Plaj Voleybolu

Plaja Yeni Bir Ezeli Rekabet mi Geliyor?

2019 yılı kesinlikle plaj voleybolu için hatırlanması gereken bir yıl oldu ve Norveç ve Rusya arasında sporun en büyük rekabetinin potansiyel olarak ne olduğuna tanık olduğumuz bir yıldı. Birkaç yıl boyunca devam etmek için tüm malzemelere sahip, ancak kısa vadede bile hayranları konuşmaya ve tahmin etmeye devam ederken, tam FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu programı ve Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları da dahil olmak üzere eğlenceli bir 2020 olacak.
Norveçliler veya daha yaygın olarak bilinen ‘Plaj Voleybolu Vikingleri’, 2018/2019 yılını, FIVB Yılın Takımı  ve Avrupa şampiyonu olarak dünyada 1 numara olarak yer almayı içeren inanılmaz başarılarla sona erdirdi. Ayrıca Las Vegas, Itapema, Jinjiang, Ostrava, Gstaad, Tokyo ve Viyana’da Dünya Turu etkinlikleri kazandılar. Anders Mol, bireysel olarak En Sıra Dışı Oyuncu, En İyi Pasör, En İyi Blokör, En İyi Hücum Oyuncusu ödüllerini alırken Christian Sorum ise iki yıl üst üste En İyi Defans Yapan Oyuncu seçildi.
Vikingler rekorları konuşturuyor, ancak Norveçliler ile Rusya’nın Oleg Stoyanovskiy ve Viacheslav Krasilnikov arasındaki rekabeti bu kadar ilgi çekici kılan şey, Norveçlilerin geçen yıl neredeyse her şeyi kazanmış gibi görünse de muhtemelen sezonun en büyük iki etkinliğini kazananın Rus çifti olmasıydı. 7 Temmuz’da Hamburg’daki finalde Almanya’dan Julius Thole ve Clemens Wickler’i yenerek FIVB dünya şampiyonu oldular ve 8 Eylül’de Roma’daki Dünya Turu Finalleri’nde aynı takımı yendiler. Bu, Rusların Estonyalı koçu Rivo Vesik için sürpriz olmadı. Her şey, iki büyük şampiyonluk kazanmayı planladıkları daha büyük bir vizyonun parçasıydı, ancak bu durum başarıya yönelik periyodik bir plandaki daha kötü performansları kabul etmek zorunda oldukları anlamına geliyordu.
“Hedefimiz aslında Moskova’da düzenlenen Dünya Şampiyonaları ve Avrupa Şampiyonaları olarak belirlendi. İlk hedefimiz Dünya Şampiyonası idi ve sezonun en büyük turnuvasına hazırlanmak için bazı turnuva ve bazı madalyalarda performansımızı feda etmek zorunda kaldık. Oyuncuların bize güvendiğinden ve bu konuda verdiğimiz kararlardan dolayı çok mutluyum. Oyuncuların, motivasyonlarını ve her şeyi kazanma istekliliklerini anlıyorum, ancak bir antrenör olarak hepsini kazanamayacağınızdan eminim. Bu yüzden oyuncularla bazı turnuvaların kötü olacağını kabul ettik, ancak bunun daha iyi ve daha büyük bir amaç için olduğunu söyledik. ”
Vesik, iki kez FIVB Dünya Şampiyonası’nda beşinci oldu ve 2014 yılında Stoyanovskiy’ye koçluk yapmaya başladı. Tayland’da tatildeyken Stoyanovskiy’nin babası ile görüştükten sonra, iki yıl boyunca genç Ruslara, Baden, Avusturya’daki Avrupa U22 Şampiyonası’nı kazanmalarını sağlayan bir yolculukta koçluk yaptı. Stoyanovksiy Krasilnikov ile bir araya geldiğinde, Vesik  ve ekibin diğer üyeleri ile Dünya Şampiyonası zaferine koştu.
“Öncelikle, Rus milli takımında üç ila beş takımla birlikte çalıştığımız bir koç Vyacheslav Nirka vardı. Fizik, doktor, fiziksel koç ve Maksim Royuk’tan istatistik ve koçluktan yardım alıyoruz. Ayrıca Rusya federasyonundan da büyük yardım aldık! Büyük bir ekibimiz var ve onlara yalnız koçluk yapmıyorum. Hepimiz birbirimize yardım ediyoruz. Yolculuğum Oleg ile daha çok başladı ve bazı iyi sonuçlar aldık ve bu sonuçlardan milli takıma gittim ve Oleg, Salva ve ekibin geri kalanıyla çalışma ayrıcalığına sahibim ”.
Vesik, Stoyanovskiy ve Krasilnikov için 2019 sezonu hakkında dünya şampiyonu, Dünya Turu Finalleri şampiyonu olmalarının yanı sıra Lahey’de ve Xiamen’de kazanmanın muhteşem zirvelerinden söz ediyor. Vesik, Stoyanovskiy ve Krasilnikov için 2019 sezonu hakkında dünya şampiyonu, Dünya Turu Finalleri şampiyonu olmalarının yanı sıra Lahey’de ve Xiamen’de kazanmanın muhteşem zirvelerinden söz ediyor. Ayrıca Gstaad’da sadece 17. ancak Dünya Turu’nda Moskova’da dokuzuncu ve Rus başkentinde de Avrupa Şampiyonasında dokuzuncu oldular. Ancak Vesik her şeyin sürecin bir parçası olduğu konusunda ısrar ediyor.
“Oleg ve Slava’yı doğru zamanda zirveye taşıyan uygulamalar, turnuvalar, zihinsel ve fiziksel hazırlık stratejisiydi. Antrenör ve oyuncu arasındaki güven benim için en önemli şey. Kötü bir sonuçtan sonra Roma’da kazanmak istedik. Çöküş o kadar derin ve uzun değildi, ama bence bu bize bir avantaj sağladı. Dünya Şampiyonalarından sonra bazı turnuvaların zor olacağını biliyorduk, ancak tahmin ettiğimizden daha uzun sürdü. Roma’da çocuklar başarıya açtı ve Dünya Şampiyonasının şanslı bir sonuç olmadığını göstermek istiyorlardı. Hamburg’daki Vikinglere karşı oynamadığımız için, onları oynasaydık Dünya Şampiyonasını kazanamayacağımızı söyleyen insanlar vardı. ”
Vikinglerin neden Dünya Şampiyonalarını veya Dünya Turu Finallerini kazanmadığı sorulduğunda, Vesik diyor ki: “Vikingler harika bir sezon geçirdiler bu kesin. Ama hepsini kazanamazsınız, bir yerlerde bir şey eksikti. Bu, hazırlık olabilirdi, her zaman onları çevreleyen kameralar olabilirdi, yoksa başka bir şey miydi? Bilmiyoruz, sadece buna onlar cevap verebilirler. ”
Ekibi ile Sorum / Mol arasındaki rekabetin ABD’nin Phil Dalhausser / Todd Rogers ve Brezilya’nın Alison Cerutti ve Emmanuel Rego arasındaki rekabete benzeyip benzemeyeceği sorulduğunda, Vesik de aynı fikirde: “Harika olabilir, ancak her rekabet farklıdır. El Classico, Manchester derbisinden farklı ve bu tür rekabetleri çok seviyorum, sporumuzda olmaları gerektiğini hissediyorum ve medyanın onları anlatması gerektiğini hissediyorum. ”
Takımın bu yıl kesinlikle Olimpiyat altını hedefi var, ancak Vesik 4 yıldızlı etkinlikte Erkekler turnuvasıyla çok yakında kendileri için yeniden başlayacak olan Dünya Turu sezonuna hazırlanırken sırlarından hiçbirini vermek istemiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu