Genel Haberler

Hollanda Voleybolunun Solak Geleceği

“Remember Your Name”, antrenmanlar ve maçlar sırasında birçok sporcuya ilham veren popüler bir şarkıdır, ancak bu durumda deyim kesinlikle Hollanda voleybolunun yükselen yıldızı Elles Dambrink için kullanılabilir. Genç oyuncu, A milli takımla unutulmaz bir yaz geçirdi, VNL’de ilk maçına çıktı ve ardından #EuroVolleyW’ye çağrıldı. Hollanda ve Belçika’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında 20 Yaş Altı Kadınlar ile Elles ve takım arkadaşları dünyada dördüncü sırayı aldılar.

Elles çok genç olmasına rağmen 13 yıldan fazla bir süredir bu sporu yapıyor.

Beş yaşında, memleketi Ouderkerk aan den IJssel’de Voleco kulübünün genç takımlarında oynamaya başladı. Altı yaşından önce spora başlamak yasaktı ama ailesi koçu tanıyordu ve oynamasına izin vermesi için onu ikna etti.

Elles’in annesi de aynı kulüpte oynuyordu ve kızını kulübe getirip denemek kesinlikle onun fikriydi.

Kelimenin tam anlamıyla profesyonel olmak Elles için oldukça yeni bir deneyim. Ondan önce, her gün antrenman yapmadığı için kulüpler seviyesinde her zaman okulu vardı. Ama bu yazdan itibaren hayatı voleybolla geçti.

Elles şimdi Team 22’deki deneyiminin keyfini sonuna kadar çıkarıyor. Daha önce Project 22 olarak adlandırılan bu, 2022’de Hollanda’nın Polonya ile birlikte ev sahipliği yapacağı, yaklaşmakta olan Kadınlar Dünya Şampiyonası ışığında kurulmuş bir Hollanda takımı. Genç ve yetenekli oyuncular daha deneyimli oyuncularla antrenman yaparken, asıl hedef 2022 Dünya Kadınlar Şampiyonası.

Herkes Elles’in sadece bir yedek olmasını beklerken, takımının sahadaki ana kahramanıydı. Çünkü onunla çok ilgilenen bir teknik ekip sayesinde çok özgürce oynayabilme şansı yakaladı. Bu turnuvayı ilk uluslararası maçlarımı deneyimlemek için harika bir yol yapan da buydu. Çoğunlukla güçte ve oyundaki her türlü farklı seçeneği kullanmanın yeni yollarını keşfetmede geliştiğime inanıyor.

Elles, bu yaş kategorisinde FIVB Dünya Şampiyonasında U20 takımı için de önemli bir rol oynadı. Rotterdam Topsport’ta oynamak harikaydı diyor. Galibiyetler ve elde ettiğimiz başarıdan gurur duyuyor ancak takımın böyle harika bir turnuvadan sonra madalya kazanamaması onda hayal kırıklığı yarattı. Ve yarı final maçına ulaşarak çok şey öğrendiğini düşünüyor. Anavatanına döndüğünde, bazıları ona “Hollanda Voleybolunun solak geleceği” diyordu.

Elles saha dışında antrenman bittikten sonra farklı şeyler düşünmeyi seviyor. Radboud Üniversitesi Nijmegen’de yarı zamanlı Ekonomi ve İşletme Ekonomisi okuyor. Mümkün olduğunda, hafta sonları köyüne gitmeyi ve mümkün olduğunca arkadaşları ve ailesiyle takılmayı seviyor.

Victoria Georgieva

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu