Plaj Voleybolu

Şampiyonlar Ligi Zaferinden World Tour Altınına Yolculuk

Maggie Kozuch, hem kapalı hem de plaj voleybolu alanında en yüksek başarıyı elde eden dünyadaki çok az oyuncudan biridir. Pomi Casalmaggiore ile CEV Şampiyonlar Ligi’ni kazandı ve 2019 yılında ortağı Laura Ludwig ile birlikte Roma’daki Dünya Turu Finalleri’nde FIVB Plaj Voleybolu etkinliği kazanarak seçkin bir oyuncu grubuna katıldı.

Bu, özgür ruhlu Alman blokçu ile onun salondan plaja geçişini anlatıyor.

“Sporu değiştirme kararım birçok şey yüzünden ortaya çıktı. İlk olarak, içeride beş ay boyunca omuz ağrısı ile oynadım ve ilk yıl milli takıma gitmemeye karar verdim. Dinlenmeye, yoga yapmaya ve vücudumun neye ihtiyacı olduğunu görmek için kendimi dinlemeye karar verdim. Acı çekerek oynayacağımdan emin değildim. 2017’de Çin’de zaten sözleşmem vardı ve oynamaya karar vermiştim. Ancak sonunda, birçok takım ve kulüp lige kayıt olmadı, teklif ve kulüp olmadan kaldım. Çok geçti ve herkesin zaten bir kulübü vardı ve bu yüzden ben ortada kaldım. ”

Kozuch, uluslararası voleybolun doğası nedeniyle, bir oyuncunun bir sezona sözleşmesiz girmesi ve çok geç bir aşamada bir takım bulmasının garip olmadığını söylüyor. Ancak Alman Ulusal Turu’na yapılan bir ziyarette işler değişmeye başladı.

“Herkes izlemeye geldiğimi düşündü çünkü plaj voleyboluna geçmekle ilgileniyordum ve ancak durum böyle değildi. Britta Buthe oynamayı bırakmaya karar verdi ve Karla Borger’ın bir ortağı yoktu ve işler ciddi olmaya başladı, federasyondan insanlar turnuvada bana sormaya başladı … ve sonra Karla beni aradı. Bir saat konuştuk ve içimdeki bir şey sadece plajda oynamak istiyordu. ”

Kozuch ve Borger, Ludwig’in 2019 için bir ekip oluşturma çağrısını yapmadan önce 2017 ve 2018’de 29 etkinlik birlikte oynadı. Maggie, Türkiye’de dahil olmak üzere salon voleybolu oynamak için teklif almaya devam etti, ancak kararından pişmanlık duymadığını söylüyor.

“Hiç şüphe yoktu. Yine de omzumda ağrım vardı ve elit düzeyde başka bir spor yaparak daha fazla kapı açtım … ama bu ekonomi de dahil olmak üzere birçok zorluk getirdi. İnsanlar salonda kalmam gerektiğini söylüyordu … çünkü tüm hayatım boyunca bunun için çalışmıştım. Bu paraya dayalı bir karar değildi. Plaj voleybolu ve diğer meslekler hakkında çok şey öğrendim. Bizim için en uygun olanı seçmekten sorumluyuz. Yemek, uyku, tedavi ve toplantılar hakkında kararlar verebilirim. Kararımdan hiç şüphe etmedim, düşünmüyorum bile. Destekçilerim, ekibim ve sponsorlarım için teşekkür ediyorum ve bizimle kaldıklarından dolayı çok mutluyum. ”

Kozuch, voleybol ve plaj voleybolunu “düşündüğünden daha farklı ya da benzer” olarak tanımlıyor ve oyunun her iki biçiminde de oyuncu olmak ve ikisi arasındaki farklılıklar hakkında kendi deneyimlerinden faydalanıyor.

“ Salonda voleybolu hızlı, yüksek ritmli ve çok fazla koşma gerekiyor ama bazen topa dokunamıyor. Plajda olduğu gibi detaylar üzerinde çalışmak için fazla zamanınız yok. Her sezon farklı bir kulüpte oynadım, bu yüzden sürecimin milli takım görevindeyken yaz aylarında Giovanni Guidetti ile başladığını düşünüyorum. Orada bir süreç oluşturmak için zamanınız var bazen kulüp durumunda süreç biraz daha kısıtlı ve sonuçlara daha fazla odaklanılıyor. Plaj voleybolunda oyuncu değişikliği yok ve destek personeli oyunlarını geliştirmek için her küçük detayda oyuncularla çalışmak zorunda. ”

“ Salondaki oyununun hızını seviyorum, pasörün bana hızlı bir pas verdiği anı seviyorum ve o anda her şey duruyor havadasınız ve orada topa kollarınız açık zıplıyorsunuz ve kısa sürede karar veriyorsunuz. Bu güzel bir duygu ve hala hissedebiliyorum … Bu duyguyu şimdi tekrar sahaya uygulayıp uygulayamayacağımı bilmiyorum. Muhtemelen buna geri dönmek uzun zaman alacaktı … ama kim bilir. Plajda hız farklı ama gördüğüm şey vücudumla çok çalıştığım, vücudumu en sağlıklı şekilde nasıl kullandığım, vücudumu ve tekniğimi kuma nasıl dönüştürdüğüm. Rüzgarı, duvar eksikliğini ve referans noktalarını düşünmeliyim … bu zor ama çok seviyorum. ”

Kozuch, bloktan ve plaj oyununda her zaman daha iyi olmaya çalıştığı becerilerin bir listesinden ve net olarak potansiyelini ‘yerine getirme’ görevinde ilerlerken her gün yansıtması gereken bir şeyden bahsetti.

“ Yalnız blok yaptığımda iyi bir blokördüm. Ama sonra bazen bloğumu bir orta oyuncu olarak doğru yere koymaktan daha başka sorumluluklarım olduğunu da, farkettim. Bu değişen bir şey ve onun geliştiğini aynı zamanda farklı hareketlerin geliştiğini görmek eğlenceli. Ayrıca karar vermekten, hücum etmekten veya bloke etmekten de hoşlanıyorum ve bunu% 100 e ulaştırmak  için bloklama özelliği ile birlikte savunma özelliklerini de bir araya getirmeye çalışıyorum.

Kozuch’un salon voleybolunda yaklaşık 20 yıllık bir kariyeri var ve onun için bir aile sporu ve hem annesinin hem de babasının oynadığı bir spor. Salon kariyerinden sahile taşınmasına yardımcı olan birçok beceri ve terk etmek zorunda kaldığı birçok beceri olduğunu itiraf ediyor.

“Fiziksel yeteneğimin kumda zıplamaya ve doğru şekilde hareket etmeye uyum sağlamak için plaj voleybolu için değişmesi gerektiğini söyleyebilirim. Her zaman içeride ileriye doğru zıplıyordum ve farklı yönlere hareket ediyordum. Ama şimdi zıplayışımda ve havada da çok kararlı olmalıyım, buna adapte olmak zordu ve hala gelişmem gerekiyor. ”

Kozuch, birinin salon ve plajdaki stratejiler arasındaki tüm farklılıkları ve iki sporun nasıl oynandığını açıklamak için bir kitap yazması gerektiğini söylüyor.

“Sporun talepleri çok farklı. Plajda fiziksel yönüne daha çok dikkat edildiğini hissediyorum. Farklı tekniklere ve taleplere uyum sağlamak için vücudunuza ihtiyacınız var. salon için buna ihtiyacınız olmadığını söylemiyorum, ancak topu istediğiniz yere ayarlayan bir pasörle çalışıyorsunuz ve yorgunsanız dinlenebilirsiniz. Salonda benchte olmanın baskısını hissediyorsunuz ve oynarken bu baskıyı hissediyorsunuz. Salonda çok hızlı çünkü zemini hızlı olmak ve daha hızlı oynamak için kullanıyorsunuz. Ayrıca kum üzerinde hızlı bir şekilde oynayabilirsiniz, ancak bir şeyler yapmanın farklı bir yolu ve ustalaşmak için farklı beceriler gerekiyor. ”

Her ne kadar sporun talepleri çok farklı olsa da Maggie, kendine güvenmenin de önemli bir rol oynadığını söylüyor.

“Zihinsel olarak, kendime verdiğim baskı ile başa çıkmak ya da dışarıdan gelen baskıyı kabul etmek ilginç. Kendinize güvenmek, kendiniz ve en büyük mücadelelerinizdeki sürecin anahtardır. Bunu Roma’da yaparken zorlandım ve sürece güvendiğim gerçeği işe yaradı ve sonuç güzel bir şeydi. ”

Kozuch bir düşünür ve kendi duygu ve davranışlarını inceliyor. Tanıştığı insanların ve onu etkileyen insanların bir yansıması olduğunu ve “akışını”, “her şeyin aynı anda hızlı ve hızlı hareket ettiği bir durum” bulmaya çalışırken büyük bir inanan olduğunu söylüyor. Denge, akışını bulmanın anahtarıdır.

“Bu akışı elde etmeye çalışmak ve bizi rahatlatmak .. rahatlık alanımızın dışına çıkmaktan ve sonra tekrar rahat olmaktan ve evrimleşmekten ibaret. Bu noktaya gelmek için, antrenmanı sonuç olarak adapte eden koçlara çok fazla iş düşüyor. Bazen bir ara vermeye veya doğaya girmeye ihtiyacımız var. Bunlar çok önemli ve sonra her şeyi bir araya getirip bir denge bulmalıyız. ”

Maggie Kozuch ve Laura Ludwig’in Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları eleme sürecine nasıl döndüklerini görmek ilginç olacak. Şu anda iyi konumlandırılmışlar ve birlikte yolculuklarında onlara en iyisini diliyoruz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu