Köşe YazarlarıManşet

Sezonun ilk etabında Galatasaray

Merhaba sevgili voleybol severler,

Coronovirüs sebebiyle voleybolsuz günler geçiriyoruz. Öncelikle ülkemizden ardından da tüm dünyadan bu musibetin bir an önce son bulmasını yüce Allah’tan diliyorum.

Bu voleybolsuz günlerde Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde ilk dört sıradaki takımların oyuncu yapılarını değerlendirmek istedim.

Bilinmesini istiyorum ki; liglere verilen aradan önce kaleme aldığım bu dizinin bu açıdan dikkate alınması daha yararlı olacaktır.

Her gün bir takımımızı ele alacağım. Dizinin ilk gününde sezonun ilk etabını dördüncü sırada tamamlayan Galatasaray HDI Sigorta takımını inceleyeceğim.

Yarın sırada Fenerbahçe HDI Sigorta olacak.

İşte sezonun ilk etabındaki performansları ile Galatasaray’lı voleybolcular:

ORTA OYUNCULAR,

-Aslı, her takımda olması gereken bir sporcu ama Kaptan ya da skora katkı yapacak orta oyuncu olarak değil kısa boyu ne kadar iyi niyetli olsa da üst düzey maçlarda takımı için hep dezavantaj olacaktır. Keşke zamanında başka mevki için yönlendirilseydi.

-Belien, çok çabuk fakat Oda kısa boylu bir orta oyuncu. Hücumda ve blokta yanında oynayanlar kısa olduğu için (P-Çağla/4 no Güldeniz) Belien beklenen skora katkıyı yapamıyor.

4 NO SMAÇÖR,

-Güldeniz, 4 no smaçör oynamak için artık fiziği yetmiyor. GALATASARAY takımı kısa oyunculardan kurulduğu için Güldeniz de fizik olarak zorlanıyor. Köşeye çok çabuk atılan paslar hariç hücumda skora katkı yapamıyor. Servis karşılama ve defansta faydalı oluyor.

-Anthi, Yunanlı oyuncu çok özel bir smaçör değil. Servis karşılaması olmadan 4no oynamak zaten imkansız. GALATASARAY’da bu oyuncu ile imkansızı oynamak istiyor. Fakat alınan sonuçlar ortada. Defans ve servis karşılaması olmayan Anthi GALATASARAY’ınoyuncusu değil. Maliyeti ne kadar, merak ediyorum? Geçen sezon Hande çok daha başarılı olmuştu aynı pozisyonda.

-Cansu, GALATASARAY’da olmaması gereken bir kapasitede oyuncu. Bundan sonraki yıllarda oynayacağı takımları biraz takip etme zekası olanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.1.ligde Cansu kalitesinde çok oyuncu var. Maliyetini merak ettiğim bir sporcu da Cansu.

PASÖR,

-Çağla, oynayabileceği en iyi kulüpte oynuyor ama geçen seneden 5-6 kilo fazlası var gibi. Oyunu iniş çıkışlı oluyor. Yetişen en az 3 genç ve uzun pasör olduğu düşünülürse kendine yazık ediyor. Yeteneği tartışılmaz ama bir şekilde kendi kalitesini inkar ediyor.

-Nilay, doğum yapıp voleybola ara vermesine rağmen gelişmesi, takıma katkısı bu sezon için Çağla’dan fazla bence.

LİBERO,

-Gizem, her topu aynı konsantre ve istekle oynayan bir karakteri var. Takımı için oynuyor. Hatalı görüldüğü pozisyonlarda blokların yanlış yada kötü olması gözden kaçmamalı. Pasörleri, Orta oyuncuları, 4no Güldeniz’in kısa oyuncular olduğunu düşünürsek bu oyuncuların bloklarının arkasında defans yapmanın zorluğunu anlamak kolaylaşır.

PASÖR ÇAPRAZI,

-Rykliuk, BJK’de çok iyi bir sezon geçirdi ama aynı verimi GALATASARAY’da gösteremiyor. Bunda GALATASARAY oyun sisteminin ve Rykliuk’un oyun içinde kullanılmasının etkisi var diye düşünüyorum. Daha fazla sorumluluk verilen, destek gören oyuncu profili yapılırsa, arkada değiştirilmezse skora katkısı artacaktır.

 

GALATASARAY, yanlış kurulmuş bir kadro yapısında bence. Çok kısa oyunculardan ve yetenekleri vasat PÇ özellikleri olan Yunanlı oyuncu ile başarılı olması beklenmemeli. Uzun pasör Nursevil’in THY’ye kaptırılması da bir başka hataydı bence. Yedeklerde de ilk altı kalitesine yaklaşan oyuncu yok gibi. B,u hem tüm sezon antrenman kalitesini düşürür, hem ilk altı oynama rekabetini yok eden bir durum olmuş. İlk 4 takımın dördüncüsü olmayı aşamayan bir takım olan GALATASARAY, bu sezon da belki yarı bütçe ile aynı dereceyi elde edebilirdi. Alt yapıları ile gündeme gelen GALATASARAY’da artık b uda mümkün görünmüyor. Kaldi ki altyapıdan geldi denen oyuncuların neredeyse tümü başka kulüplerden yüklü bonservis ücretleri verilerek alınmış sporculardı. Genc takımda oynayıp, A takıma çıkmaları o sporcuların altyapınızdan yetiştiği anlamına gelmez. Küçük takımlardan lisansiye edilip, Yıldız-genç kategorilerinde forma giymiş sporcular A takıma çıkıyorsa bu sporculara altyapınızdan yetişti diyebilirsiniz.

Şayet Aydın Büyükşehir Belediyespor ve THY kulüpleri yanlış kadrolar kurmuş olmasaydı GALATASARAY’ın alışık olduğu lig dördüncülüğü elde etmesi tehlikeye girebilirdi.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu