Plaj Voleybolu

Plaj Voleybolunu Avrupa Takımları Domine Ediyor

Avrupa Takımları Dünya Turu Madalyalarının 146 sına Sahip Oldu

Plaj Voleybolu sezonu, Meksika’da Chetumal’da düzenlenen 4-yıldızlı bir etkinlikle sona erdi ve Avrupa ekipleri için 2019 başarılı bir yıl oldu! Ocak ayının başlarında Lahey’de düzenlenen ilk etkinlikten bu yana Dünya Turu’nda verilen 252 madalyanın % 58’ini oluşturan 146 madalya kazandılar.

Ayrıntılı döküme bakarsak erkekler ve kadınlarda toplam 52 altın, 46 gümüş ve 48 bronz madalya verildi. Avrupa ekipleri 35 kez podyumun en üst başmağında yer alırlarken 31 gümüş ve 31 bronz madalya kazandılar.

Son sezon, Avrupa Plaj Voleybolu için birçok önemli an içeriyordu. Açıkçası zirve noktası, Hamburg’da düzenlenen ve Avrupa takımlarının podyumun her basamağını işgal ettiği FIVB Dünya Şampiyonası’nda oldu. Viacheslav Krasilnikov ve Oleg Stoyanovskiy  Rusya için tarihi bir altın madalya kazandılar.Almanların yükselen yıldızları Julius Thole ve Clemens Wickler ikinci olurlarken onları iki kez EuroBeachVolley şampiyonluğu kazanmış olan Norveç’ten Anders Berntsen Mol ve Christian Sandlie Sørum takip etti. Krasilnikov ve Stoyanovskiy, erkeklerde Dünya Şampiyonası altın madalyasını kazanan üçüncü Avrupa takımı oldu. Daha önce aynı başarıyı 2009 da Alman Julius Brink/Jonas Reckermann ve 2013 yılında Hollandalı Alexander Brouwer/Robert Meeuwsen elde etmişti.

Dahası, Avrupa takımları Eylül ayında Çin’de yapılan Olimpiyat eleme etkinliğinde baskın olma hüviyetini devam ettirdi. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın Plaj Voleybolu yarışmasında, İtalya ve Letonya erkek takımların yanı sıra İspanya ve Letonya kadın takımları da kendi ülkeleri için bir yer edindiler.

Bu yeterli olmadıysa, Roma’da düzenlenen FIVB Dünya Turu Finalleri, uluslararası sahnede Avrupa’nın lider konumunun bir göstergesiydi. Krasilnikov/Stoyanovskiy bu unvanı sürekli büyüyen özgeçmişlerine eklerken 2016 Olimpiyat şampiyonu Laura Ludwig ve yeni ortağı Margareta Kozuch, ikonik Foro Italico’da kadınlar yarışmasının galibi oldular.

Avrupa Plaj Voleybolu, sadece ‘Eski Kıta’dan gelen takımların elde ettiği sonuçlarla öne çıkmıyor. Ulusal Federasyonlar ve destekleyicileri, rekor sayıdaki Dünya Turu etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde son derece etkiliydi, bunlardan 2019 yılı boyunca 87 etkinlikten 42 si (%47) Avrupa topraklarında gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Başta Almanya olmak üzere, Hollanda, İsviçre, Norveç yıllardır, Milli takım düzeyinde yatırım yapıyorlar. Brezilya da giderek fakirleşiyor ve eski gücünde değil. Refah ve eğitim düzeyiyle orantılı olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu