Efeler LigiManşet

Sezonun ilk kupası Galatasaray HDI Sigorta’nın

Fenebahçe HDI Sigorta: 2 – Galatasaray HDI Sigorta: 3
Salon: TVF Başkent Voleybol Salonu
Hakemler:  Erdal Akıncı, Ayşim Erginay/Gözlemci: Aziz Yener
Setler: 23-25, 25-16, 25-22, 23-25, 6-15
Süreler: 31’, 25′, 32′, 32′, 15′

Maçın istatistikleri için tıklayınız. 

Fenerbahçe HDI Sigorta: Ulaş, Rossard, Emre, Ter Maat, Hidalgo, Oğuzhan, Ahmet (L), Caner (L), Oğulcan, İzzet,

Galatasaray HDI Sigorta: Yasin, Doğukan, Selçuk, Burutay, Vahit Emre, Venno, Burak (L), Selim, Antonov, Ertuğrul Gazi,

Erkekler Voleybolda 2019-2020 Sezonun ilk resmi maçı olan Spor Toto Şampiyonlar Kupası’nda zafer Fenerbahçe HDI Sigorta /  Galatasaray HDI Sigorta oldu.  Bu yıl 10.kez oynanan Şampiyonlar Kupasında Galatasaray ilk kez kupanın sahibi oldu.

TVF Başkent Voleybol Salonu’nda oynanan ve TRT Spor ekranlarından naklen yayınlanan maçı İstanbul Bölgesinden Uluslararası Voleybol Hakemi Erdal Akıncı ile Ankara Bölgesinden Ulusal Voleybol Hakemi Ayşim Ergünay yönetti. MHGK Başkanı Aziz Yener ise karşılaşmada Gözlemci olarak görev yaptı.

Sezon ilk maçında şampiyonluğun en güçlü adaylarından iki takımın karşılaşması adına yakışan bir mücadele ile başladı. Setin başında Fenerbahçe’nin 4-3 üstünlüğünün ardında Burutay’ın etkili servis turu ile Galatasaray 6-4 öne geçti. Teknik molada 12-11 önde olan Fenerbahçe HDI Sigorta oldu. Teknik molanın ardından sayı farkını arttıran Fenerbahçe (16-13), karşısında Venno Galatasaray’ı adeta tek başına 19-17’ye taşıdı skoru. Setin son bölümüne 20-17 önde giren Galatasaray oldu. Fenerbahçe 22-22’de skoru eşitledi. Venno, Burutay ve Vahit Emre ile etkili olan Galatasaray seti 25-23 kazanıp maçta 1-0 öne geçti.

Maçın ikinci seti de ilk set gibi başladı. Setin başında 4-3 Fenerbahçe üstünlüğü ile geçildi. Ardından Oğuzhan’ın sayıları ile farkı açmaya başlayan sarı lacivertliler (7-3), Termaat’ın çok etkili servisleri ile farkı 6 sayıya kadar çıkarttı. (9-3). Teknik molaya 12-7 önde giren sarı lacivertliler, setin son bölümüne de 20-13 önde girmeyi başardı. Seti 25-16 kazanan Fenerbahçe setlerde skoru eşitledi.

Maçta 3.set karşılıklı sayılarla başladı. İlk bölümde 4-3 Galatasaray’ın üstünlüğü vardı. Rossard, Hidalgo ve Termaat’ın sayıları ile öne geçen Fenerbahçe karşısında Galatasaray, Antanov ile  9-9’da rakibini yakalayabildi. Ter Maat ve Rossard’ın 3 sayılık serisi, Fenerbahçe’nin teknik molaya 12-9 önde girmesini sağladı. File üstüne hakim olan sarı lacivertliler, sayı farkını açmaya başladı. 14-10. Ter Maat’ı durduramayan Galatasaray son bölümüne 20-15 geride giren Galatasaray’da Venno, Burutay ve Antonov’un sayıları seti çevirmeye yetmedi ve 25-22 kazanan Fenerbahçe setlerde 2-1 öne geçti.

Karşılaşmanın dördüncü setine Burutay’ın etkili servisleri ile giren Galatasaray, sayı farkını arttırmaya başladı. 7-3. Sayı farkını beşe çıkartan (10-5) Galatasaray karşısında, Burutay’ın iki hatalı hücumu ve Ter Maat ile Ulaş’la sete tutunan Fenerbahçe farkı bire indirdi. Teknik molada 12-10 Galatasaray üstünlüğü vardı. Fenerbahçe 16-16’da skoru eşitledi. Heyecanın bir an dinmediği sette karşılıklı sayılarla setin son bölümüne 20-19 önde giren oldu. Burutay’ın müthiş servisleri ile sayı farkını açan Galatasaray (22-19), seti 25-23 kazanıp maçı final setine taşımayı başardı.
Bir önceki setten servis sayıları ile sete damga vuran Burutay, 5 sete de iyi başladı. Sete 3 sayılık seri ile başlayan Galatasaray, saha değişimine 8-4 önde girdi. File üstüne adeta barikat kuran sarı kırmızılılar, Burutay’ın servisleri ile maçın sonunu getirdi. 15-6 ile seti, 3-2 ile de maçı kazanan Galatasaray kupanın sahibi oldu.

Bu sonuçla Galatasaray HDI Sigorta, Spor Toto Şampiyonlar Kupası’nı ilk kez müzesine götürdü.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu