Genel Haberler

Portekizli Liberodan Karantinada Diyet İpuçları

Evde kalmak sadece kurallara harfiyen uymak ve zaman geçirmenin yollarını bulmak anlamına gelmez. Sınırlama, üst düzey performans sporcuları söz konusu olduğunda çok önemli olan zihinsel ve fiziksel adaptasyonu gerektirir. Olası diyet değişikliklerini ve sonuçlarını hesaba katmak gerektiğinden, iyi bir fiziksel egzersiz planı yeterli değildir. Olası diyet değişikliklerini ve sonuçlarını hesaba katmak gerektiğinden, iyi bir fiziksel egzersiz planı yeterli değildir. Evde kalmanın yanı sıra aktif olmanın ve tüm iyi uygulamaları korumanın önemli olduğu bir zamanda, Portekiz Takımının liberosu Joana Resende’nin şu anda söylediklerini duymak iyidir, çünkü şu anda Porto Üniversitesi Spor Merkezinde Beslenme Servisi’nde çalışıyor.

Her zaman sahada her bir nokta için savaştığı coşku ve kararlılığı gösteren ve kadın milli takımının ve AJM/FC Porto takımı liberosu bu değişikliğin tehlikeleri konusunda uyarıyor ve nasıl sağlıklı besleneceğiniz ve nasıl güvende kalacağınız konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

“Şüphesiz, beslenme uzmanı yaşadığımız durum karşısında baskın bir rol üstlenmektedir. Birçok durumda, fiziksel aktivitede bir azalma vardır ve diyetlerimizde bazı ayarlamalar yapmak gerekebilir, çünkü kilo almamak için, yuttuğumuzdan daha fazla tüketmemiz, kendimizi olabildiğince formda ve hazır tutmamız gerekir ”diyor Joana. “Üst düzey bir performans sporcusu olmak ve bir sonraki duyuruya kadar askıya alınan faaliyetlerle, yapabileceğim tek şey garajımda sahip olduğum malzemeyle çok sınırlı bir şekilde antreman yapmak. Yine de, kayıpları en aza indirgemek ve beni rekabetin devam ettiği gün için mümkün olduğunca aktif ve mümkün olduğunca hazır tutmak için bana verilen bir eğitim planına uymam gerekiyor. ”

“İçinde yaşadığımız tamamen yeni bir durum ve bu bizi günlük yaşamımızdaki bir dizi değişikliğe, bazı hayal kırıklığı ve motivasyon kayıplarına götürdü. Ancak bu durumu tersine çevirmek için doğru yoldayız ve izolasyon önlemlerini takip ederek ve evde kalarak, yakında rutinimize geri döneceğiz. Aktif kalın, iyi beslenme alışkanlıklarına sahip olun, sağlığınıza ve zihninize dikkat edin. Her şey yoluna girecek, ”diye ekliyor Resende.

Joana’nın tavsiyeleri

Karşılaştığımız bu atipik dönemi dikkate alarak ve diyetimize de dikkat etmemiz gereken bir zamanda, bazı öneriler bırakıyorum:

  •  Mümkün olduğunca başkalarıyla temastan kaçınmak için süpermarketin dağıtım hizmetini kullanmak daha iyi olabilir
  • Gıda güvenliği kurallarına uymanın yanı sıra gıdaları iyi yıkamak ve yemek pişirmede kullanılan tüm yüzeyleri ve eşyaları dezenfekte etmek çok önemlidir.
  • Meyve tüketimini artırın ve portakal, kivi, mandalina, kırmızı meyve ve sebze gibi daha fazla antioksidan güce sahip olanları seçmeye çalışın
  • Yağ alımını azaltın ve porsiyonları kontrol etmek için önemli olan yağlı meyveler ve zeytinyağı gibi daha ilginç yağları tercih edin ve ayrıca mümkün olduğunda aromatik bitkilerin kullanımına başvurun.
  • Örneğin su, çaylar, şekersiz limonatalar yoluyla hidrasyonu güçlendirin ve sadece susadığınızda içmeyin
  • Protein alımını sürdürün
  • Karbonhidrat bakımından zengin gıdaların alımını ayarlayın, çünkü fiziksel aktivitedeki azalma nedeniyle gerekli olabilir, ancak günlük görevler ve kas kütlesi seviyelerini korumak için gerekli olduğundan, bunları kısıtlamayın
  • Atıştırmalıklara ihtiyaç duyduğunuzda, meyve, hafif jelatin, Lupini çekirdekleri, yağsız patlamış mısır, havuç çubukları vb. yiyecekleri seçin.
  • Fiziksel aktiviteyi sürdürmek ve hareketsiz bir yaşam tarzı ile savaşmak son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu