Plaj Voleybolu

Tokyo 2020 Kadınlar Plaj Voleybolu Madalya Adayları

Olimpiyat Oyunları Tokyo 2020 daha da yaklaştıkça, FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu çok ilginç, ilgi çekici ve önemli birkaç ay içerisine giriyor.

Takımların, Olimpiyat Oyunlarında ülkeleri için bir kontenjan elde edebilmek için sadece 14 Haziran’a kadar vakitleri var ve bu sadece dört ay uzaklıktadır. Bu, her sayının, her maçın ve her sonucun biraz daha önemli hale geldiği anlamına geliyor.

Roma, Olimpiyat sıralamasında kontenjan talep eden ulusal federasyonlar onaylanmadan önce final kalifikasyon turnuvasına ev sahipliği yapacak. Ve 32. Olimpiyat Oyunları için bir yer elde edilebilecek. İtalyan başkentindeki 5 yıldızlı etkinlik, takımların kalifikasyon için hayati önem taşıyan son sıralama puanlarını elde etmeleri için son şansı sağlayacak.

Kadınların Dünya Turu yarışması şu anda devam ediyor ve 2019 takvim yılında 10 farklı takımın sadece on üç önemli etkinlikten (4 ve 5 yıldız) altın kazandığını gördük. Erkeklerde ise 15 takımdan yedi takım altın madalya kazandı.

Tokyo 2020’de kim madalya alacak?

Sporu heyecanla takip edeceğimiz bir dönemde, Japonya’da kimin madalya alacağına dair bir fikir edinmek zorundayız. Toplam 24 takım, ülkelerini Oyunlarda temsil etme fırsatına sahip olacak ve ev sahibi ülke Japonya bir yeri garantilemiş durumda. Miki Ishii ve Megumi Murakami şu anda Japonya’nın bir numaralı takımı olma unvanına sahipler ve Olimpik sıralamada 19. sıradalar.

Hazırlanmak için zamandan yararlanan takımlar

Letonya’dan Tina Graudina ve Anastasia Kravchenoka, son Avrupa Şampiyonu ve İspanya’dan deneyimli Elsa Baquerizo ve Liliana Fernandez Eylül 2019’da Çin’de FIVB Plaj Voleybolu Olimpiyat Eleme Turnuvasını kazanarak Letonya ve İspanya için bir yer garanti ettiler. İki taraf da geçtiğimiz yıl bir Dünya Turu etkinliği kazanmayı başaramadı ancak her iki taraf da ülkelerini temsil edecek şekilde Oyunlara hazırlanırken katılacakları etkinlikleri seçebilecekler.

2020’de etkinliklerini seçebilecek bir başka takım ise dünya şampiyonu Sarah Pavan ve Melissa Humana-Parades. 2019 yılında Almanya’nın Hamburg kentindeki FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nı kazanarak Kanada için olimpiyatlarda bir yer edindiler. Viyana’daki 5 yıldızlı Major Serisi etkinliğini de kazandılar, yani geçen yılki amiral etkinliklerinden ikisini kazandılar. İkili ayrıca kendi evinde Edmonton’daki 3 yıldızlı etkinliği kazandı, ancak sezon sonunda Roma’da beşinci oldu ve bazı 4 yıldızlı etkinliklerde bazı karışık sonuçlar aldı, bu da tüm mevsime tam olarak hakim olmadıkları anlamına geliyor.

Amerikalı teknik direktör Scott Davenport’un liderliğinde büyük vesileyle zirveye ulaşabileceklerini kanıtladılar. Ve bunu artık yeterlilik baskısına sahip olmamalarının yanına koyarsanız, Tokyo’daki birçok insan için onları favoriler haline getirecektir.

Laura Ludwig ve Maggie Kozuch Bir Sıçrama Yapabilir

Roma’daki Dünya Turu Finalleri, Laura Ludwig’in yeni ortağı Maggie Kozuch ile kazanma alışkanlığına geri dönmesiyle sezonun peri masallarından birini sağladı. Ludwig’in ilk ortağı Kira Walkenhorst ile 2017’de Hamburg’daki Dünya Turu Finalleri’nde ilk oğlu Teo’u doğurduktan bir yıl önce, podyumun zirvesinde yer almasından beri neredeyse iki yıl geçti.

Eski bir uluslararası salon voleybolcusu olan Kozuch, 2017’de sadece plaj voleybolu oynamaya başladı ve sezonun başında Karla Borger ile yollarını ayırarak eski dünya şampiyonu ile bir araya geldi. Ancak işler Xiamen ve Ostrava’da 25. Sıra ile oldukça kötü başladı, ancak Varşova’da 9. ve Viyana’da 5. Sıra gerçek manada ilerlemeyi gösterdi. İtalya’daki birincilik onlara 1200 dünya sıralama puanı kazandı ve Olimpiyat Sıralaması yarışında 15. sıraya yükselmelerini sağladı.

Olimpiyatlara katılıma hak kazanmak için sadece hala birkaç iyi sonuç yeterli olduğundan tüm gözlerin Ludwig ve Kozuch’da olacağından şüphe yok. Pek çok Avrupa takımı gibi, mevsime hazırlanmak için Tenerife’de antreman yapıyorlar. Hiç kimse Tokyo’daki podyuma kadar ilerlemeyi sürdürecek bu takımı göz ardı edemez.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu