Köşe YazarlarıManşet

Üç Saatlik Maçta Öne Çıkanlar

Merhaba sevgili voleybol severler,

Vestel Venus Sultanlar Ligi 10.haftasının açılış maçı tam üç saat sürdü. Set set analizini birlikte yapalım:

1.set,

19/15 Karayolları
19/24 Nilüfer Belediyespor
20/24 Nilüfer Belediyespor
20/25 Nilüfer Belediyespor
0/9 sayılık bir seri yakalamak seti Nilüfer Belediyespor’a kazandırdı.
Genç takımlarda sayı vermeye başlandığında antrenör en hızlı çözümü bulmak zorunda, Zira her hata takımı daha panik haline sokmakta Mola ve oyuncu değiştirme vs her önlemi hemen denemeli. Aynı pozisyonda 9 sayı vermek çok sıkıntı yaratır. Diger setlerde de takıma kötü etki edebilir. Karayolları yabancı 4 numara oyuncusu 1 numarada servis karşılamada aksayınca 9 sayılık bir seri verdiler. Burada 4 numaradaki Tuğçe yerine 1 numaradaki yabancıyı manşet karşılamadan çıkarsa belki daha çözüm olabilir,9 sayı verilmezdi.

Teknik ve fizik olarak kapasiteleri sınırlı olan takımlar voleybolu daha sade oynamak zorundalar bana göre. Ne kadar hızlı, çeşitli atak taktikleri fazla kullanmaya kalkarsanız takımınız o kadar çok basit hata yapacaktır.3lü hücum da iken geriden payp atak denemek çok lüks oluyor bence. Sayı kazandıracak basit, etkili ataklar galibiyeti getirecektir.

Karayolları PÇ Burcu ve Tuğçe’yi daha güçlü fizikli hale getirmeli, normal antrenmanlar dışında çalışmaları lazım. Ortada Merve daha çok top atılarak skora katkı yapması sağlanmalı. Merve’nin bloğa gidince kafasını öne eğme gibi bir hatası var, blokta rakibe ve topa bakması gerekir, Ayrıca file üstünde çaprazı daha iyi kapatarak blok yapmalı.

2.set

21/21 ‘deki pozisyonda görüntülü değerlendirme sistemi kararı güçleştirdi.
21/24 Karayolları
Merve’nin 2 servisten aldığı direk sayı seti kazandırdı diyebilirim.
22/24 Karayolları
22/25 Karayolları
Nilüfer Belediyespor, Karayolları, YSK, PTT, THY, Aydın Bld gibi takımlarda yabancı oyuncularla direk maç kazanma şansınız yok bana göre. Türk oyuncularını geliştiren, kuvvetlendiren, taktik bilgilerini çoğaltan takımlar birbirlerine üstünlük sağlayabilir, THY ve Aydın Bld, Eczacıbaşı, Vakıfbank ve GS ı yenmeye oynayacaksa aynı konuyu çözmek zorundalar; Türk oyuncuları skor yapar hale daha çok getirmek.

3.set,
16/17 Nilüfer Belediyespor
Her setin kritik sayılarında çizgi hakemlerinin verdiği yanlış kararlar antrenörleri de gerdi. Görüntülü değerlendirme sistemi de biraz gecikmeli olunca maçta ister istemez stres artıyor.
21/19 Karayolları
Oyunun stresi arttıkça basit hatalar daha artıyor. Servisler yumuşuyor hata yaparım korkusuyla, Bu psikoloji oyuncuların gelişmesine en büyük engel.
21/21.
23/22 Karayolları
Bana göre 24/23 Karayolları öndeyken nilüf bld oyuncunun yaptığı pas hatalı, fauldü. set bitmişti.
25/26 Nilüfer Belediyespor
26/26.
26/27 Nilüfer Belediyespor
28/30 Nilüfer Belediyespor Servisin aut/dâhil itirazı görüntülü değerlendirme sisteminde net sonuçlanamadı .top içerde dense ve seti Nilüfer Belediyespor kazanmış oldu.

4.set,

5/9 Karayolları
8/13 Karayolları
14/16 Karayolları
18/18.
18/23 Karayolları
21/23 Karayolları
21/24 Karayolları
21/25 Karayolları
4.sette maçtaki 11 blok sayısı, Karayolları’nın seti kazanmasını sağladı. Nilüfer Belediyespor PÇ Zhidkova ve 4 numaraRousso ile sayı almaya baktılar. Karayolları blokçuları bu oyunculara yakın bekleseler çok daha etkili blok yapabilirlerdi.10 pasın 8i bu 2 oyuncuya atıldı çünkü.

5.set,
4/5 Karayolları
6/5 Nilüfer Belediyespor
8/7 Nilüfer Belediyespor
11/8 Nilüfer Belediyespor
15/10 Nilüfer Belediyespor
Setin son sayılarında bu sefer Nilüfer Belediyespor bloklarda çok iyiydi ve maçı kazandılar. Önemli bir galibiyet aldılar.

Karayolları genç takım. Belli bir oyun güçleri var. Bu oyunu her takıma zevkle oynuyorlar.
Nilüfer Belediyespor daha tecrübeli, yabancıları daha kapasiteli.
2 uzun ve genç pasörün oynattığı, gelişmeye açık sporcuların olduğu 2 takımın mücadelesini izledik.
Nilüfer Belediyespor’ da yardımcı antrenör olarak eski pasör Ufuk Bileke kardeşimi gördüm, çok sevindim. Voleybolu Milli Takım seviyesinde uzun yıllar başarıyla oynamış bir oyuncunun antrenör olarak camianın içinde olması sevindirici. Ayrıca Nilüfer Belediyespor genç pasörü için de çok büyük şans, çok faydalı olacaktır Elif’e.

Bu sezon Hakemler gerçekten çok başarılılar, ilk kez çizgilerin baş hakemin de zora düşmesine neden olan yanlışlarını gördüm. GDS’de pozisyonları net veremeyince kritik sayılarda yanlış kararlar çıktı. Aldığım bilgiye göre Bursa’daki GDS siteminde bazı sıkıntılar varmış Umarım en kısa sürede halledilir.

Saygılarımla

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu