Köşe Yazarları

Sultanlar Ligi’nde Dokuz Haftaya Bakış

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

Misli.com Sultanlar Ligi’nde üç günde bir maçlar oynanıyor ve bu hafta sonu 10. Hafta maçları oynanacak. Oynanan maçlara göre Sarıyer Belediyespor, İLBANK, Kuzeyboru, Çan Gençlik Kale Spor ve Aydın Büyükşehir Belediyesi takımları hakkında görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

1-Kulüpler; teknik ekip ve sporculardan çok daha çabuk ve güçlü gelişiyor.
2-Biraz fazla para verip 2.Lig,1.Liglerde iki yabancı ve dört iyi yerli oyuncu alırsanız beklenen sonuçları alırsınız. Bunu abartarak anlatanlar, kulüpten çıkarı olma beklentisi olanlardır. Voleybol federasyonu dört takımı Sultanlar Ligi’ne almasaydı, hangi iki takım Sultanlar Ligi’ne çıkardı bu da bilinmiyor? Yani belki bu sezonda 1.lig takımı olarak kalmıştı çıkan dört kulübün ikisi bunu unutmamak lazım.
3-2.Lig,1.Lig’de takıma harcanan paralar ile Sultanlar Ligi’nde harcanan paraları göz anına alırsak; alt liglerde antrenöre BMW emanet edip yarışıyorsa kulüpler, yönetimler, Sultanlar Ligi’nde Porsche araba veriyorlar kullanmaları için ve etraflarında çok daha donanımlı-süratli-gelişmiş-TECRÜBELI rakipler olduğunu unutuyorlar. Bu platformda yarışmak çok kolay olmadığından antrenör arkadaş, rakiplere ayak uydurmak için süratlendiği an altındaki arabayı kontrol edemeyecek ve kaza yapacaktır. Bir sponsor da kaç Porsche arabayı parçalanmasına izin verir, göz yumar ki acemi şoförün.
4-Çok eleştirilen beş kulüp hocası, özellikle Tuncay Hoca görev yapsın diye YouTube kanalımda yorum yapmıştım. Şu an görünen, Sultanlar Ligi ağır geldi Tuncay Hocaya. Üç günde bir maç yapmak da Tuncay Hoca gibi bu seviye antrenörü olmayan hocaların takımını bir sonraki maça hazırlaması da çok sorun olur.
Sadece iyi oyuncu almakla görev yapamazsınız bu ligde! Aşağı yukarı her takım sizin kadar kadro kuruyor, parası var. Fark yaratacak konu, alınan oyuncularda hata yapmamak, oyuncuların tek tek ve takım oyununda sürekli gelişir olması ve maçları rakibe göre değişen taktikle oynayan takım oyununu geliştirmesi. En önemlisi de B planı olacak yedeklerin de aynı kalitede oyuncular olarak hazırlaması.
Skor 24-24’te servise “direkt sayı alacak kalitede bir oyuncu hazırlaması” (servis kaçabilir ama % olarak hata oranını düşürerek bu riski almalı yoksa kritik maçları ve sizden daha iyi rakipler ile oynadığınız maçları kazanmanız mümkün olmayacaktır.)
5-Bu tür kulüpler Sultanlar Ligi’nde kalıcı ve gelişen yapı kurmak istiyorsa, altyapılarda İstanbul’a giden sistemi tersine çevirip; kendi bünyelerine katmayı başarmalı. Alacakları yetenekli sporcuları çok iyi eğitip, geliştirip, doğru yabancılarla yarıştırmayı başarmazlarsa büyük para harcayarak bu liglerde kalmaları imkansızdır.
6– Bir büyük tehlike de “bu antrenör bizim çocuğumuz “,”bu sporcu bizi alt ligden çıkardı “, “ahde vefa yapmalıyız” vs gibi düşünce yapısı içinde olmaktır. Gelişme bu zihniyet ile olamaz! TÜRKİYE’nin her ferdi, o yöreye hizmet edecekse bulup getirmektir başarıya talip olmak. Altyapı, yörenin tüm çocuklarını, oradaki beden eğitimi öğretmenleri ile çalıştırmak değildir! Voleybol başlı başına “Bilim’dir”, “İş’tir”, ‘’Tecrübe’dir’’.
Voleybol oynatmak ile voleybolcu yetiştirmek farklı iki konudur. Bunu ayırt etmeyen yöneticiler, zaman ve heves kaybeder, yatırım yapmaktan kopar, uzaklaşır.
7-En büyük yanılgı, tehlike ise yönetimleri istedikleri gibi yönlendiren, paranın neredeyse hepsini sömürür şekilde harcatan MENAJER’lere uymak, dinlemektir. Seçilen yöneticilere, “duymak istedikleri şık cümleleri övgüleri, söyleyip güvenini kazanmaları; birilerinin ya da politikacıların yönlendirmeleri, istekleri ile kulüplere yön vermenin, ‘SONUN BAŞLANGICI OLDUĞU’ gerçektir. Kaçınılmaz son ise çakılan, kapatılan kulüpler-sponsorlar olmasıdır.

Gelinen nokta; Sultanlar Ligi’ne çıkan, çok para harcayan (Kuzeyboru, İLBANK, Aydın Büyükşehir Belediyespor), daha az para harcayan (Sarıyer Belediyespor, Çan Gençlik Kale Spor) gibi kulüplerin yönetim olarak Sultanlar Ligi’ne hazırlık yapamadıkları; transferlerinin neye ve kime göre olacağını doğru araştırmadıkları kurdukları kadrolar ve antrenörleri ile belli olmuştur. (Ligden düşmesine kesin gözü ile bakılan Beylikdüzü Voleybol İhtisas ile Ocak ayında kadar yabancı alamazsa Beşiktaş’ı saymazsak) geriye kalan iki takımın düşeceği Sultanlar Ligi’nde kalıcı olmanın şartlarını doğru analiz edip önlem alanlar uzun süreli bu ligde yaşayacak,
diğerleri yıllardır olduğu gibi kapanıp, unutulacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu