Köşe YazarlarıManşet

Sezonun ilk etabında Vakıfbank

Merhaba sevgili voleybol severler,

Coronovirüs sebebiyle geçirdiğimiz voleybolsuz günlerde serimizin son konuğu VakıfBank.

İşte sezonun ilk etabındaki performansları ile VakıfBank oyuncuları.

Ortalar,

Kübra’nın sakatlanması tüm planlarını bozdu Giovanni’nin. Fakat Zehra’nın Milli Takımla beraber muhteşem gelişmesi, Rasic’in yazın Milli takıma gitmeyip diri kalması ve son olarak da Hackley’in alınması sorunları çözdü. Fenerbahçe maçıyla beraber Kübra/Zehra ile oynanacak olması 3 köşe smaçörü yabancı kullanma olanağı da verdi Giovanni’ye. En üstün yanları da rakiplerine göre (Eda Erdem hariç) orta oyuncuların skora oyunun her bölümünde katkı yapıyor olmaları. Ayrıca rakiplerin atak yapmak için Kübra/Rasic/Zehra’nın olduğu ortayı tercih etmeleri son tercihleri oluyor. Bu da blok ve defans sisteminin çok kolay kurulmasını sağlıyor VakıfBank’ ta.

4 NO SMAÇÖRLERİ,

-HACKLEY, tam bir takım oyuncusu, görev adamı. Her sayıyı aynı sakinlik ve kalitede oynayacak kapasitede. Servis karşılama ve defansta zaman zaman aksayacaktır ama bu 2-3 sayıyı geçmeyecektir. Şampiyonlar Ligi maçları esas iş yapması gereken maçlardır.

-GABİ, atletik, cesur, her işi yapması için alındı. Sultanlar Ligi’nde sorun olmayacaktır ama Şampiyonlar Ligi’nde blokta ve hücumda ne derece başarılı olacak göreceğiz.

Çaprazı, Hackley manşette alamadığında Haak kontrol edildiğinde Gabi’ye atılan toplarda skor üretecek mi göreceğiz.

-EBRAR, Sultanlar Ligi’nde Gabi yada Hackley’i oynatmayıp mutlaka oynatılması gereken oyuncu. PÇ lığından alınıp 4 no smaçör e devşirmek Türk voleybolu için ne sonuçlar getirecek zaman içinde göreceğiz. Haak oynasın, Vargas devşirilsin Ebrar’lar kenarda alkış yapsın. VakıfBank Kulübü’nün Türk voleyboluna katkısı bu kadar basit yapılarla olmamalı. Türk genç kızlarının Avrupa ve dünya çapında rekabet edebilecek düzeye gelmelerini sağlamak ilk hedef olmalıdır. Ebrar da kendi hayat tarzında doğruları, dengeleri bir an önce bulup sorumluluklarının farkına varıp, gereğini yapmalıdır.

Saha kenarından O’nu alkışlayan çocuklar, gençler eğlenmiyor. Onu örnek alıyor, yüreklerine kazıyor, etkileniyor. Rol model olmak, sorumluluk almaktır. Ağır görevdir!

-MELİHA, çok büyük şanslar ile en büyük camialarda oynadı, çalıştı. Milli takımda görev yaptı. Bunun karşılığında gerekli gelişmeyi gösteremedi, katkıyı yapamadı. Kulüplerin genç oyunculara cesaretle görev verememesi de devamlı ilk6 oynamasını sağladı.

Fiziğini güçlendirmez, tekniğini geliştirmez, taktik ve psikolojik olarak devamlılık sağlayamazsa bu seviyelerde şans bulamaz. Yine de Milli Takıma katkısı çok fazla oldu.

PASÖRLER,

-CANSU, Türk voleybolunda en büyük gelişmeyi gösteren 2-3 sporcudan biri. Görevi, sorumluluğu ağır. Ama Cansu hepsinin altından başarı ile kalktı. Her geçen gün gelişecek, olgunlaşacak, yönetecek hale gelecek. Heyecanı, zıplamaları bitecek. Konsantresi devamlı olacak. Kilosuna dikkat edecek, blok yapmasını geliştirecek, çabukluklaşacak, daha atletik olacak. Defansta top çıkaracak. Uzun yıllar Türk voleyboluna başarıyla hizmet edecek.

-MAYA, zevkle seyrediyorum. Özellikle büyük maçlarda kendi ile yarışan, kazanmaktan başka bir şey düşünmeyen bir sporcu. Seyredin, zevk alın. MAYA gibi oyunculardan az kaldı.

LİBERO,

-GİZEM, ne olursa olsun ayakta kalan bir yapısı var. Servis karşılamada aksaması belden yukarısının bacaklarına göre daha kuvvetsiz olmasından diye düşünüyorum. Yoksa hiçbir konuda sıkıntı yaşamaz.

VakıfBank’ta ilk altı oynuyor ama Milli Takımda yok! Bu çok büyük bir çelişki. Ne sebeple olursa olsun olimpiyat kadrosunda yer almalı.

-PINAR, çok daha önce bu seviyeleri hak eden bir libero. Çok doğru bir transfer. Çift libero oynamayı denememesi bence son sayılarda Ebrar yada Hackley ile arkada manşete sokmak istemesinden Giovanni’nin. Hem Ebrar zor sayılarda iş yapmayı öğrenmeli, hem Pınar defans yada servis karşılamada sahada daha çok yer almalı. Olimpiyat kadrosunda bu iki liberodan biri mutlaka olmalı.

PASÖR ÇAPRAZI,

-HAAK, özel bir yetenek. VakıfBank kadrosu içinde çalışmak, yarışmak, sorumluluk almakla oyununu her geçen gün geliştiriyor. Smaç ve servis teki katkısı blok ve defansta olmuyor. Defans olabilir ama blokta caydırıcı olması gerekir.

Yedek oyuncular,

-GÖZDE, sorunsuz, çalışkan, görev verilince yapmaya gayret eden, mükemmel karakterde bir sporcu. Her takımda olmalı. Ebrar 4 no olunca PÇ pozisyonuna kaydı net olarak. Az oynayacak olması ileriki yıllarda yakınacağı bir durum olabilir. Keşke devamlı oynayacağım bir kulübe gitseydim diyebilir.

-MELİS, çok üst düzey bir kulüpte çalışmak ama oynamamak zordur. Kaptan ilk üç takım hariç her maçta oynatılabilir ama bu denemeyi yıllardır yapmadı Giovanni. Takım içinde çok büyük karakter gösteriyor, oynamasa bile oynayanları oynatıyor. Her maç izliyorum Melis’i.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu