Köşe YazarlarıManşet

Sadece Boskovic ile derbi kazanmak zor!

Yalnızca Boskoviç üzerinden oynayıp nasıl galip geleceksiniz?
Merhaba sevgili voleybol severler,

Coronavirüsü sebebiyle seyircisiz oynanan derbi maçta gülen taraf yine VakıfBank oldu.

Birinci setin ortalarında skorda beraberlik varken Haak servise geçti, 23/16’ydı bıraktığında. Yani Eczacıbaşı başı bu kadar aciz kalmamalı hücum etmek için hem de üçlü hücum pozisyonunda.

Eczacıbaşı ve Sultanlar Ligi oyuncu Şampiyonlar Ligi oyuncusu değil Newcombe!
Eczacıbaşı VitrA’da Boskovic’in arkada olduğu pozisyonlarda 6 numaradan atak yapması büyük hata. Pasör öndeyken 2 numara atak olmadığı zaman VakıfBank bloğu ortaya toplanıyor. Hem orta oyuncunun bloğunu hücumunu kontrol ediyorlar çok rahat, hem de 6 numaraya geliyorlar Newcombe 4’te, Boskovic 6 numara hücumlarını kontrol etmek üçlü blokta çok kolaylaşıyor. Boskovic’e arkada bir numaradan atak yaptırmak lazım.1 no dan paralel blok out vurabilir, blok arasına vurabilir veya keskin çapraz vurabilir.1 no atakta  ikili blok a karşı hücum eder ama 6 numaradan üçlü blokta hücum etmek zorunda kalıyor.

İkinci set 15/12 de Boşkovic’in ayağı burkuldu dışarı çıktı.
Hackley’in hücumda takıldığı  pozisyonlarda ( yavaş ve daha bombeli yüksek bir topa hücum ediyor) Gabi’yi oyunu aldı VAKIFBANK .Gabi ile 4 no dan (karşısında 2 no da Eczacıbaşı  pasörü Gamze vardı.İkili değişiklik yapmayı düşünmedi Motta) çok çabuk ataklarla seti rahat kazanmasını sağladı VakıfBank. 25/18 VAKIFBANK .

VakıfBank servisi Natalia’e atıyor, manşeti Natilia  alınca hücum edemiyor. ortadan atak olmayınca Eczacıbaşı’ nın iki alternatifi kalıyor Newcombe ve Boskovic.Eczacıbaşı başı sadece Boskovic ile skor üretmeye çalışınca VakıfBank’ta ikili, üçlü blokla çok büyük avantaj sağlıyor.

Hande ve Saliha’nın sakatlıktan dolayı takımda olmamasında Newcombe’ye mecbur kaldı öyle gözüküyor fakat sene başında Hande’yi pasör çaprazı oynatıp bazı maçlarda 4 no da Melis Durul u kullanıyordu. Bu maçta hiç bunu denemedi. Bu da gösteriyor ki sezon başından beri ve daha önceki senelerde aynı antrenörün takım kadrosu içinde A-B veya C planı olarak bir çalışma yapılmamış.
VakıfBank ‘ta bugün Meliha için maçı sunan spiker “neredeyse hiç smaç vurmuyor, hücumda kullanılmıyor fakat manşet ve defansta takıma katkısı çok fazla” dedi. Yani bir sistemi var VakıfBank’ın. Libero ile beraber Meliha, manşet yükünü alıyor, orta oyuncular ve pasör çaprazı ile diğer 4 numara smaçörü skor üretiyor. Buna benzer bir taktik uygulama Eczacıbaşı’nda sene başından beri yok. Geçtiğimiz senelerde de yoktu. Son 3-4 seneye bakarsak Sadece Boskovic bütün maçlarda en çok topu alan, en çok sayı üreten, en skorer oyuncu. 4 numara yabancı oyuncuların skor katkısı oluyor. Orta oyuncuların skora katkısı neredeyse yok.
İki takım yedekleri arasında da kıyaslama yaparsak; Beyza çıkıyor Ergül giriyor, diğer tarafta ise Hackley çıkıyor Gabi giriyor…
VakıfBank bir şekilde tüm rakiplerden daha iyi hazırlanıyor. Yılların birikimi, kalitesi var. Fenerbahçe de bu şekil doğru yapılanıyor ama sakatlıklar bu sene planlarını bozdu. Play off’ larda form tutmuş bir Fenerbahçe final oynarsa kimse şaşırmasın.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu