kulübü
8 DİYARBAKIR Ortopedik Engelliler Spor Kulübü
9 KARAMAN İl Özel İdare Spor Kulübü
10 BOLU Gençlik Merkezi Spor Kulübü

               

 • ) Müsabakalar Oturarak Voleybol Yarışma Talimatı ve İlgili diğer Yönergelerin hükümlerine göre oynanacaktır.
 • ) Müsabakalar 1. Etap, 2. Etap, 3. Etap ve Final Four Etabı olmak üzere dört etap üzerinden oynanacaktır.

3)  Süper Ligin Oluşumu: 2018 – 2019 Sezonunda müsabakalara katılan ve ligi tamamlayan ve bu takımlardan 2019 – 2020 sezonu için katılım dilekçesi veren ve lig taahhütnamesini imzalayan takımlar Süper Ligi oluştururlar.

    Süper ligde takım çekilmesi halinde 1.lig statüsünde ilan edilen ‘’ Oturarak voleybol 2.lig de 2019- 2020 Sezonu öncesinde 1. Ligden takım çekilmesi halinde, 2. Ligde dereceye giren takımlardan sıralamaya göre çekilen takımın yerine 1. Lige takım davet etme yetkisi Federasyona aittir.’’

4 ) Süper Lig 2018 – 2019 sezonunu tamamlayan ve 2019 –2020 sezonunda katılım dilekçesi veren Sekiz (8) takım ve 1.ligden yükselen iki (2) takım ile On (10) takımın katılımı ile tek grup ta Üç grup etabı ve Final Four etabı oynanacaktır.

 1. 2.  ve 3. Grup müsabakaları (Etap) maçları sonunda,

– Grup müsabakaları (3 etap) sonunda puan ve averaja göre oluşan genel sıralamada ilk dört sırayı alan 1.2.3. ve 4. (Birinci, İkinci, Üçüncü ve Dördüncü) olan dört (4) takım tek devreli lig usulü Final Four Etabı maçları oynamaya hak kazanırlar.

– Grup müsabakaları (3 etap) sonunda puan ve averaja göre oluşan genel sıralamada 5.6.7. ve 8. (Beşinci, Altıncı, Yedinci ve Sekizinci) sırayı elde eden toplam 4 (Dört) takım 2020-2021 sezonda süper ligde devam ederler.

– Grup müsabakaları (3 etap) sonunda puan ve averaja göre oluşan genel sıralamada son 2 sırayı alan 9.ve 10. (Dokuzuncu ve Onuncu )olan takımlar bir alt lige birinci (1.) lige düşerler.

5) Sporcu Lisansları

2019-2020 Sezonunda sporcular kendi adlarına düzenlenmiş Oturarak voleybol (Ferdi branşta eklenebilir) branşına ait lisans ve Klasifikasyon kartına sahip olacaktır.

 

Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatı (8-i bendi)

Sporcu lisans sayısı federasyon faaliyetlerine katılan sporcular için Ampute Futbol, Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Oturarak Voleybol branşlarından herhangi bir tanesi ile birlikte en fazla 2 ferdi branşta lisans çıkartabilirler. Sezon bitmeden başka bir spor dalında lisans çıkartamaz.

Diğer takım sporlarında (TS Basketbol ve Ampute Futbol) oynadığı ve lisansı olduğu tespit edilen sporcuların lisansları iptal edilecek, hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

6) Engelli ve Minimal Engelli Sporcu Sayısı ( 5 Engelli -1 Minimal Engelli Oyuncu)

2019-2020 Sezonunda takımlar klasifikasyonları yapılmış beş (5) Engelli sporcu ve bir (1) Minimal Engelli sporcu ile sahaya çıkacaklardır. Engelli sporcular (VS1-D) kendi aralarında, Minimal Engelli (VS2-MD) sporcular kendi aralarında olacak şekilde oyuncu değişimi yapacaklardır. Kurallara uymayan değişiklik talepleri müsabakanın hakemleri tarafından kabul edilmeyecektir. Bu sistemde oyundaki Minimal Engelli (VS2-MD) sporcu sayısında artma yönünde (5 Engelli 1 Minimal Engelli oyuncu ) değişiklik yapılamayacak olup, azaltma yönünde ( 6 Engelli oyuncu ) değişimi yapılabilecektir.

Takımlar genel takım kadrosunda en fazla 3 minimal (VS2-MD) engelli sporcu bulundurabileceklerdir.

 

7) Veli İzin Belgesi

Takım kadrosunda 18 yaşından küçük sporcu bulunduran kulüpler sporcuların Anne veya babasının imzası bulunan veli izin belgesi almak ve teknik kurula ibraz etmek zorundadır. Veli izin belgesi olmayan sporcular müsabakalarda oynatılmayacaktır.

 

8) Antrenörlük  

2019-2020 Sezonunda takımlar kadrolarında yarışma talimatında yer alan antrenörlük şartlarına sahip, Sezon başı düzenlenen gelişim seminerine katılmış ve vizesi yapılmış olan antrenörler görev yapabileceklerdir.

 

2019-2020 Sezonda bir antrenör kulübünden ilişik kesmediği sürece farklı liglerde ve takımlarda görev yapamaz. Antrenör kulüpten ayrıldığına dair belgeyi federasyon ibraz ettikten sonra başka bir kulüpte antrenör olarak görev yapabilir.

 

Aynı sezonda antrenörlük şartları tutan bir sporcu aynı anda başka liglerde ve takımlarda antrenörlük yapamaz. Ancak sporcu/antrenör lisansını iptal ettirip, iptal belgesini federasyona ibraz edip onay aldıktan sonra sporcu/antrenör olarak görev yapabilir.

 

Şartları uymayan antrenörlerin takımlarının başında sahaya çıkmalarına izin verilmeyecektir.

 

2019 -2020 sezonunda takımlar 1. Kademe belgesine sahip ve vizesi bulunan antrenörler ile sahaya çıkabilecekler, sezon içerisinde 2. Kademe antrenör kursu açılacaktır.

 

2020-2021 Sezonunda Süper Lig takımları 2. kademe antrenörlük belgesine sahip antrenörler ile sahaya çıkabilecekler,  1. Kademe antrenörler sahaya çıkamayacaklardır.

 

 

 

9) Kıyafet

2019-2020 sezonunda takımlar yarışma talimatının 8.maddesindeki kıyafet hükümlerine ve federasyon sayfasında ilan edilen müsabaka kıyafet yönetmeliğine  (Eşofman, Forma, Alt Pantolon, Şort ) uymak zorundadırlar.

 

10) Reklam ve Sponsorluk

     2019-2020 sezonunda müsabaka kıyafetlerine reklam alan kulüpler aldıkları sponsorluk ve reklamlarla ilgili olarak yarışma talimatının 8.maddesinin 9.bendinde yar alan hükümlere uymak zorundadır. Uymayan takımlar hakkında cezai işlem yapılacaktır. Takımlar reklam-Sponsorluk almaları halinde reklam-sponsorluk anlaşmasının bir nüshasını federasyona etap öncesi göndermek zorundadır.

 

11) Transfer Dönemleri Transfer Bedelleri

Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatının 8. Maddesi (c) ve (d) bendine göre; Takımlar birinci ve ikinci etap (2.Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar) arasında transfer yapabilirler.

c)Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında (2.Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar), kulüplerinden geçici bonservis (ilişiksiz belgesi) almaları halinde, sezon içinde müsabakalara katılmış olsalar dahi, taahhütname aranmaksızın ara transfer yapabilirler.

d)Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında (2.Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar), lisanslı olduğu kulüpten izin almak kaydıyla, başka bir kulübe geçici transfer yapabilirler. Bu sporcular, sezon bitiminde hiçbir belge aranmaksızın, lisanslı oldukları kulübe geri dönerler.

 Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatının 8. Maddesi (c) ve (d) bendine göre;  

Takımlar birinci ve ikinci etap arasında transfer yapabilirler.

 1. c) Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında, (Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar) kulüplerinden GEÇİCİ BONSERVİS (İlişiksiz belgesi) almaları halinde, sezon içinde müsabakalara katılmış olsalar dahi, taahhütname aranmaksızın ara transfer yapabilirler.
 2. d) Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında, lisanslı olduğu kulüpten izin almak kaydıyla, başka bir kulübe geçici transfer yapabilirler. Bu sporcular, sezon bitiminde hiçbir belge aranmaksızın, lisanslı oldukları kulübe geri dönerler.

-Süper Lig takımında oynayan oyuncular alt lige (1.Lige ) transfer olamazlar.

  Yabancı Uyruklu sporcular İçin

 Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatının 8. Maddesi (e), (f)  ve (g) bendine göre;

 1. e) Yabancı uyruklu sporcuların tescil lisans ve vize işlemleri her zaman, transfer işlemleri ise liglerin başlangıcından önce ve ara verme döneminde yapabilir.
 2. f) Transfer yapan spor kulübü ; yabancı uyruklu sporcuların oturma izinleri ve diğer işlemlerini yaptıktan sonra il müdürlüğü aracılığı ile federasyona bildirilir. Federasyon tarafından sporcunun ülkesinden izin aldıktan sonra uygun görüş yazısının İl müdürlüğüne bildirilmesi üzerine lisans işlemleri il müdürlükleri tarafından yapılır.
 3. g) Türkiye ‘de bir spor kulübüne gelen sporcunun yine Türkiye’de yapacağı tescil, Lisans, Vize ve Transfer işlemleri sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer yönetmeliği ile talimat çerçevesinde yapılır.

* Yabancı oyuncular sicil lisans talimatına göre üç (3) oyuncu transfer edilebilir. Müsabakalarda 3 oyuncu sahaya çıkabilir, ancak oyunda aynı anda 2 oyuncu yer alabilir.

 

12) 2019-2020 Transfer Bedelleri

Süper ligden transfer edilecek oyuncular için 3.000 TL (ÜÇ BİN LİRA)

1.ligden transfer edilecek oyuncular için 2.000TL ( İKİ BİN LİRA)

13) Türkiye Kupası

Türkiye Kupası düzenlenmesi halinde, bir önceki yıl ilk dört (4) sırayı alan takımlar kupa müsabakalarına katılma hakkı kazanırlar.

14) Etaplar:    

ETAP ADI TARİHİ YERİ
BİRİNCİ ETAP 11-12 OCAK 2020 BOLU
İKİNCİ ETAP    29 ŞUBAT 1 MART 2020 MUHTELİF
ÜÇÜNCÜ ETAP 28-29 MART 2020 MUHTELİF
FİNAL FOUR ETABI  5-6-7 HAZİRAN 2020 MUHTELİF

Katılan takımlar belirlenen fikstüre göre maç yapacaklar ve bu müsabakaların puan ve averajları 1.etaptan 2.Etapa,2.etaptan 3.etap müsabakalarına taşınacaktır. 3. Etap müsabakaları sonunda genel sıralama belirlenecektir. Etaplar sonunda puan ve averajlara göre belirlenecek genel sıralamada ilk dört sırayı alan (1.2.3.4.) takımlar Final Four oynama hakkı kazanacak, beşinci, altıncı, yedince ve sekizinci (5.6.7.8.) olan takımlar 2020-2021 sezonunda süper ligde oynama hakkını elde edecekler, gruplarında son iki sırayı alan takımlar (9.10.) olan takımlar alt lige (1.lige ) düşeceklerdir.

 

    Etap (Grup ) Müsabakaları: Oturarak Voleybol Süper Liginde 1. 2. 3.   Etap Müsabakaları tek grupta toplam 10 takım ile belirlenen fikstüre göre kendi aralarında üç etap (1. 2. 3. etap) müsabakalar yapacaklardır.1.  2.  ve 3. Etap (Grup müsabakaları) maçları sonunda,

-Üç etap (Grup müsabakalar) sonunda oluşan genel puan ve averaj sıralamasın da ilk dört sırayı alan dört (4) takım tek devreli lig usulüne göre birbirleri ile Final Four Etabı maçları oynamaya hak kazanırlar

-Üç etap  (Grup müsabakaları) sonunda oluşan genel puan ve averaj sıralamasında 5.6.7. ve 8. (Beşinci, Altıncı, Yedinci ve Sekizinci) sırayı elde eden toplam 4 (Dört) takım 2020-2021 sezonda süper ligde yer alma ve oynama hakkını elde ederler.

Üç etap (Grup müsabakaları) sonunda oluşan genel puan ve averaj sıralamasında son 2 sırayı alan ( 9.ve 10.olan) takımlar bir alt lige birinci (1.) lige düşerler

Final Four Grubu; -Üç etap (Grup müsabakalar) sonunda oluşan genel puan sıralamasın da ilk dört sırayı alan dört (4) takım tek devreli lig usulüne göre Final Four etabı maçları oynamaya hak kazanırlar. Final Four grubu maçları Federasyonca (TBESF) belirlenen ilde ve ilan edilen tarihte tek devreli lig usulüne göre turnuva maçları oynarlar. Final Four müsabakaları neticesinde puan ve averaja göre genel sıralama yapılacak ve 1. (Birinci) olan takım şampiyon olacaktır. Genel sıralamada 1.ve 2. olan takımlar 2020-2021 Avrupa kulüpler kupaları müsabakalarında ülkemizi temsil etme hakkını elde eder.

Final Four grubu aşağıdaki şekilde oluşan ve TBESF tarafından belirlenecek ilde Tek Devreli Lig usulüne göre birbirleri ile turnuva maçları oynarlar.

 1. ……………………….
 2. ……………………….                                     Tarih:…………………………
 3. ……………………….            Yer :………………………….
 4. ……………………….

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu fikstür çekiminden önce müsabakaların oynama şeklinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

15 ) Yabancı Oyuncu Sayısı

2019-2020 sezonunda yabancı oyuncu sayısı

Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatı (Madde 7)

Ülkemizde tescil vize ve transfer işlemi (c bendi) Oturarak Voleybol branşında

Kadın-Erkek 3 (Üç ) yabancı uyruklu sporcu ile lisans vize ve transfer işlemi yapabilirler.

 

16) GENÇ OYUNCU

2019 -2020 Sezonunda her takım 20 yaş altı en az 1 genç oyuncu bulundurmak zorundadır.

 

17) Süper Ligde müsabakalara katılarak tamamlayan ve katılım dilekçesi veren ve taahhütname imzalayan takımlar Federasyon tarafından oluşturulacak 2019-2020 sezonu ile ilgili statüde yer alacaklardır.

Federasyon Süper ligdeki takımların oyuncu niteliği ve müsabaka kalitesini göz önünde bulundurarak,

Teknik Kurul’un da uygun görüşüyle Süper Ligdeki takım sayısını arttırabilir.

Süper Lig Statüsü takımların katılım durumuna göre her yıl Federasyon tarafından yeniden belirlenecektir,

 

18) Mali Yaptırımlar

Sezon başında müsabakalara katılım formu ile Federasyon tarafından gönderilen taahhütnameyi imzalayıp federasyona teslim eden takımlar ligi (1. Etap, 2. Etap,3.etap  ve Final  Four Etabı) tamamlamak zorundadır. Mücbir sebepler dışında   (Doğal afet ve iklim şartları, Kanuni Grev, Seferberlik İlanı, Savaş Hali, Genel Salgın Hastalık, Sel, Trafik Kazası, Yangın vb, Kulübün kapatılması) yönetim kurulunca mazeretleri geçerli kabul edilmeyen ve müsabakalara katılamayan takımlar, daha önce oynadıkları müsabakalarda Federasyon’dan aldıkları yevmiye ve yollukları, yasal faizi ile birlikte iade etmek zorundadırlar ve 1. Lige düşerler

 

19-GENÇ OYUNCU

2019 -2020 Sezonunda her takım 20 yaş altı en az 1 genç oyuncu bulundurmak zorundadır.

 

20- PUANLAMA SİSTEMİ:

Bu sistemde, önceden belirlenmiş fikstüre göre, kulüp takımlarına puan esasına göre birbirleri ile seri müsabakalar yaptırılır ve müsabaka sonucu elde edilen puanlara göre sıralama yapılır.

3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,

3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan,
2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan,
1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.
Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına (3) puan eklenir. Setler 25-0, 25-0, 25-0 olarak tescil edilir.

Bir veya birkaç takım tarafından kazanılan puanların eşitliği halinde, sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
            Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.
Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.
Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

 

 

21-TOP:   MİKASA MVA 200 (Lacivert-Sarı)  Renkli Top ile oynanacaktır.

 

 

22-TAKIM KADROSU:

 

2019-2020 Sezonunda Süper Lig Kulüplerinin resmi müsabaka kadrolarında Antrenör, Yardımcı antrenör, Tıp Doktoru, Fizyoterapist, Masör ve en fazla 12 (on iki) sporcu olarak belirlenmiştir.

 

2019-2020 sezonunda bir takımda 12 Sporcu, 1 Yönetici, 1 antrenör olmak üzere toplam 14 kişiye ödeme yapılacaktır.

NOT: Yöneticiler kulüp üyesi olmak zorundadır ve kulüp yönetim kurulu kararı gerekmektedir

 

-Türkiye Süper liginde sahaya çıkacak teknik ekibin ( Koç, Yardımcı Koç, Tıp Doktoru, Fizyoterapist, Masör) sezon için Federasyondan FOTOGRAFLI sahaya çıkış belgesi alması zorunludur.

 

– Başhakem resmi ısınmayı başlattıktan sonra, oyun sahasında sadece müsabaka cetvelinde isimleri yazılı bulunanlar kalacaktır.

 

 

Statüde yer almayan her türlü konud

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu