Genel Haberler

Oyuncular için en tehlikeli çizgi

Alexander Ketrzynski, bir oyuncu olarak geçirdiği tüm yıllar boyunca, oyuncuların orta çizgide birbirlerinin ayağına basmasından kaynaklanan çok fazla ayak bileği ve diz yaralanmasına kişisel olarak katlandı ve tanık oldu.

Bir koç olarak, genç oyuncularla çalışırken, bir oyuncunun çizginin üstüne düştüğünü her gördüğümde korktum. En genç oyuncularda birkaç sakatlık oldu, ancak zıplamalarının yüksekliği ve bunun sonucunda iniş sırasında daha düşük etki nedeniyle neyse çok ciddi değillerdi. Yine de, bu genç sporcular olgunlaşıp çok daha yükseğe zıpladıklarında, kendilerinin veya diğer oyuncuların kariyerlerini sonlandıracak sakatlıklara neden olacaklarını veya kendilerini bu riske atacaklarını bilmekten çekiniyordu.

Oyuncularını korumak için, oyunculara ilk andan itibaren ve her antrenmanın başında orta çizgiyi “Ölüm Çizgisi” olarak düşünmeleri gerektiğini söylemeye başladı. “Line of Death” tabiri abartılı bir tabir ama biraz eğlenceli ve özellikle genç oyuncular için hatırlaması kolay. Çizgiye inmeyi dikkatsizliğin ve herkesin güvenliğini hiçe saymanın doruk noktası olarak görüyordu. Bir koç, oyuncuların bu şekilde dikkatsiz olmalarına izin verdiğinde, oyuncu ve takım için sakatlanma durumunu  göz ardı etmiş olur. Oyuncular becerilerini geliştirmek için çok fazla zaman ve çaba harcarlar. Sakatlandıklarında ise gelişimleri durur ve hatta iyileşme süreleri boyunca tersine döner. Bu aynı zamanda kariyer gelişimlerini de etkiler. Daha da önemlisi, takım için bu, şu anda sakatlanan oyuncunun belirli bir rolde olduğu gelişimde bir kayıp ve kesinti anlamına gelir. Aynı zamanda takımın nihai hedeflerini tehlikeye atar.

Orta çizginin dışında kalmanın ek bir avantajı da oyuncuların ağın üzerinde doğru kararlar vermeye zorlanmasıdır. Uygulama, tüm oyuncuların beceri seviyesini yükseltir. Oyuncu, çizginin dışında kalması gerektiğini anlarsa, tamamen ağın diğer tarafında bulunan bir topa smaç yapma girişiminde bulunma olasılığı çok daha düşüktür ve böylece kural dışı bir hücum ihlali veya file temas ihlalinden de kaçınır. Bunun yerine oyuncu, rakibinin muhtemelen smaçlamaya çalışacağı aynı topu bloklamayı seçecektir.

Alexander Ketrzynski şu anda Pakmen Voleybol Kulübü ile ilişkili ve aynı zamanda oyun konusunda tutkulu olan üç erkek çocuk babası ve 1984 Kanada Olimpiyat Erkek Voleybol Takımı’nın bir üyesidir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu