Avrupa

SC Potsdam Şampiyonlar Ligi’nde

Voleybol Bundesliga kulüpleri, Avrupa düzeyindeki turnuvalarda on takımla yer alacak.

Kadınlarda, ilk iki sıra içerisinde yer alan Allianz MTV Stuttgart ve SC Potsdam, CEV Şampiyonlar Ligi’nde ülkelerini temsil edecekler. Her iki takım da doğrudan grup aşamasına katılmaya hak kazandılar. Potsdam için, CEV Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılım, CEV Cup ve Challenge Cup’tan sonra gerçek bir prömiyer.

SC Potsdam’ın sportif direktörü Toni Rieger, ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde yer almanın kendileri için bir onur olduğunu ifade ediyor. Uluslararası alanda en iyi takımları ve onlarla birlikte birçok dünya yıldızını Potsdam’da ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyorlar.

Ayrıca Şampiyonlar Ligi’ne katılmanın bir sonucu olarak SC Potsdam’daki finansal giderlerin arttığı da açık. Lisans ücretleri, takım için genel bütçe, daha yüksek seyahat masrafları ile her şey daha pahalı hale gelmiş durumda. Bu durumda, tüm ortakların ve sponsorların desteği her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Takım; Supercup, Liga, DVV-Pokal ve uluslararası alanda olmak üzere dört müsabakaya hazırlanacak.

Gelecekte, uyulması gereken bir dizi yeni kural olacak. Çünkü Avrupa Voleybol Federasyonu, Şampiyonlar Ligi formatında bir reform yaptı ve grup aşaması kadınlar için 6 Aralık’tan itibaren başlayacak ve çeyrek final arasında bir playoff turu olacak. Playoff turu, ev sahibi ve deplasman maçları ile eleme sistemindeki gibi oynanacak.

Stuttgart ve Potsdam’a ek olarak, diğer üç kadın Alman takımı da ülkelerini uluslararası alanda temsil edecekler. Dresdner SC ve SSC Palmberg Schwerin, CEV Voleybol Kupası’nda oynarken, VfB Suhl LOTTO Thüringen takımı ise CEV Challenge Cup’ta Almanya’yı temsil edecekler.

Almanya’nın erkekler için Şampiyonlar Ligi’ne üç takımla katılmasına izin veriliyor. Berlin Receycling Volleys ve VfB Friedrichshafen’e ek olarak, SWD Powervolleys Düren’de Şampiyonlar Ligi’nde yer alacaklar. Bunun nedeni Rus takımlarının dışlanmış olması. Bu, Almanya’nın uluslararası sıralamada yükselerek ek bir kontenjan almasına yol açmıştı. Ayrıca SVG Lüneburg ve WWK Volleys Herrsching, CEV Challenge Cup’ta mücadele edecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu