Genel Haberler

Skra’da Yeni Bir Kültür Yaratmak

Michal Gogol, Skra Belchatow’da büyük bir aile kurmaya, Vital Heynen’e Polonya ve Mariusz Wlazly’den sonraki yaşam konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

Michal Gogol, 2019-2020 sezonu için dokuz kez Polonya şampiyonu olan Skra Belchatow’un baş antrenörü olarak onaylandığında, kulüp başkanı Konrad Piechocki tarafından “ kuşağının en umut verici Polonyalı antrenörlerinden biri ” olarak tanımlandı.

35 yaşındaki oyuncu, 2019’da Skra’ya katıldığında PlusLiga’nın en genç baş antrenörü oldu ve ilk sezonunda onları ligi üçüncü sıraya taşıdı, Covid-19 nedeniyle erken biten bir sezon ve Skra’nın play-off aşamalarında 11 maçlık yenilmezlik serisini bitirdiği sezon.

Gogol, “İlk sezonumu sevdim ama aynı zamanda çözülmeden ve takımımız için çok erken bittiği için bir hayal kırıklığı da hissedebilirsiniz. Büyük hedefler için oynamaya gerçekten hazır olduğumuz hissine kapılmıştık ve takımımız sağlıklı ve güzel görünüyordu ve sonra sezon durdu. Skra en iyi kulüplerden biridir ve insanların sonuçlarımız hakkında her zaman yüksek beklentileri olacaktır, bu nedenle her üç veya beş günde bir gerçekten en üst düzeyde performans göstermeniz gerekir. FIVB Voleybol Dünya Kupası 2019’dan sonra ana oyuncularımızın milli takımlardan dönmesiyle sezona yavaş bir başlangıç yaptık, ancak bundan sonra yüksek bir oyun seviyesine ulaştık ve 11 maçta yenilmedik. Güzel bir sezondu ama daha önce de söylediğim gibi bitmemiş bir iş hissine kapılıyoruz. ”

Eski pasörün katıldığından beri Skra’da değişiklikler yaptığı açıktır, ancak takımla ne yaratmak istediği ve nasıl çalıştığı üzerinde çalışmaya devam ediyor.

“En büyük zorluk, oyuncuları zaten iyi performans gösterdiklerini düşünseler bile bazı unsurlarda hala gelişebileceğimize ikna etmekti. Blok savunmada ve taktik düşüncemizde büyük bir adım attık. Yükselme ve servis atma gibi hücum niteliklerimizle bile çok iyi bir kırılma noktası takımı olabileceğimizi anlamak önemliydi. ”

Gogol’un en büyük zorluğu aynı zamanda Skra’da yaratmaya çalıştığı kültür ve ortamın bir örneğidir ve takımın her oyuna, hayata ve öğrenmeye yaklaşımını geliştiren bir çalışma yöntemi geliştirmeye çalışır.

“Sıkı çalışma ve her geçen gün daha iyi hale gelen bir kültürü seviyorum. Sloganım “her gün kendinizin daha iyi bir versiyonu olun”. Çocuklar, becerilerini nasıl geliştireceklerini keşfettiklerinde bu kadar çok şeyde daha iyi olabileceklerine şaşırdılar. ”

PlusLiga yeniden başladığında, Gogol’un çok güçlü bir takımı olacak, dünya şampiyonu Karol Klos, Mateusz Bieniek ve Grzegorz Lomacz’ın yanı sıra Amerikalı Taylor Sander, İranlı Milad Ebadipour ve Sırp Dusan Petkoviç ve Mihajlo Mitic’in yeteneklerinden oluşan bir takım olacak. Antrenör Skra’nın Polonya’yı bir kez daha fethetmekten uzak olduğunu düşünmüyor, ancak Polonya ligi de her zamankinden daha zorlu olacak.

“Şampiyonluk için savaşacak her şeye sahibiz, ancak Polonya Şampiyonası son birkaç yılda çok değişti ve rekabet gerçekten zorlu. Şu anda kendi tarihlerini yaratan yeni ve iyi organize edilmiş takımlar sayesinde ligin seviyesi yükseldi. Pek çok erkek için bu birlikte ikinci sezonumuz ve bunun bize avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Açız ve altını Belchatow’a geri getirmek istiyoruz. ”

Yeni sezon devam ettiğinde takımdaki büyük bir değişiklik, 2014 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Şampiyonası MVP’si ve kulüp efsanesi Mariusz Wlazly’nin Skra ile 17 yıl sonra artık kulüpte olmayacağı olacak. Wlazly, Skra’nın 9 şampiyonluğunun her birini kazandı ve oyundaki başarıları sonsuz. Bunun tersi hem sahada hem de kulüp içinde bir boşluk bırakır.

Gogol, “Bence bu herkes için hala zor ve Mariusz’u farklı bir gömlek giyerken gördüğünüzde tamamen yeni bir şey olacak” dedi. “Zaman işlerin nasıl gideceğini gösterecek. Şehirdeki ve kulüpteki insanlar, kulübe verdiklerinden dolayı ona her zaman saygı duyacak ve onu iyi bir şekilde hatırlayacaktır. Kulübün en büyük galibiyetine doğrudan dahil oldu. 37 yaşında ve hala tam tersi olarak harika oynuyor. Onun yaşında oynayan pek çok oyuncu bulamazsınız. Soyunma odası da farklı olacak. Onun alanını doldurmak kolay olmayacak, ancak harika bir oyuncu grubumuz var ve eminim ki adamlar iyi ve kötü anlarda bir arada kalacaklar. ”

Wlazly gitmiş olmasına rağmen, Gogol kendisine sadece ‘yaptığı iyilikleri hatırlatacak, ona en iyisini dileyecek ve önümüzdeki sezonlarda voleybolun tadını çıkarmaya devam edeceğini umacak’, 2014 Polonyalı sporcunun kendisine olan saygısını gösterecektir.

Polonya milli takım görevleri
Gogol yazını Polonya erkek takım baş antrenörü Vital Heynen’in asistanı olarak çalışarak Polonya için Olimpiyat altın madalyası almaya çalışarak geçirmeliydi. Gogol ayrıca, Polonya 2018’de arka arkaya ikinci kez Dünya Şampiyonası’nı kazandığında yardımcı bir antrenördü. Voleybol, Polonya halkına büyük bir gurur veriyor ve Gogol, Heynen ve takım içindeki kültür ve bunun ne kadar özel olduğu konusunda bize değerli bir fikir veriyor.

Milli takımımız hepimiz için özel bir şey. Bunun bir parçası olduğum için mutlu ve gururluyum. Sanırım Vital sadece sahada değil, aynı zamanda birbirimizi anlamamıza ve zihniyetimizi anlamamıza yardımcı olan harika bir takım kurdu. Takımın içindeki herkese güvenebileceğimizi hissediyoruz. Büyük bir aileye ait olduğumuzu ve herkese güvenebileceğimizi düşünüyoruz. Bu bize çalışma ve işimizden zevk alma gücü verir. Geleceği bekleyemeyiz. ”

Gogol, yardımcı koç olarak görevinde öğrendiklerini “elinden geldiğince takip edip yardım etmeye çalıştığında” ve aynı zamanda Sir Safety Perugia’nın baş koçu olan Belçikalı ile “düşüncelerini paylaşırken” tartışmaya devam ediyor.

“Çok şey öğrendim, o harika bir koç ve aynı zamanda çok ilginç biri. Sadece voleybolu değil, hayatı da öğrendim. O eşsiz ve işleri kendi yöntemiyle yapıyor. Ama her şey akıllı ve iyi planlanmış. Dışarıdan bakıldığında her şeyin kaotik ve çılgınca olduğunu düşünebilirsiniz, ancak içeride olduğunuzda, her şeyin en doğal yolunu bulduğunu fark edersiniz. ”

Polonya, Heynen, Stephane Antiga, Raul Lozano, Daniel Castellanni ve Andrea Anastasi gibi antrenörler de dahil olmak üzere, kulüplerine ve milli takımlarına liderlik etmek için diğer ülkelerden koçları işe alma geçmişine sahiptir. Yerleşik koçların etkisi, Gogol ve diğerlerinin öğrendiği, adapte ettiği ve kendi yöntemlerini geliştirdiği bir şey. ”

“Polonya’daki birçok koçun harika çalışmalarının meyvelerini topluyoruz ve Polonyalı koçların artık kendi farklı fikirleri ve çalışma felsefeleri var. Şu anda çok daha yaratıcıyız, voleybolda yeni şeyler geliştiriyoruz ama gerçek şu ki yabancı antrenörlere çok şey borçluyuz. Herhangi bir koç grubuna liderlik ediyormuşum gibi hissetmiyorum, ama kesinlikle benim için büyük bir şans ve umarım Polonyalı koçların da harika bir iş çıkarabileceğini kanıtlamaya yardımcı olur. ”

Polonya, 2004’teki Stanislaw Gosciniak’tan beri Polonyalı bir baş koç tarafından yönetilmiyor ve Gogol’un hayalini kurduğu bir şey olsa da, büyük sorumlulukla gelen ve bir gün “hazır” olmak istediği bir iş.

“Bu her Polonyalı koç için bir rüya, ancak bunun normal, normal bir iş olmadığını anlamalısınız. Bu özel bir şey. Bunu yapmaya gerçekten hazır olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece Polonyalı olduğunuz argümanını kullanarak milli takımın koçu olamazsınız. Diğerleri arasında en iyi seçenek olmalısın. Umarım bir gün buna hazır olduğumu söyleyebilirim. ”

Kesin olan bir şey varsa, o da Polonya gibi Skra’nın Michal Gogol ile çok emin ellerde olması ve gelişiminin önümüzdeki sezonlarda ilginç bir nöbet olacağıdır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu